ΕΙΔΗΣΕΙΣ
26/01/2015 04:48 EET | Updated 26/01/2015 08:37 EET

Οι βουλευτές και οι πρωτιές

Sooc

Πρώτοι ήρθαν οι οικονομολόγοι, με τον Γιάννη Βαρουφάκη να πιάνει αριθμούς σούπερ σταρ (64.382 ψήφοι) με καταμετρημένο ακόμα το 37% και δεύτερο τον ιθύνοντα νου της οικονομικής πολιτικής του Σύριζα, Γιάννη Δραγασάκη (45.967).

varoufakis

Αν όμως κάποιος υπολογίσει τους σταυρούς αναλογικά με τους ψηφοφόρους, πρώτες είναι οι γυναίκες.

38.246 σταυρούς έχει συγκεντρώσει μέχρι στιγμής η Όλγα Κεφαλογιάννη και 34.309 η Ζωή Κωνσταντοπούλου.

Η Ραχήλ Μακρή σάρωσε και βγήκε πρώτη στην Κοζάνη, συγκεντρώνοντας 12.575 ψήφους, ο οικονομολόγος Κώστας Λαπαβίτσας πήγε εξαιρετικά στην Ημαθία, ενώ ανέλπιστα καλά για τον Σύριζα πήγε η μεταγραφή της Τζάκρη που βγαίνει με 11.137 ψήφους στην Πέλλα.

Α ΑΘΗΝΑΣ

Σύμφωνα με τα επίσημα αποτελέσματα του υπουργείου Εσωτερικών, στην περιφέρεια Α' Αθηνών, με ενσωμάτωση 76%, εκλέγονται με τον ΣΥΡΙΖΑ οι: Τσίπρας Αλέξης, Ζωή Κωνσταντοπούλου, Γαβριήλ Σακελλαρίδης, Νικόλαος Βούτσης, Νικόλαος Φίλης.

Με το κόμμα της ΝΔ εκλέγονται οι: Όλγα Κεφαλογιάννη, Βασίλης Κικίλιας, Ντόρα Μπακογιάννη,Νικήτας Κακλαμάνης

Με το Ποτάμι εκλέγεται ο Σπύρος Λυκούδης, ενώ με το ΚΚΕ εκλέγεται η Λιάνα Κανέλλη. Η Έλενα Κουντουρά εκλέγεται από τους Ανεξάρτητους Έλληνες και ο Κώστας Σκανδαλίδης από το ΠΑΣΟΚ.

Β ΑΘΗΝΩΝ-Πολύ νωρίς για συμπεράσματα

default

Στην περιφέρεια Β' Αθηνών, με ενσωμάτωση 16%, εκλέγονται με τον ΣΥΡΙΖΑ: Γιάννης Βαρουφάκης, Γιάννης Δραγασάκης, Παναγιώτης Κουρουμπλής, Όλγα-Νάντια Βαλαβάνη, Δημήτρης Στρατούλης, Νίκος Χουντής, Νίκος Παππάς, Ευκλείδης Τσακαλώτος, Γιώργος Δημαράς, Γιάννης Μπαλάφας, Νίκος Ξυδάκης, Βασιλική Κατριβάνου, Θεανώ Φωτίου, Λίλα Καφαντάρη, Δημήτρης Βίτσας , Ελένη Αυλωνίτου, Αννέτα Καββαδία, Ευστάθιος Παναγούλης και Κωνσταντίνος Ήσυχος.

Με τη ΝΔ εκλέγονται οι εξής βουλευτής: Νίκος Δένδιας, Κυριάκος Μητσοτάκης, Άδωνις Γεωργιάδης, Κωστής Χατζηδάκης, Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης, Ευάγγελος Μεϊμαράκης, Γιώργος Κουμουτσάκος, Άννα Καραμανλή, Βούλτεψη Σοφία, Άννα-Μισέλ Ασημακοπούλου, Γεράσιμος Γιακουμάτος

Το Ποτάμι εκλέγει τους: Γρηγόρη Ψαριανό, Χάρη Θεοχάρη, Γιώργο Αμυρά, Λυμπεράκη Αντιγόνη

Το ΚΚΕ εκλέγει τους Κουτσούμπα Δημήτρη, Θανάση Παφίλη και Χρήστο Κατσώτη.

