![](https://img.huffingtonpost.com/asset/5d86fe8d210000c800d89b49.jpeg?ops=scalefit_720_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/5d86fe8f2100002f00e92a07.jpeg?ops=scalefit_720_noupscale)
«Μεγάλωσε» πολλά παιδιά μέσα στα 40 χρόνια της ύπαρξής τους. Τα μικρά ανθρωπάκια των Playmobil έχουν «γεμίσει» ατέλειωτες ώρες παιχνιδιού, παιδικής φαντασίας και δημιουργίας.
Ο εμπνευστής τους, ο «μπαμπάς» των Playmobil, Χορστ Μπραντστέτερ, των πασίγνωστων πλαστικών παιχνιδιών που έδωσαν χαρά σε χιλιάδες παιδιά σε όλον τον κόσμο, πέθανε την περασμένη εβδομάδα, σε ηλικία 81 ετών, όπως ανακοίνωσε σήμερα η οικογενειακή επιχείρησή του.
«Με τον θάνατο του Χορστ Μπραντστέτερ η οικογένεια των Playmobil δεν χάνει μόνο τον αρχηγό, ιδιοκτήτη και πατριάρχη της αλλά και ο τομέας της κατασκευής παιχνιδιών στη Γερμανία χάνει επίσης μια από τις πιο ξεχωριστές προσωπικότητές του» σημειώνεται στην ανακοίνωση της εταιρείας Geobra Brandstatter.
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/5d86fe902100003400d89b4b.jpeg?ops=scalefit_720_noupscale)
Ο Μπραντστέτερ γεννήθηκε στις 27 Ιουνίου 1933 στο Τσίρντορφ της Βαυαρίας, μια κωμόπολη πολύ κοντά στη Νυρεμβέργη όπου βρίσκεται μέχρι και σήμερα η έδρα της εταιρείας του. Το 1952, αφού εκπαιδεύτηκε στην κατασκευή εκμαγείων, μπήκε στην οικογενειακή επιχείρηση παιχνιδιών σε μια εποχή που τη διεύθυνσή της είχαν αναλάβει οι δύο θείοι του.
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/5d86fe90210000c800d89b4d.jpeg?ops=scalefit_720_noupscale)
Πολύ σύντομα πείστηκε ότι το πλαστικό και όχι το μέταλλο θα ήταν το υλικό του μέλλοντος στην κατασκευή παιχνιδιών. Η πρώτη του επιτυχία, εμπορική και οικονομική, ήρθε στα τέλη της δεκαετίας του '50 με το χούλα-χουπ, το πλαστικό στεφάνι που «μάγεψε» παιδιά και μεγάλους και τους έκανε να χορεύουν ακατάπαυστα γυρνώντας το γύρω στη μέση τους.
Τη σωτηρία της από τη χρεοκοπία ωστόσο η εταιρεία τη χρωστά στην πετρελαϊκή κρίση, στις αρχές της δεκαετίας του 1970: καθώς η τιμή του πλαστικού, της πρώτης ύλης, είχε εκτοξευτεί στα ύψη, ο Μπρανστέτερ ζήτησε από τον κατασκευαστή εκμαγείων Χανς Μπεκ να δημιουργήσει ένα παιχνίδι με τη λιγότερη δυνατή πρώτη ύλη. Έτσι γεννήθηκε η διάσημη φιγούρα των 7,5 εκατοστών. Οι τρεις πρώτες –ο Ινδιάνος, ο Ιππότης και ο Εργάτης– έγιναν ανάρπαστες.
Χάρη στα Playmobil, που πέρσι έκλεισαν τα 40 τους χρόνια, η εταιρεία έγινε η μεγαλύτερη του κλάδου στη Γερμανία, ξεπερνώντας και την εταιρεία παζλ Ravensburger. Το 2014 ο κύκλος εργασιών της έφτασε τα 595 εκατομμύρια ευρώ.
Ο Μπρανστέτερ είχε προετοιμάσει τη διαδοχή του από τη δεκαετία του '90, όταν σύστησε ένα ίδρυμα που θα αναλάβει πλέον να διευθύνει την εταιρεία με βάση τις επιθυμίες του.
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/5d86fe912100003200d89b4f.jpeg?ops=scalefit_720_noupscale)