Τένις: Πέρασε ο Τσιτσιπάς, αποχώρησε η Σάκκαρη

Ο Τσιτσιπάς προκρίθηκε στο τουρνουά της Βαρκελώνης, η Σάκκαρη εγκατέλειψε λόγω αδιαθεσίας στη Στουγκάρδη/
Quality Sport Images via Getty Images

Σε έναν αγώνα που πέρασε από πολλές διακοπές, λόγω βροχής, ο Στέφανος Τσισιπάς νίκησε με 2-1 σετ τον Ίλια Ιβάσκα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση στο τουρνουά της Βαρκελώνης.

Ο αγώνας τελείωσε με μία ημέρα καθυστέρηση και πολλές αναβολές λόγω βροχής με 6-1, 4-6, 6-2.

Να θυμήσουμε ότι ο αγώνας αυτός έπρεπε να ολοκληρωθεί χθες, αλλά διακόπηκε λόγω δυνατής βροχής. Τελικά μετά από πολλές ώρες αναμονής οι δύο παίκτες βγήκαν στο γήπεδο το βράδυ και ο Τσιτσιπάς κατάφερε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση.

Ο Τσιτσιπάς είχε φτάσει το πρώτο σετ στο 5-1 και τελικά το πήρε με 6-1. Ο αντίπαλός του πήρε το δεύτερο σετ με 4-6 την στιγμή που στο γήπεδο είχε δυνατό αέρα και υγρασία και πήρε το σετ.

Τελικά ο Τσισιπάς ήταν σοβαρός στο τρίτο σετ, έχασε μόλις δύο γκέϊμ και κατάφερε να πάρει το σετ με 6-2 και το ματς με 2-1 σετ, σε έναν αγώνα που συνολικά διήρκησε 2 ώρες και 12 λεπτά.

Αύριο θα αντιμετωπίσει τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ σε έναν αγώνα που θα γίνει το μεσημέρι και αν ο Τσιτσιπάς νικήσει είναι πολύ πιθανό να κληθεί να αντιμετωπίσει το απόγευμα τον νικητή της αναμέτρησης Carlos Alcaraz- Jaume Munar.

ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ ΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ Η ΣΑΚΚΑΡΗ

Η Μαρία Σάκκαρη εγκατέλειψε τον αγώνα της με αντίπαλο την Λάουρ Σίγκεμουντ, για τον δεύτερο γύρο του τουρνουά στη Στουγκάρδη.

Η Σίγκεμουντ πήρε το πρώτο σετ με 6-4 και προηγήθηκε στο δεύτερο με 3-1, αλλά η Σάκκαρη αισθάνθηκε έντονη αδιαθεσία και σταμάτησε την προσπάθειά της με δάκρυα στα μάτια και αποχώρησε από τον αγώνα.