Ρολάν Γκαρός. Ο Δανός Ρούνε νίκησε 3-1 σετ τον Τσιτσιπά και τον απέκλεισε

Τώρα ο 19χρονος Δανός θα αντιμετωπίσει για τη συνέχεια τον νικητή του αγώνα Μεντβέντεφ-Μάριν Τσίλιτς.
Anadolu Agency via Getty Images

Σημειώνοντας τη μεγαλύτερη μέχρι τώρα νίκη στην καριέρα του ο Χόλγκερ Ρούνε νίκησε τον Στέφανο Τσιτσιπά με 3-1 σετ (7-5,3-6,6-3,6-4) και τον απέκλεισε από τη συνέχεια του Ρολάν Γκαρός, πολύ πιο νωρίς απ΄ ότι θα πίστευε ή μάλλον θα ήθελε ο Έλληνας.

Τώρα ο 19χρονος Δανός θα αντιμετωπίσει για τη συνέχεια τον νικητή του αγώνα Μεντβέντεφ-Μάριν Τσίλιτς, ενώ ο Τσιτσιπάς θα προετοιμαστεί όσο καλύτερα γίνεται για το Γουίμπλεντον.

Αυτή είναι η πρώτη φορά για τον Δανό Ρούνε που αγωνίζεται στο κυρίως ταμπλό στη διοργάνωση, ενώ το 2019 είχε πάρει τον τίτλο στα Juniors.

Κι όμως το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τον Στέφανο που έκανε και μπρέϊκ και προηγήθηκε 3-1. Ο Δανός όμως δεν επηρεάστηκε εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Έλληνα, έκανε μπρέϊκ στο 3-2. Οι δύο παίκτες κράτησαν το σερβίς τους μέχρι το 5-5, όπου ο Ρούνε έκανε νέο μπρέϊκ και το σκορ 6-5 και έκλεισε το σετ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ και με όπλο το σερβίς του ο Τσιτσιπάς ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να το πάρει με 6-3 και να ισοφαρίσει σε 1-1 τα σετ.

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν ιδιαίτερα νευρικός και ο Ρούνε χωρίς να χάσει πόντο έκανε τρομερό μπρέϊκ και προηγήθηκε 4-2, ο Τσιτσιπάς τελικά μείωσε σε 5-3, αλλά μέχρι εκεί αφού ο αντίπαλός του πήρε το σετ με 6-3 και προηγήθηκε με 2-1.

Στο τέταρτο σετ και ενώ το σκορ έφτασε στο 2-2, ο Δανός μπήκε με ορμή στο ματς, δείχνοντας ότι έχει τον αέρα το νικητή , έκανε μπρέϊκ και πέρασε μπροστά με 3-2, κράτησε στη συνέχεια το σερβίς του και ανέβασε το σκορ σε 4-2, έκανε ένα ακόμα μπρέϊκ και πήγε στο 5-2.

Ο Στέφανος αντέδρασε και μείωσε σε 5-4, έχασε ευκαιρίες να κάνει μπρέϊκ και έτσι ο Δανός πήρε το σετ με 6-4 και το ματς με 3-1 σετ.