Με τη Χρυσή Αυγή εκλέγονται οι Ν. Μιχαλολιάκος, Γιώργος Γερμενής και Ηλίας Παναγιώταρος.

Με τους Ανεξάρτητους Έλληνες εκλέγεται ο Π. Καμμένος και ο Αθανάσιος Παπαχριστόπουλος , ενώ με το ΠΑΣΟΚ εκλέγεται η Φώφη Γενηματά και ο Ανδρέας Λοβέρδος.

loverdos

Α ΠΕΙΡΑΙΑ

Σύμφωνα με τα επίσημα αποτελέσματα στην περιφέρεια Α' Πειραιά, με ενσωμάτωση 75%, οι βουλευτές που εκλέγονται με τον ΣΥΡΙΖΑ είναι: Θεόδωρος Δρίτσας, Ελένη Σταματάκη, Στάθης Λεουτσάκος.

Με τη ΝΔ εκλέγεται ο Κωνσταντίνος Κατσαφάδος, με τη Χρυσή Αυγή ο Νικόλαος Κουζηλος και με το Ποτάμι η Σταυρούλα Αντωνάκου .

Β ΠΕΙΡΑΙΑ

Στην Περιφέρεια Β' Πειραιά, με ενσωμάτωση 91% εκλέγονται με τον ΣΥΡΙΖΑ οι: Παναγιώτης Λαφαζάνης, Νίνα Κασιμάτη , Εύη Καρακώστα

Με τη ΝΔ εκλέγεται ο Γιάννης Τραγάκης, με το ΚΚΕ η Διαμάντω Μανωλάκου, με τη Χρυσή Αυγή ο Γιάννης Λαγός, με τους Ανεξάρτητους Έλληνες ο Δημήτρης Καμμένος και με το Ποτάμι ο Σταύρος Θεοδωράκης.

ΑΤΤΙΚΗ

Στην περιφέρεια Αττικής, με ενσωμάτωση 46%, εκλέγονται με τον ΣΥΡΙΖΑ οι: Αλέξης Μητρόπουλος, Νάσος Αθανασίου, Γιώργος Πάντζας, Πάνος Σκουρολιάκος, Ιωάννης Δεδες, Ελένη Σωτηρίου

Με τη ΝΔ εκλέγονται οι: Μάκης Βορίδης, Γεωργία Μαρτίνου, Γιώργος Βλάχος, Αθανάσιος Μπούρας.

Με τη Χρυσή Αυγή εκλέγεται ο Ηλίας Κασιδιάρης, με το Ποτάμι ο Γεώργιος Μαυρωτάς, με τους Ανεξάρτητους Έλληνες ο Παύλος Χαϊκάλης, με το ΚΚΕ ο Ιωάννης Γκιόκας και με το ΠΑΣΟΚ η Εύη Χριστοφιλοπούλου.

xaikalis

ΛΑΡΙΣΑ

Η Άννα Βαγενά, με 19.155 ψήφους και η Ηρώ Διώτη, με 18.519 ψήφους εκλέγονται με τον ΣΥΡΙΖΑ στη Λάρισα.

Δύο βουλευτές εκλέγει και η ΝΔ, ο Μάξιμος Χαρακόπουλος (21.586 ψήφους) και ο Χρήστος Κέλλας (18.298 ψήφους).

Από το ΚΚΕ εκλέγεται ο Γιώργος Λαμπρόπουλος με 6.495 ψήφους, ενώ από τη Χρυσή Αυγή, τη θέση στη Βουλή καταλαμβάνει η Δέσποινα Σβερώνη - Χονδρονασίου, με 3.570 ψήφους.

Από το Ποτάμι εκλέγεται ο Κωνσταντίνος Μπαργιώτας, με 3.710 ψήφους και από τους Ανεξάρτητους Έλληνες ο Βασίλειος Κόκκαλης, με 2.513 ψήφους.

