Australian Open: Τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό ο Τσιτσιπάς

Το ματς με τον Τσιτσιπά είναι προγραμματισμένο για την Παρασκευή.
Τσιτσιπάς
Τσιτσιπάς
Andy Cheung via Getty Images

Τελικά ο Ντανιίλ Μεντβέτεφ θα είναι και πάλι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στα ημιτελικά του Australian Open.

Ο Ρώσος πήρε την πρόκριση στον αγώνα του με αντίπαλο τον Αλιασίμ, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κράτησε για 5 σετ και είχε διάρκεια 4 ώρες και 38 λεπτά.

Ο Καναδός προηγήθηκε 2-0 σετ με 7-6 και 6-3, αλλά ο Μεντβέντεφ αντέδρασε και έκανε τη μεγάλη ανατροπή. Πήρε το τρίτο σετ με 7-6 και το τέταρτο με 7-5, ενώ το τελευταίο που είχε διάρκεια μία ώρα, το κέρδισε με 6-4.

Το ματς με τον Τσιτσιπά είναι προγραμματισμένο για την Παρασκευή, αλλά ακόμα δεν έχει διευκρινισθεί η ώρα έναρξής του.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι στις δηλώσεις του, αμέσως μετά το τέλος του ματς, ο Ρώσος είπε στο μικρόφωνο: «Στο 0-2 σκέφτηκα πως θα αντιδρούσε σε μία τέτοια κατάσταση ο Νόβακ Τζόκοβιτς» και το κοινό της Μελβούρνης ξέσπασε σε αποδοκιμασίες για τον Σέρβο που απελάθηκε ως ανεμβολίαστος από την Αυστραλία.

Ο Ρώστος αντέδρασε με χαμόγελο στις αποδοκιμασίες και πρόσθεσε: «Ο Τζόκοβιτς είναι μεγάλος πρωταθλητής όπως οι Ναδάλ και Φέντερερ» στα ονόματα των οποίων ο κόσμος αντέδρασε με χειροκροτήματα.