Ολυμπιακοί Αγώνες: Προκρίθηκε εύκολα στις «16» η Σάκκαρη

Δυνατή εμφάνιση από την Ελληνίδα πρωταθλήτρια του τένις που γράφει ιστορία με την πρόκρισή της στον 3ο γύρο.
(AP Photo/Seth Wenig)
via Associated Press

Η Μαρία Σάκκαρη συνέχισε με νίκη στην πρώτη συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς αγώνες, καθώς νίκησε σήμερα εύκολα, στο 2ο γύρο, στο «Ariake tennis Park» του Τόκιο την Νίνα Στογιάνοβιτς από τη Σερβία, με 2-0 σετ και συνεχίζει την πορεία της στο τουρνουά, παίρνοντας την πρόκριση για τις «16» της κορυφαίας αθλητικής διοργάνωσης.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, Νο 19 στην παγκόσμια κατάταξη κατάφερε να κάμψει εύκολα στο πρώτο σετ την αντίσταση της αντιπάλου της, Νο 90 στον κόσμο, με 6-1 σε 31 λεπτά, ενώ και στο δεύτερο σετ επκράτησε άνετα με 6-2, σε 35 λεπτά. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Σάκκαρη επί της Στογιάνοβιτς, μετά τη νίκη της το 2015 στο Μινσκ.

Στον 3ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά η Σάκκαρη θ′ αντιμετωπίσει αύριο τη νικήτρια του αγώνα Σβιτολίνα (Ουκρανία)-Τομλιάνοβιτς (Αυστραλία) που διαγωνίζονται στις 08:00 GR.

Να σημειωθεί πως ισοφάρισε την καλύτερη πορεία από Ελληνίδα τενίστρια σε ολόκληρη την ιστορία των Ολυμπιακών αγώνων, την οποία είχε πετύχει η Λένα Δανιηλίδου το 2004 στην Αθήνα. Αύριο θα έχει την ευκαιρία να γίνει η πρώτη Ελληνίδα που θα μπει στα προημιτελικά ενός Ολυμπιακού τουρνουά.

Ξιφασκία: Αποκλείστηκε η Γκουντούρα

Η Δώρα Γκουντούρα ηττήθηκε με 15-8 από την Εμούρα Μισάκι και αποκλείστηκε από το Ολυμπιακό τουρνουά της Σπάθης Γυναικών

Κολύμβηση: Δεν πέρασε στον τελικό ο Χρήστου

Μεγάλη ευκαιρία να γίνει ο πρώτος Έλληνας κολυμβητής σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων, εκτός των διοργανώσεων της Αθήνας, απώλεσε στο Τόκιο ο Απόστολος Χρήστου. Ο πρωταθλητής του Πάνου Βελέντζα πήγε στην Ιαπωνία με τα «φτερά» του 52.77 που είχε πετύχει στα 100μ. ύπτιο τον περασμένο Μάιο, στο Ευρωπαϊκό της Βουδαπέστης, κι αν επαναλάμβανε ανάλογη επίδοση θα έπαιρνε άνετα το εισιτήριο για τον αυριανό (27/7) τελικό του αγωνίσματος. Ο Χρήστου, όμως, παρότι πήγε και πάλι πολύ καλά στο πρώτο 50άρι (ταχύτερος όλων με 25.25), δεν είχε ανάλογη συνέχεια και τερματίζοντας σε 53.41 έμεινε στην 11η θέση της συνολικής κατάταξης των ημιτελικών.

Αποκλείστηκε ο Μαυρομάτης

Ο Νίκος Μαυρομάτης αποκλείστηκε από τη συνέχεια του σκητ, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο Έλληνας σκοπευτής ολοκλήρωσε την παρουσία του στα προκριματικά με 119/125 βολές και πλέον περιμένει να ολοκληρώσουν όλοι οι αθλητές τις προσπάθειές τους στον 5ο γύρο για να μάθει τη θέση του στην κατάταξη.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