Ο Νόβακ Τζόκοβιτς, νίκησε 2-0 σετ τον Τσιτσιπά και κατέκτησε το τουρνουά της Ρώμης

Ο Σέρβος πήρε τα σετ με 6-0 και 7-6.
via Associated Press

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς, ήταν ο μεγάλος νικητής στο τουρνουά της Ρώμης, αφού επικράτησε με 2-0 σετ του Στέφανου Τσιτσιπά.

Ο Έλληνας τενίστας παρουσιάστηκε αγνώριστος και κατώτερος από ότι αναμενόταν. Έτσι έχασε δίκαια. Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Σέρβος πήρε το πρώτο σετ…6-0.

Ο Τσιτσιπάς μάλιστα κατά τη διάρκεια αυτού του σετ, ξέσπασε εναντίον του…εαυτού του φωνάζοντας: «Παίζεις άθλια» και στη συνέχεια εναντίον της…ρακέτας του.

Δεν μπορεί κανείς να γνωρίζει τι έφταιξε για την κακή απόδοση του Τσιτσιπά, μόνο ο ίδιος γνωρίζει.

Για το πρώτο σετ δεν μπορούμε να πούμε πολλά ή μάλλον τίποτα, αφού η απόδοση του Έλληνα ήταν όντως… κακή.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν καλύτερος απ’ ότι στο πρώτο, όχι όμως τόσο για να πάρει το ματς. Παρ’ ότι έδωσε ελπίδες στους οπαδούς του, αφού προηγήθηκε με 4-1 και 5-2, έπεσε ξαφνικά και ενώ είχε την ευκαιρία να τελειώσει το σετ, τελικά βρέθηκε στο 5-5 και στη συνέχεια στο 6-6. Στο τάϊ μπρέϊκ, τελικά ο Τζόκοβιτς επικράτησε με 7-5 και φυσικά πήρε το σετ με 7-6 και τον αγώνα με 2-0 σετ, κατακτώντας το τρόπαιο.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς Νο 1 στον κόσμο ήταν σαφέστατα καλύτερος, ανώτερος και πήρε δίκαια τον τίτλο στο τουρνουά της Ρώμης.