Ο Στέφανος Τσιτσιπάς διατήρησε τον τίτλο του στο Μόντε Κάρλο

Νίκησε 2-0 σετ τον Ισπανό Νταβίντοβιτς-Φοκίνα.
via Associated Press

«Back to back» πρίγκιπας στο Μόντε Κάρλο ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας τενίστας υπερασπίστηκε τον τίτλο του και νικώντας 2-0 σετ (6-3, 7-60 τον Ισπανό Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς-Φοκίνα, κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο που ήταν και ο 8ος στην καριέρα του.

Στο τέλος η αναμέτρηση είχε μεγάλη αγωνία, αλλά ο Στέφανος κράτησε την ψυχραιμία του και κατέκτησε το τρόπαιο στο τάϊ μπρέϊκ.

Ο Τσιτσιπάς ανέβηκε στο φιλέ αρκετές φορές για να πιέσει τον αντίπαλό του. Παρ’ ότι το πρώτο σετ πήγε με μπρέικ και από τους δύο μέχρι το 3-3. Ο Στέφανος έκανε νέο μπρέικ στο σημείο αυτό και ανέβασε το σκορ στο 4-3 και στη συνέχεια πήρε δύο ακόμα γκέιμς και τελείωσε το πρώτο σετ με 6-3,

Φουριόζος μπήκε και στο δεύτερο σετ ο Έλληνας και προηγήθηκε με 2-0, αλλά ο Ισπανός που είναι στο Νο 46 στον κόσμο, ήταν αποφασισμένος να παλέψει. Έκανε μπρέικ και πήρε και το σερβίς του και ισοφάρισε σε 2-2. Μάλιστα προηγήθηκε και με 3-2, εκμεταλλευόμενος και τα νεύρα του Στέφανου. Ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε, αλλά ο Φοκίνα πάλι προηγήθηκε 4-3. Στο 9ο γκέιμ ο Φοκίνα βρέθηκε δύο φορές με πλεονέκτημα, αλλά τελικά ο Τσιτσιπάς ήταν αυτός που πήρε το γκέϊμ δείχνοντας ότι διαθέτει τεράστια ψυχικά αποθέματα. Ο Φοκίνα πάντς πάλεψε με όλες τις δυνάμεις του και τελικά το ματς έφτασε στο 6-6 και φυσικά στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Τσιτσιπάς καθήλωσε τον αντίπαλό του και με 7-3 πήρε και το δεύτερο σετ και τον αγώνα με 2-0 και φυσικά τον τίτλο.