Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά της Μαγιόρκα

Νίκησε με 2-0 σετ τον Γάλλο Μπεντζαμίν Μπονζί
Quality Sport Images via Getty Images

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 2-0 σετ (6-4,6-4) τον Γάλλο Μπεντζαμίν Μπονζί που είναι στο Νο 56 στον κόσμο, και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά της Μαγιόρκα.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης μεταξύ των Μπαουτίστα-Αγκούτ και Μπελιέ.

Οι δύο τενίστες ξεκίνησαν στο πρώτο σετ κρατώντας το σερβίς τους, εύκολη ή δύσκολα. Μάλιστα ο Στέφανος και ενώ έχανε με 2-1 κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 αφού γλίτωσε από τρία μπρέϊκ πόϊντς.

Ο Έλληνας τενίστας κατάφερε να κάνει τελικά το πολυπόθητο μπρέϊκ στο κατάλληλο σημείο κάνοντας το σκορ 5-4 και παίρνοντας το δικό του σερβίς πήρε και το σετ με 6-4 κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Γάλλος προσπάθησε να επιτεθεί, αλλά ο Τσιτσιπάς δεν του άφησε πολλά περιθώρια, κάνοντας νωρίς το μπρέϊκ, στην αναμέτρηση και παίρνοντας το προβάδισμα με 2-1. Στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε το σερβίς του, προηγήθηκε με 5-3 πριν τελειώσει το σετ με 6-4 και το ματς με 2-0 σετ, που του έδωσε την πρόκριση στον τελικό.