Τζορτζ Κλούνεϊ και «The Boys in the Boat»: Μία αληθινή ιστορία από τους Ολυμπιακούς του 1936

H ομάδας κωπηλασίας του Πανεπιστημίου της Ουάσιγκτον που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, με τα εννέα μη προνομιούχα παιδιά που έζησαν τη Μεγάλη Ύφεση.

14 Αυγούστου 1936. Στις ακτές της λίμνης Langer See, στα προάστια του Βερολίνου, 75.000 θεατές έχουν συγκεντρωθεί, παρά τον άνεμο και τη βροχή, για να παρακολουθήσουν τον τελικό κωπηλασίας των Ολυμπιακών Αγώνων του Βερολίνου. Ο Αδόλφος Χίτλερ, που έχει φτάσει υπό τις ζητωκραυγές του πλήθους συνοδευόμενος από τον Χέρμαν Γκέρινγκ και άλλους ναζί αξιωματούχους, έχει πάρει θέση σε ένα μπαλκόνι για να απολαύσει τον αγώνα.

Η Γερμανία έχει ήδη κερδίσει το χρυσό σε πέντε από τους έξι τελικούς της κωπηλασίας εκείνη την ημέρα και καθώς τα σκάφη των έξι χωρών που λαμβάνουν μέρος παρατάσσονται για την πιο δημοφιλή αναμέτρηση -την οκτάκωπο με πηδαλιούχο- οι προσδοκίες είναι υψηλές…

Ο Τζορτζ Κλούνεϊ επιστρέφει πίσω από την κάμερα και σκηνοθετεί το «The Boys in the Boat», που βασίζεται στο ομότιτλο μπεστ σέλερ των New York Times του Ντάνιελ Τζέιμς Μπράουν και αφηγείται την αληθινή ιστορία της ομάδας κωπηλασίας του Πανεπιστημίου της Ουάσιγκτον που νίκησε τους Γερμανούς και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1936.

Παρά το γεγονός ότι οι Ολυμπιακοί του Βερολίνου έχουν συνδεθεί με τον θρίαμβο του Αφροαμερικανού αθλητή του στίβου Τζέσε Όουενς, ο οποίος κατέκτησε τέσσερα χρυσά μετάλλια -νίκες που θεωρήθηκαν ράπισμα στον Χίτλερ και στα σχέδια του να εκμεταλλευθεί τους Αγώνες για να αποδείξει την ανωτερότητα της Αρίας φυλής-, υπάρχει ακόμη μία νικητήρια ιστορία.

«Το Boys in the Boat μιλά για αυτά τα δυνατά, σκληραγωγημένα παιδιά, που όμως ήταν φτωχά και πεινασμένα και κωπηλατούσαν γιατί ήταν ο μοναδικός τρόπος να παραμείνουν στο κολέγιο», όπως είπε ο Τζορτζ Κλούνεϊ.

Πράγματι, οι εννέα νεαροί Αμερικανοί αθλητές της ομάδας ήταν μη προνομιούχα παιδιά -γιοι εργατών, αγροτών, ψαράδων, υλοτόμων- που έζησαν την απελπισία της Μεγάλης Ύφεσης που ακολούθησε το Κραχ του 1929.

Η ταινία με πρωταγωνιστές τους Τζόελ Ετζερτον, Κάλουμ Τέρνερ και Πίτερ Γκίνες, θα κυκλοφορήσει στις αμερικανικές αίθουσες ανήμερα των Χριστουγέννων.