Μουντιάλ: Γιατί οι αγώνες διαρκούν πιο πολύ από ποτέ στο Κατάρ

Η αναμέτρηση της Αργεντικής με τη Σαουδική Αραβία έληξε στο 115ο λεπτό της... κανονικής διάρκειας.
via Associated Press

Οι αγώνες στο Μουντιάλ του Κατάρ διαρκούν περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο τουρνουά, εγείροντας ερωτήματα για τα πολλά έξτρα λεπτά που κρατούν οι ρέφερι στα ματς του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι διαιτητές της διοργάνωσης έχουν κληθεί να είναι πιο σχολαστικοί με τη σπατάλη χρόνου και τις καθυστερήσεις των ποδοσφαιριστών, πράττοντας τα δέοντα.

JEWEL SAMAD via Getty Images

Τα τέσσερα ημίχρονα των αγώνων του Παγκοσμίου Κυπέλλου με τις περισσότερες καθυστερήσεις, από τότε που άρχισαν να καταγράφονται τα σχετικά πρακτικά το 1966, ήταν όλα τη Δευτέρα - τη δεύτερη μέρα του τουρνουά - συμπεριλαμβανομένου του έξτρα χρόνου 13 λεπτών και οκτώ δευτερολέπτων στο δεύτερο ημίχρονο της συντριβής του Ιράν από την Αγγλία με σκορ 6-2.

ADRIAN DENNIS via Getty Images

Το πρώτο ημίχρονο είχε ακόμη περισσότερο χρόνο καθυστερήσεων - 14 λεπτά και οκτώ δευτερόλεπτα - εξαιτίας του τραυματισμού στο κεφάλι του Ιρανού τερματοφύλακα, Αλιρεζά Μπεϊρανβάντ,, ο οποίος δέχτηκε δύο φορές τις πρώτες βοήθειες από το ιατρικό τιμ προτούν γίνει αναγκαστική αλλαγή.

Τα δεύτερα ημίχρονα του αγώνα των Ηνωμένων Πολιτειών με την Ουαλία και της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ολλανδία και τη Σενεγάλη είχαν και τα δύο περισσότερα από 10 λεπτά πρόσθετου χρόνου, κάτι κατά κανόνα είναι σπάνιο στο ποδόσφαιρο.

picture alliance via Getty Images

Μέχρι που ήρθε το παιχνίδι της Τρίτης μεταξύ Αργεντινής και Σαουδικής Αραβίας, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 115ο λεπτό της... κανονικής διάρκειας.

Ο Περλιουίτζι Κολίνα, επικεφαλής διαιτητών της FIFA, δήλωσε την περασμένη εβδομάδα ότι το παγκόσμιο κυβερνητικό όργανο του ποδοσφαίρου ήθελε να εξασφαλίσει όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο παιχνιδιού και ότι οι διαιτητές είχαν λάβει οδηγίες να μετρούν με ακρίβεια τις διακοπές.

Είπε ότι η κίνηση αυτή δεν είναι «τίποτα καινούργιο» και ότι ήταν σύνηθες στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας το 2018 ήταν να προστεθούν επτά, οκτώ ή εννέα επιπλέον λεπτά στα 90 της κανονικής διάρκειας.