Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ 1-0 και κράτησε τη διαφορά των 9 βαθμών από τον ΠΑΟΚ

Το πιο σημαντικό φυσικά είναι οι τρεις βαθμοί και αυτούς τους πήρε ο Ολυμπιακός που ανέβηκε στους 56.
Ολυμπιακός
Ολυμπιακός
Costas Baltas via Reuters

Το ντέρμπι Ολυμπιακού-ΑΕΚ τελείωσε με νικητή τον πρώτο και έτσι η διαφορά των 9 βαθμών από τον ΠΑΟΚ παρέμεινε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΕΚ 1-0

Τη στιγμή που όλοι πίστευαν ότι το ντέρμπι Ολυμπιακού-ΑΕΚ μάλλον θα τελείωνε ισόπαλο, από μία στημένη φάση που εκτέλεσε ο Βαλμπουενά, η μπάλα πέρασε από πολλούς και ήρθε ο Γιάν Εμβιλά να σουτάρει, ο Τσιντώτας απέκρουσε προσωρινά και ο Γάλλος με το γόνατο πέτυχε το γκολ που έδωσε τη νίκη με 1-0 στον Ολυμπιακό. Κυρίως όμως έδωσε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Ήταν το 84ο λεπτό και τα περιθώρια στένεψαν για την ΑΕΚ που τελικά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Η ΑΕΚ που αυτή τη φορά έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό και παίζοντας σωστά και κυρίως έξυπνα, κατάφερε να περιορίσει στο έπακρο τους κινδύνους για την εστία του καλού Τσιντώτα. Με κορυφαίο παίκτη τον Άμραμπατ, η Ένωση είχε τις δικές της στιγμές και ευκαιρίες, που όμως δεν ήταν τρανταχτές. Δεν κατάλαβα γιατί ο Γιαννίκης που έβλεπε ότι ο Ολυμπιακός δεν ήταν στα καλύτερά του, άλλαξε τον μοναδικό φορ που είχε τον Ανσαριφάρντ για να βάλει μέσο και να παίξει με προωθημένο τον Άμραμπαντ. Αλήθεια δεν το καταλαβαίνω, εκτός αν του αρκούσε η ισοπαλία.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός που είδε τη μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι μετά από σουτ του Καμαρά και κόντρα, προσπάθησε να πιέσει την ΑΕΚ και να δημιουργήσει έχοντας την κατοχή. Όμως δεν κατάφερε να φτιάξει μεγάλες ευκαιρίες, αλλά και αυτές που δημιούργησε δεν τις εκμεταλλεύτηκε. Πάντως ο Ολυμπιακός είναι πάντα Ολυμπιακός και διαθέτει ποιότητα. Αν δεν του κάνεις ζημιά όταν μπορείς, τότε θα το πληρώσεις. Η ΑΕΚ το πλήρωσε και πάλι. Δεν μπορείς να πεις και πολλά. Το ότι δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό δεν λέει κάτι. Η ήττα είναι πάντα ήττα. Ο Ολυμπιακός και ξέρει και μπορεί να κάνει ζημιά ανά πάσα στιγμή.

Την τεράστια ευκαιρία να τελειώσει το ματς την έχασε στις καθυστερήσεις ο Ενιεκούρου που βγήκε μόνος εντελώς με τον Τσιντώτα, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ απέκρουσε το σουτ σε κόρνερ.

Το πιο σημαντικό φυσικά είναι οι τρεις βαθμοί και αυτούς τους πήρε ο Ολυμπιακός που ανέβηκε στους 56, ενώ η ΑΕΚ έμεινε στους 39.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ-ΛΑΜΙΑ 2-0

Η εμπιστοσύνη που δείχνει ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς στον Φώτη Ιωαννίδη, βρήκε σήμερα την ανταπόκρισή της από τον νεαρό επιθετικό και ο Παναθηναϊκό με δύο δικά του γκολ, νίκησε τη Λαμία 2-0 και μπήκε πάλι στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Ο Ιωαννίδης σημείωσε το πρώτο γκολ με άπιαστη κεφαλιά στο 3’ και το δεύτερο με ένα εκπληκτικό βολέ στο 82’.

Ο Παναθηναϊκός έπιασε δύο καλά διαστήματα στον αγώνα. Το ένα στο πρώτο 20λεπτο και το δεύτερο μεταξύ 66’-77’ λεπτού. Σε αυτά είχε τις ευκαιρίες για να σημειώσει και άλλο γκολ και να καθαρίσει το ματς πιο νωρίς, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτητκε. Η Λαμία με την είσοδο του Αραμπούλι βελτιώθηκε λίγο, αλλά όχι σε σημείο που να απειλήσει τον αντίπαλό της.

Έτσι ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα και την επόμενη Τετάρτη θα δώσουν τον αγώνα που είχε αναβληθεί με τον Απόλλωνα Σμύρνης. Οι «πράσινοι» έφτασαν τους 33 βαθμούς και την τέταρτη θέση, ενώ η Λαμία έμεινε στους 18 και την τρίτη θέση από το τέλος της βαθμολογίας. Στα σημαντικά του παιχνιδιού ήταν η εμφάνιση του Γκατσίνοβιτς για ένα 45λεπτο και η νέα συμμετοχή του Κουρμπέλη που πήρε πάλι χρόνο, αφού αγωνίστηκε για 25 λεπτά.

ΟΦΗ-ΒΟΛΟΣ 2-1

Σε ένα καταπληκτικό ματς στο «Θόδωρος Βαρδινογιάννης», ο ΟΦΗ που έχασε και πέναλτι, νίκησε τελικά τον Βόλο με 2-1.

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΙΩΝΙΚΟΣ 2-3

Σε ένα απίθανο ματς στην Τρίπολη, ο Ιωνικός που βρέθηκε μόλις στο 6’ να χάνει με 1-0, από γκολ του Καπίγια, έκανε τη μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο μέρος και πήρε εκπληκτική νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης με 2-3.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Άουσμαν, που έβγαζε απίστευτες ασίστ, ενώ εκτέλεσε εύστοχα και πέναλτι και ο Λένις, που κέρδισε ένα πέναλτι και αποβολή, σκοράροντας και το δεύτερο γκολ του Ιωνικού. Το τρίτο σημείωσε ο Μάναλης στο 98’ όταν όλοι οι παίκτες του Αστέρα είχαν πάει στην επίθεση για να ισοφαρίσουν.

Ο Άουσμαν έβγαλε δύο διαγώνιες μπαλιές στον Λένις, δημιουργώντας δύο τετ α τετ, τα οποία κατέληξαν σε ισάριθμα γκολ.

Ο Κρεσπί έπιασε φοβερό σουτ στο 89’ στέλνοντας τη μπάλα με απίστευτη δύναμη στο αριστερό δοκάρι και στην αντεπίθεση ο Μάντζης βγήκε τετ α τετ με τον Τσιφτσή, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Καθοριστικής σημασίας για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 61ο λεπτό, όταν ο Λένις κέρδισε πέναλτι που μετατράπηκε σε γκολ και την αποβολή του Καστάνιο. Με δέκα ποδοσφαιριστές ο Αστέρας κάπου χάθηκε στο δεύτερο μέρος και μόνο μετά τις αλλαγές του Ράσταβατς στο 81’ βγήκε μπροστά,με κίνδυνο να δεχτεί και άλλο γκολ, για την ισοφάριση.

Ήταν ένα συναρπαστικό αλήθεια ματς, με πολλές φάσεις και ο Ιωνικός έδειξε ότι δεν είναι αμελητέα ποσότητα, ότι διαθέτει καλή ομάδα και κυρίως ότι παλεύει τους αγώνες του. Ο Αστέρας μετά από πέντε συνεχόμενες νίκες και γενικά επτά αγώνες χωρίς να έχει χάσει, γνώρισε την πρώτη ήττα του και μάλιστα εντός έδρας. Μείωσε πάντως σε 2-3 με τον Κρεσπί στο…100 λεπτό λόγω των καθυστερήσεων. Έμεινε στους 32 βαθμούς. Αντίθετα ο Ιωνικός που είχε μία νίκη στους τελευταίους εννέα αγώνες του, ανέβηκε στους 21 βαθμούς και απομακρύνθηκε βαθμολογικά από τον κίνδυνο για μπαράζ.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι οπαδοί του Ιωνικού ήταν αυτοί που ακούγονταν όλη την ώρα κατά τη διάρκεια του αγώνα στις εξέδρες του «Θόδωρος Κολοκοτρώνης» ενώ αντίθετα καθόλου οι οπαδοί της γηπεδούχου ομάδας, αν υπήρχαν στο γήπεδο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-0

Το τελικό 0-0 μεταξύ Απόλλωνα Σμύρνης και Παναιτωλικού δίνει την εντύπωση ότι ίσως το ματς δεν ήταν καλό.

Κι όμως έγινε ένας καλός αγώνας όπου και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πάρουν τη νίκη, δημιούργησαν φάσεις, αλλά κανείς δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί και έτσι το ματς τελείωσε χωρίς γκολ.

Ο Απόλλων προσπάθησε να πάρει τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα για να παραμείνει στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού, αλλά δεν το κατάφερε.

Ο Παναιτωλικός είχε ένα πολύ καλό διάστημα από το 40ο μέχρι το 60ο λεπτό, ένα δοκάρι στην αρχή του αγώνα και με τον ένα βαθμό που πήρε πήγε στους 22 βαθμούς, ενώ ο Απόλλων που έχασε σπουδαίες ευκαιρίες στο τέλος, ανέβηκε στους 10 και παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας.

Τη Δευτέρα στις 19.30 ο ΠΑΣ Γιάννινα υποδέχεται τον Άρη.