Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε για τρίτη φορά στην καριέρα της στις "32" του Γουίμπλεντον

Νίκησε 2-0 σετ την Βικτόρια Τόμοβα.
Η Ελληνίδα Μαρία Σάκκαρη πανηγυρίζει τη νίκη της επί της Βικτόρια Τόμοβα στο Γουίμπλετον.
via Associated Press

Για τρίτη φορά στην καριέρα της η Μαρία Σάκκαρη θα αγωνιστεί στον 3ο γύρο του Γουίμπλεντον, μετά τη νίκη της επί της Βικτόρια Τόμοβα με 2-0 σετ.

Η Σάκκαρη δεν έχασε ούτε σετ και έτσι κατάφερε να πάρει μία θέση στις «32» καλύτερες γυναίκες του τουρνουά.

Η Μαρία πήρε το πρώτο σετ με 6-4 και το δεύτερο με 6-3, έκανε το 2 στα 2 και έτσι επιστρέφει στον 3ο γύρο του βρετανικού τουρνουά, μετά από τρία χρόνια.

Ο επόμενος αγώνας της θα διεξαχθεί την Παρασκευή με αντίπαλο την Τατιάνα Μαρία από τη Γερμανία που νίκησε την Σοράνα Κίρστεα με 2-1 σετ.

Η Σάκκαρη έχει αντιμετωπίσει δύο φορές την προσεχή αντίπαλό της. Μία σε επίπεδο ITF και μία φορά στο τουρ της WTA και έχει μία νίκη και μία ήττα απέναντί της.

Η Τατιάνα Μαρία είχε νικήσει στο πρώτο ματς το 2014 και η Σάκκαρη στο δεύτερο πριν μερικούς μήνες στο Αυστραλιανό τουρνουά.