Ο Μάρεϊ νίκησε τον Τσιτσιπά 2-0 σετ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά της Στουτγκάρδης

Ταυτόχρονα πήρε και μία άτυπη ρεβάνς για την ήττα του στο US Open.
picture alliance via Getty Images

Ο Άντι Μάρεϊ νίκησε 2-0 σετ τον Στέφανο Τσιτσιπά στα προημιτελικά του τουρνουά της Στουτγκάρδης και σταμάτησε την πορεία του στη φάση αυτή.

Το ματς ήταν «κλειστό» στο πρώτο σετ, οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους, έσβησαν από ένα μπρέϊκ πόϊντ και οδηγήθηκαν στο τάϊ μπρέϊκ. Εκεί ο Μάρεϊ ήταν τυχερός, αφού με τη βοήθεια του φιλέ έφτασε στο μήνι μπρέϊκ και έτσι κατάφερε να το πάρει με 7-5 και το πρώτο σετ με 7-6.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ, μέχρι το έκτο γκέϊμ. Εκεί ο Μάρεϊ έκανε μπρέϊκ και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-2. Ανέβασε το σκορ στο 5-2, μείωσε ο Τσιτσιπάς σε 5-3, αλλά ο Βρετανός κράτησε το σερβίς του και πήρε το σετ με 6-3 και τον αγώνα με 2-0 σετ.