Μπάσκετ: Για πρώτη φορά στην ιστορία της παγκόσμια πρωταθλήτρια η Γερμανία

Νίκησε με 83-77 την Σερβία στον τελικό, σπάζοντας την παράδοση που ήθελε την ομάδα που αποκλείει τις ΗΠΑ να μην κατακτά το Mundobasket.
10 Σεπτεμβρίου 2023 Οι παίκτες της Γερμανίας πανηγυρίζουν μετά τη νίκη τους στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIBA 2023
ELOISA LOPEZ via REUTERS

Η Γερμανία κατέκτησε το πρώτο της τίτλο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ της FIBA, νικώντας την Σερβία με 83-77 την Κυριακή στη Μανίλα.

Η Γερμανία στηρίχθηκε σε ένα ξέσπασμα 22-10 στην τρίτη περίοδο για να χτίσει ένα μαξιλάρι ασφαλείας και δεν άφησε ποτέ το προβάδισμα για να κερδίσει τον πρώτο αμιγώς ευρωπαϊκό τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου από το 2006.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ κοντά στο σκορ. Ο Νίκολα Γιόβιτς με τρίποντο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα του για να απαντήσουν τα “πάντσερ” με ένα επιμέρους σκορ 4-0, χάρις στα καλάθια των Βάγκνερ και Σρέντερ. Στο 7ο λεπτό της πρώτης περιόδου ο Ντόμπριτς τραυματίστηκε kai αποχώρησε για τα αποδυτήρια. Οι αντίπαλοι συνέχισαν κοντά, με το σκορ να είναι στο 10-9 υπέρ της Γερμανίας. Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι σε όλη την πρώτη περίοδο, με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 26-23 υπέρ του συνόλου Σβέτισλαβ Πέσιτς. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σύνολο του Χέρμπερτ να έχει 6/8 δίποντα, ενώ οι Βαλκάνιοι 4/8 τρίποντα.

Στη δεύτερη περίοδο οι “πλάβι“, με κύριους εκφραστές της επίθεσης τους Μπογκντάνοβιτς και Αβράμοβιτς έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, αλλά δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ. Ο Βάγκνερ από την γραμμή της φιλανθρωπίας και ο Σρέντερ με συνεχόμενα δίποντα έδιναν πόντους στην ομάδα τους. Η ισορροπία συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα Γερμανοί και Σέρβοι να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 47-47. Η “μάνσαφτ” στην λήξη είχε 5/11 τρίποντα με πρωταγωνιστές τους Σρέντερ και Βάγκνερ, που σκόραραν αμφότεροι από 14 πόντους, ενώ οι Σέρβοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με 6/13 τρίποντα και έναν μαγικό Μπογκντάνοβιτς στους 15 πόντους.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Σβέτισλαβ Πέσιτς έχασε το τσάλεντζ του, πολύ νωρίς σε ένα καλάθι του Νίκολα Μιλουτίνοφ που ήταν εκτός χρόνου. Η Σερβία μετά από αυτό φαινόταν ιδιαίτερα κουρασμένη και δυσκολευόταν αρκετά να σκοράρει, με αποτέλεσμα οι Γερμανοί με τον Σρέντερ που κράταγε την… μπαγκέτα της επίθεσης να ξεφεύγουν στο σκορ με 11 πόντους διαφορά, δύο λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Στα εναπομείναντα λεπτά συνεχίστηκε η αστοχία για τους Σέρβους με την Γερμανία να βάζει γερές βάσεις για την κατάκτηση του Mundobasket. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 69-57 υπέρ του συνόλου του Χέρμπερτ.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, οι “πλάβι” έδειξαν να βρίσκουν σφυγμό και ένα επιμέρους σκορ 5-0 χάρις στο τρίποντο του Αβράμοβιτς και το λέι απ του Πετρούσεφ μείωσαν στους επτά. Μάλιστα, με τρίποντο του γκαρντ από την Παρτιζάν μείωσαν στους τέσσερις αλλά η… απάντηση του Βόιντμαν έδωσε πάλι ανάσα στο σύνολο του Χέρμπερτ και έκοψε το σερί των Σέρβων.

Στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης οι παίκτες του Πέσιτς δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, παρά την προσπάθεια του Αβράμοβιτς που έστειλε το ματς στους τρείς πόντους διαφορά, 1:21 πριν την λήξη της αναμέτρησης. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Σρέντερ έκανε 1/2 από τις βολές, για να έρθει ο Γκούντουριτς με δύο στις δύο βολές να στείλει το ματς στο 79-77. Στο τέλος, όμως, κερδίζουν… οι Γερμανοί. Ο Σρέντερ πήρε την επίθεση και με δύσκολο λέι απ έκανε το 81-77. Ο ίδιος παίκτης έγραψε και το τελικό σκορ της αναμέτρησης (83-77) από την γραμμή της φιλανθρωπίας με 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 47-47 69-57, 83-77

Γερμανία (Γκόρντον Χέρμπερτ): Μπόνγκα 7 (1), Γκιφάι, Λο, Ομπστ 7 (1), Σρούντερ 28 (7/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 2 ασίστ), Τάις 2, Τίμαν, Φόγκτμαν 12 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φραντς Βάγκνερ 19 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 10/11 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μο Βάγκνερ 8 (4/7 δίποντα)

Σερβία (Σβέτισλαβ Πέσιτς): Αβράμοβιτς 21 (4/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Μπογκντάνοβιτς 17 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νταβίντοβατς 2, Ντόμπριτς, Γκούντουριτς 4 (0/4 σουτ), Νίκολα Γιόβιτς 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Στέφαν Γιόβιτς 3 (1), Μαρίνκοβιτς 9 (1), Μιλουτίνοβ 2, Πετρούσεβ 10 (4/5 δίποντα).

Πηγή: Reuters, ertsports.