Μουντιάλ: Η Αργεντινή παγκόσμια πρωταθλήτρια, ο Μέσι στο πάνθεον σε τελικό-θρίλερ με τη Γαλλία

Θριαμβεύτρια η Αλμπισελέστε σε έναν από τους πιο συγκλονιστικούς τελικούς όλων των εποχών, που κρίθηκε στα πέναλτι.
via Associated Press

Στον θρόνο της επέστρεψε μετά από 36 ολόκληρα χρόνια αναμονής και χαμένων ευκαιριών η μεγάλη Αργεντινή, κατακτώντας το ιστορικό από πολλές απόψεις και πλευρές Μουντιάλ του Κατάρ.

Στο κύκνειο άσμα του τεράστιου Λιονέλ Μέσι - ενός εκ των κορυφαίων ποδοσφαιριστών που έχουν αγωνιστεί ποτέ στα γήπεδα του πλανήτη, ο οποίος έδωσε μια τελευταία σπουδαία παράσταση σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου - η «Αλμπισελέστε» επικράτησε της Γαλλίας στα πέναλτι σε έναν τελικό-θρίλερ.

Και δεν θα μπορούσε να υπάρχει πιο ονειρεμένο φινάλε για τον Μέσι, ο οποίος έγραψε ξανά ιστορία, βάζοντας στην τροπαιοθήκη του το μοναδικό τρόπαιο που έλειπε ως τώρα από τη μυθική καριέρα του.

Μέχρι το 80ο λεπτό η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι είχε καταφέρει να επιβληθεί κατά κράτος των νωθρών, άνευρων, ακίνδυνων και πνευματικά ανέτοιμων «τρικολόρ», που με τέτοια εμφάνιση δεν μπορούσαν να έχουν καμία ελπίδα για κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου back to back, μετά τον θρίαμβο του 2018 στο Μουντιάλ της Ρωσίας. Ωστόσο, ένα λεπτό ήταν αρκετό για να έρθουν τα πάνω-κάτω.

Το τρομερό ξεκίνημα της Αργεντινής

Το αποτέλεσμα άρχισε να προδιαγράφεται από το 23ο λεπτό, όταν ο Ντι Μαρία κέρδισε πέναλτι από τον απρόσεκτο Ντεμπελέ και ο Μέσι το εκτέλεσε εύστοχα, γράφοντας το 1-0.

Οι Αργεντίνοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, μετουσιώνοντας την σε ένα δεύτερο γκολ. Στο 36ο λεπτό, σε μια υποδειγματική αντεπίθεση, οι νέοι παγκόσμιοι πρωταθλητές έκρυψαν την μπάλα και την εμφάνισαν στα δίχτυα του Γιορίς με ένα άψογο πλασέ από τον Ντι Μαρία.

Η επική ανατροπή της Γαλλίας

Ο Ντιντιέ Ντεσάμπ προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα, ξεκινώντας τις αλλαγές ήδη από το 41′ του πρώτου ημιχρόνου, με αντικατάσταση των άφαντων Ντεμπελέ και Ζιρού.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν έδειχνε ότι μπορεί να αλλάξει μέχρι που σε μια ανύποπτη στιγμή ο Κολό Μουανί κέρδισε πέναλτι και με ψύχραιμη εκτέλεση ο Κιλιάν Εμπαμπέ μείωσε σε 2-1.

Αυτό που ακολούθησε ελάχιστοι μπορούσαν να το φανταστούν. Μόλις ένα λεπτό αργότερα ο νέος «Μέσι» του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, ο απίστευτος Εμπαπέ με ένα εντυπωσιακό βολ πλανέ ισοφάρισε σε 2-2 και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Συγκλονιστικό φινάλε

Η τρελή τροπή του ματς συνεχίστηκε και στην παράταση. Στο 109ο λεπτό ο Μέσι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Αργεντινή με ένα άγγιγμα της μπάλας που ήταν αρκετό για να τη στείλει όχι στα δίχτυα αλλά πέρα από την τελική γραμμή.

Οι Λατινοαμερικάνοι πίστεψαν ξανά ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει.

Αλλά ο εξωπραγματικός Εμπαπέ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με δεύτερο εύστοχο χτύπημα αξιοποίησε την εσχάτη των ποινών από χέρι του Παρέδες και ισοφάρισε σε 3-3, στέλνοντας τον τελικό στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι.

Εκεί οι Αργεντίνοι ήταν πιο εύστοχοι και έτσι αναδείχθηκαν νικητές στο θρίλερ με 4-2.