![Μεγάλες καταστροφές και πλημμυρικά φαινόμενα στη Καστοριά. Σάββατο 17 Ιουνίου 2023 (ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΡΑΡΑΣ / EUROKINISSI)](https://img.huffingtonpost.com/asset/6490a52e1e00001b00a58964.jpg?cache=Yx4rVWKKJP&ops=scalefit_720_noupscale)
Eurokinissi
Με απόφαση του γενικού γραμματέα Πολιτικής Προστασίας, Βασίλειου Παπαγεωργίου, κηρύσσονται σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης πολιτικής προστασίας οι δήμοι Καστοριάς και ’Αργους Ορεστικού, στην ΠΕ Καστοριάς και ο δήμος Εορδαίας στην ΠΕ Κοζάνης, για την αντιμετώπιση των εκτάκτων αναγκών και τη διαχείριση των συνεπειών που προέκυψαν από έντονα καιρικά φαινόμενα που εκδηλώθηκαν στις 16-06-2023.
Το καθεστώς έκτακτης ανάγκης θα ισχύει για έξι μήνες από την ημερομηνία εκδήλωσης των φαινομένων, δηλαδή έως και 18 Δεκεμβρίου 2023.