Reuters: Νο1 στον κόσμο ο Τσιτσιπάς αν κατακτήσει το Αυστραλιανό Open

Πρόκριση με άνεση στον τρίτο γύρο: Κέρδισε με 3-0 σετ τον Ρίνκι Χιτζικάτα, που αγωνίστηκε «εντός έδρας».
ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ, ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - 18 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγυρίζει τον νικηφόρο αγώνα του στον δεύτερο γύρο εναντίον του Rinky Hijikata της Αυστραλίας κατά τη διάρκεια της τρίτης ημέρας του Australian Open 2023 στο Melbourne Park στη Μελβούρνη της Αυστραλίας. (Photo by Daniel Pockett/Getty Images)
Daniel Pockett via Getty Images

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποδείχτηκε ένα πολύ υψηλό εμπόδιο για την ελπίδα της «γηπεδούχου» Αυστραλίας, τον Ρίνκι Χιτζικάτα, αποκλείοντας εύκολα τον αντίπαλό του στον τρίτο γύρο του Αυστραλιανού Open με 6-3, 6-0, 6-2.

Ο Xιτζικάτα, που μπήκε εκτός κατάταξης στο τουρνουά και κατέχει την 169η θέση στον κόσμο, έπαιξε δυνατά απέναντι στον Τσιτσιπά στις πρώτες ανταλλαγές και φαινόταν ικανός να το κάνει έναν αγώνα.

Όμως όταν ο Έλληνας πρωταθλητής ανέβασε ταχύτητα, πήρε τον έλεγχο του αγώνα, έκανε break στο σερβίς του αντιπάλου του στο έκτο γκέιμ και χρησιμοποίησε την δύναμη πυρός του με εξαιρετικό τρόπο στη συνέχεια.

Ο Στέφανος Τσιτσιπά πανηγυρίζει μετά τη νίκη επί του Γάλλου Κουέντιν Χαλί στον αγώνα του πρώτου γύρου στο πρωτάθλημα τένις Australian Open στη Μελβούρνη της Αυστραλίας, Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2023. (AP Photo/Dita Alangkara)
via Associated Press

Ο 21χρονος Χιτζικάτα κατάφερε να σταματήσει ένα σερί επτά χαμένων γκέιμ μόλις στην αρχή του τρίτου σετ (αφού δεν πήρε κανένα στο δεύτερο σετ), αλλά σε καμία στιγμή δεν φάνηκε ικανός να προκαλέσει ένα δεύτερο σοκ μέσα στην ίδια ημέρα, αφού ο Ραφαέλ Ναδάλ είχε νωρίτερα αποκλειστεί από τον Αμερικανό Μακένζι ΜακΝτόναλντ.

Ο Τσιτσιπάς θα μπορούσε να γίνει Νο1 στον κόσμο, αν κατακτήσει τον πρώτο του τίτλο Grand Slam κερδίζοντας το Open της Αυστραλίας.

Στον τρίτο γύρο θα αντιμετωπίσει έναν Ολλανδό αντίπαλο: είτε το Νο32 στον κόσμο, τον Μπότικ βαν βτε Ζάντσουλπ, είτε τον Τάλον Γκρίκσπερ.