Μουντιάλ 2022: Η Κροατία νίκησε με 2-1 το Μαρόκο στον μικρό τελικό

Η ομάδα του Λούκα Μόντριτς πήρε την τρίτη θέση στον κόσμο.
USA TODAY USPW via Reuters

Η Κροατία νίκησε το Μαρόκο με 2-1 στον μικρό τελικό του Μουντιάλ, με την ομάδα του Λούκα Μόντριτς να κατακτά την τρίτη θέση στον κόσμο.

Το σκορ άνοιξε η Κροατία στο 7ο λεπτό: Ο Μάιερ σέντραρε στην περιοχή, ο Σούταλο γύρισε με το κεφάλι στον Γκβάρντιολ, ο οποίος με δεύτερη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το Μαρόκο απάντησε άμεσα και ισοφάρισε στο 9ο λεπτό. Ο Ζιγιέχ εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Μάιερ έκανε κακό διώξιμο και ο Νταρί σκόραρε με κοντινή κεφαλιά, προλαβαίνοντας την έξοδο του Λιβάκοβιτς. Στο 42′ ο Λιβάγια βρήκε τον Όρσιτς, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ρυθμός ήταν πεσμένος στο δεύτερο ημίχρονο,με την Κροατία να έχει οπισθοχωρήσει αρκετά. Οι Μαροκινοί προσπαθούσαν στο τελευταίο 15λεπτο να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς να τα καταφέρνουν. Στο 87ο λεπτό η Κροατία έφτασε κοντά στο 3:1, όμως ο Κόβατσιτς, με κοντινό πλασέ, έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπόνο. Στο 90+5′, ο Ατιάτ-Αλά σέντραρε στην περιοχή, με τον Εν Νεσίρι να αστοχεί με κοντινή κεφαλιά.