Australian Open: Ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Γάλλο Περ και πέρασε στους «16»

Τα σετ του αγώνα ήταν 6-3, 7-5,6-7, 6-4 και τώρα θα αντιμετωπίσει τον Αμερικανό Τέϊλορ Φριτζ.
Τσιτσιπάς
Τσιτσιπάς
Daniel Pockett via Getty Images

Προκρίθηκε στους «16» του Australian Open, ο Στέφανος Τσιτσιπάς, με νίκη 3-1 σετ επί του Γάλλου Μπενουά Περ και συνεχίζει ακάθεκτος την πορεία του στο μεγάλο Αυστραλιανό τουρνουά.

Στο δεύτερο και τρίτο σετ βρήκε τις μεγαλύτερες δυσκολίες απέναντι στον Γάλλο αντίπαλό του. Στο πρώτο σετ ο Έλληνας τενίστας πήρε προβάδισμα με 3-0, έχοντας όπλο του το δυνατό σερβίς του, ο Γάλλος στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει και το σετ πήγε στο 4-2, αλλά τελικά ο Στέφανος το κατέκτησε με 6-3.

Το δεύτερο σετ ήταν διαφορετικό, αλλά και οριακό. Ο Πιερ ξεκίνησε καλά, αλλά ο Τσιτσιπάς έβρισκε απαντήσεις. Έτσι οι δύο αντίπαλοι έφτασαν σστο 5-5. Εκεί ο Τσιτσιπάς έκανε το πρώτο προσπέρασμα και κατέκτησε το σετ με 7-5.

Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο σετ, όπου ο Γάλλος φάνηκε αποφασισμένος για να μην αφήσει τον Έλληνα να τελειώσει το ματς. Έτσι το σετ έφτασε στο 6-5 υπέρ του, αλλά ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε χάρη στο καλό σερβίς του. Ο τελευταίος πόντος ήταν που το έκρινε. Ο Πιερ Προηγήθηκε με 3-0 σετ και 4-1, ενώ ένα διπλό λάθος του Τσιτσιπά έφερε τον πόντο αυτό στο 5-2 υπέρ του. Στη συνέχεια η αποφασιστικότητα του Γάλλου, του έδωσε το σετ με 7-2 στο τάϊ μπρέϊκ, μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Το τελευταίο σετ είχε παρόμοια εξέλιξη. Έφτασε στο 4-4, αλλά ο Στέφανος στηρίχτηκε στο πολύ καλό σερβίς του, έκανε το σκορ 5-4 και εκμεταλλευόμενος τις κακές επιστρεφές του Γάλλου, τον οδήγησε σε λάθη και πήρε το σετ με 6-4 και τον αγώνα με 3-1 σετ.
Στις δηλώσεις του ο Τσιτσιπάς, τόνισε:

«Είμαι χαρούμενος που νίκησα. Ο Μπενουά είναι ένας από τους πιο απαιτητικούς αντιπάλους και διαθέτει πολύ ταλέντο. Είναι σημαντική η νίκη και είμαι πολύ χαρούμενος που την πέτυχα και την μοιράστηκα με τον κόσμο»,
Σε ότι αφορά τον επόμενο αγώνα του, με αντίπαλο τον Αμερικανό, Τέϊλορ Φριτζ, είπε με νόημα: «Με τον Τέιλορ μοιραζόμαστε τα courts από μικρή ηλικία. Είναι ένας αντίπαλος που βελτιώνεται συνεχώς και πρέπει να βγάλω το καλύτερο μου παιχνίδι και τον καλύτερο μου εαυτό για να τον νικήσω».