Μουντιάλ: Νέα «βόμβα» η Ιαπωνία, 2-1 την Γερμανία με επική ανατροπή

Στραπάτσο ολκής για τα πάντσερ και ξεκίνημα με το αριστερό. Τους έκλεισαν το στόμα οι Ασιάτες.
Lee Smith via Reuters

Σε Μουντιάλ των αουτσάιντερ εξελίσσεται για την ώρα το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. Μετά την ιστορική νίκη της Σαουδικής Αραβίας επί της Αργεντινής, τη σκυτάλη των εκπλήξεων πήρε η Ιαπωνία που επικράτησε με 2-1 της Γερμανίας.

Τα «πάντσερ» προηγήθηκαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκουντογκάν στο 33 και όλα έδειχναν ότι θα προέβαιναν σε άνετη επικράτηση. Ωστόσο, οι Ιάπωνες είχαν αντίθετη άποψη.

Στο 75ο λεπτό ο Ντοάν ισοφάρισε σε 1-1 και 8 λεπτά αργότερα ήρθαν τα πάνω κάτω όταν ο Ασάνο έκανε το 2-1. Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι το τέλος, παρά το σφυροκόπημα των Γερμανών στα τελευταία λεπτά του αγώνα που ολοκληρώθηκε στο 98ο λεπτό.