Μουντιάλ: Ο Λιβάκοβιτς έστειλε την Κροατία στα προημιτελικά (Βίντεο)

Ο Κροάτης γκολκίπερ απέκρουσε τρία πέναλτι που εκτέλεσαν οι Ιάπωνες και χάρισε στην ομάδα του Ντέλις την πρόκριση στη "ρώσικη ρουλέτα".
John Sibley via Reuters

Mπορεί ο Ιβαν Πέρισιτς να έγραψε ιστορία στο 55ο λεπτό στον αγώνα της Κροατίας με την Ιαπωνία καθώς με το γκολ που ισοφάρισε σε 1-1 ξεπέρασε τον θρυλικό Νταβόρ Σούκερ στην λίστα των πρώτων σκόρερ των ”χρβάτσκι” στις μεγάλες διεθνείς διοργανώσεις (Μουντιάλ και Euro), ωστόσο o Ντομινίκ Λιβάκοβιτς ήταν αυτός που έπαιξε τον καθοριτικότερο ρόλο στην πρόκριση των Κροατών στα προημιτελικά του Μουντιάλ του Κατάρ.

Ο γκολκίπερ της Ντιναμό Ζάγκρεμπ απέκρουσε τρία (!) πέναλτι στις εκτελέσεις των Μιναμίνο, Μιτόμα και Γιοσίντα και με τα εύστοχα χτύπηματα των Βλάσιτς, Μπρόζοβιτς και Πάσαλιτς, η Κροατία πήρε με σκορ 3-1 το εισιτήριο για τους “8” του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Να σημειώσουμε πως ο πρώην άσος της ΑΕΚ, Μάρκο Λιβάγια αστόχησε στο τρίτο πέναλτι, δίχως πάντως να αποδειχθεί μοιραίος για την ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς.

Η Ιαπωνία προηγήθηκε δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Μαέντα, με το 1-1 να είναι το αποτέλεσμα τόσο στη κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση.