Η Ανέτ Κονταβέϊτ νίκησε τη Μαρία Σάκκαρη και κατέκτησε το τουρνουά της Αγίας Πετρούπολης

Ήταν ένας συγκλονιστικός αγώνας.
Μαρία Σάκκαρη
OLGA MALTSEVA via Getty Images

Μετά από μία φοβερή μάχη που κράτησε σχεδόν τρεις ώρες η Ανέτ Κόνταβέϊτ νίκησε τη Μαρία Σάκκαρη με 2-1 σετ (5-7, 7-6, 7-5) και κατέκτησε το τουρνουά της Αγίας Πετρούπολης.

Οι δύο τενίστριες πρόσφεραν έναν φοβερό τελικό και μάλιστα τη στιγμή που η εξέλιξη του αγώνα έδειχνε νικήτρια τη Σάκκαρη, η Κόνταβέϊτ βρήκε τη δύναμη και τα ψυχικά αποθέματα να πάρει τον αγώνα. Αναφερόμαστε στο τρίτο σετ το οποίο ξεκίνησε με 3-0 υπέρ της Σάκκαρη και στη συνέχει έφτασε στο 5-2 υπέρ της και ήθελε μόλις δύο πόντους για να πάρει τον τίτλο, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε.

Η Σάκκαρη πήρε το πρώτο σετ, τη στιγμή που φαινόταν ότι θα το…έχανε. Η Εσθονή βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 5-2, αλλά η Ελληνίδα πήρε όλους τους πόντους στη συνέχεις κάνοντας μπρέϊκ και τελικά το κατέκτησε με 7-5.

Με την ψυχολογία στα ύψη η Σάκκαρη ξεκίνησε το δεύτερο σετ κάνοντας και μπρέίκ και προηγήθηκε 2-0. Εκεί άρχισαν τα προβλήματα για τη Μαρία που δυσκολευόταν να βρει πρώτο σέρβις. Έτσι η Κόνταβέϊτ έκανε γρήγορα μπρέϊκ και έφερε το ματς στα ίσα. Η συνέχεια ήταν κάπως αναμενόμενη, αφού οι δύο τενίστριες κρτάτησαν το σερβίς τους και το σετ έφτασε στο 6-6 και στο τάϊ μπρέϊκ.

Η Εσθονή ήταν αυτή που τελικά κατάφερε να το πάρει με 7-4, άρα και το δεύτερο σετ, με 7-6, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το τρίτο σετ είχε παρόμοια εξέλιξη δυστυχώς για τη Μαρία, η οποία προηγήθηκε με 3-0 και φάνηκε να ελέγχει τον αγώνα. Όμως η Κόνταβέϊτ που μέχρι σήμερα είχε 19 νίκες σε ισάριθμους αγώνες σε σκληρή επιφάνεια, έφτασε και στην 20η.

Έκανε μπρέίκ όταν σέρβιρε η Σάκκαρη και στη συνέχεια πήρε και τα δύο επόμενα γκέϊμ, ανατρέποντας την κατάσταση και κατέκτησε το σετ με 7-5 και τον αγώνα με νίκη 2-1 σετ.

Ήταν ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και αξίζουν συγχαρητήρια και στις δύο αθλήτριες και στη Μαρία που έκανε τρομερή προσπάθεια. Κρίμα που δεν κατέκτησε το τουρνουά, αλλά το μέλλον είναι μπροστά της. Να θυμίσουμε ότι και στον ημιτελικό η Σάκκαρη είχε αγωνιστεί σε ματς 3 ωρών, ενώ ο Εσθονή νίκησε εύκολα 2-0 σετ και κουράστηκε σαφώς λιγότερο.