Α ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Στην περιφέρεια Α' Θεσσαλονίκης, με ενσωμάτωση 89%, ο ΣΥΡΙΖΑ εκλέγει επτά βουλευτές και συγκεκριμένα τους: Ιωάννη Αμανατίδη, Δέσποινα Χαραλαμπίδου, Τάσο Κουράκη, Τριαντάφυλλο Μηταφίδη, Αλέκο Τριανταφυλλίδη, Βούλα Τεκτονίδου, Ιωάννα Γαϊτάνη

Με τη ΝΔ εκλέγονται τέσσερις βουλευτές: Κωνσταντίνος Καραμανλής, Κωνσταντίνος Γκιουλέκας, Σταύρος Καλαφάτης, Έλενα Ράπτη

Ο Κώστας Ζουράρης επιστρέφει.. με τους ΑΝΕΛ. Το Ποτάμι εξέλεξε τη Χριστίνα Ταχιάου, το ΚΚΕ τον Αθανάσιο Βάρδαλη, το ΠΑΣΟΚ τον Ευάγγελο Βενιζέλο, και η Χρυσή Αυγή τον Αντώνιο Γρέγο.

zouraris

Β ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Στη Β' Θεσσαλονίκης, με ενσωμάτωση 64%, ο ΣΥΡΙΖΑ εκλέγει δύο βουλευτές: Λίτσα Αμμανατίδου-Πασχαλίδου και Σωκράτη Φάμελλο

Με τη ΝΔ εκλέγεται ο Θεόδωρος Καράογλου και ο Σάββας Αναστασιάδης (που παίρνει την έδρα γιατί ο Αντώνης Σαμαράς επέλεξε να κρατήσει την έδρα της Μεσσηνίας)

Η Χρυσή Αυγή εκλέγει τον Φώτη Γραικό και το Ποτάμι τον Νικόλα Νυφούδη. Οι Ανεξάρτητοι Έλληνες εκλέγουν τη Σταυρούλα Ξουλίδου, το ΚΚΕ την Ελένη Γερασιμίδου και το ΠΑΣΟΚ τον Γεώργιο Αρβανιτίδη.

ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

Η Χαλκιδική γίνεται ροζ και επανεκλέγεται η Αικατερίνη Ιγγλέση, με 6.212 ψήφους.

Μια έδρα παίρνει η Νέα Δημοκρατία και εκλέγεται ο Γιώργος Βαγιωνάς (5.735 ψήφους), που είχε διατελέσει στο παρελθόν βουλευτής.

Από το ΠΑΣΟΚ εκλέγεται ο Ιωάννης Δριβελέγκας (2.467 ψήφους).

ΚΑΒΑΛΑ

Στην Καβάλα το θρίλερ κράτησε μέχρι τις πρώτες πρωϊνές ώρες αλλά τελικά την πρωτιά την πήρε ο Σύριζα, με 54 ψήφους διαφορά.

Ο Σύριζα εκλέγει τρεις «πρωτοεμφανιζόμενους»: τον Δημήτρη Εμμανουηλίδη με 8.627 ψήφους, τον Ηλία Ιωαννίδη με 7.433 ψήφους και την Αλεξάνδρα Τσανάκα με 5.563 ψήφους.

Από τη Νέα Δημοκρατία επανεκλέγεται ο Νικόλαος Παναγιωτόπουλος, με 9.654 ψήφους.

ΚΟΖΑΝΗ

rahel

Η Ραχήλ Μακρή σάρωσε στην Κοζάνη, όπου συγκέντρωσε 12.693 ψήφους. Ο Σύριζα εξέλεξε άλλους δύο βουλευτές, την Ευγενία Ουζουνίδου (8.082) και τον Δημήτρη Δημητριάδη (6.094).

Έναν βουλευτή εξέλεξε η ΝΔ, τον Γιώργο Κασαπίδη (10.327).

Μία έδρα κέρδισαν και οι ΑΝΕΛ που εκλέγουν τον Χαρίσιο Κατανά.

ΗΜΑΘΙΑ

lapavitsas

Πρώτος με διαφορά ο οικονομολόγος Κώστας Λαπαβίτσας που συγκέντρωσε 13.364. Επίσης με τον Σύριζα εκλέγεται η Εφροσύνη Καρασαρλίφου και ο Γεώργιος Ουρσουνίδης.

Η ΝΔ εξέλεξε τον Απόστολο Βεσυρόπουλο.

ΠΙΕΡΙΑ

Τρεις έδρες καταλαμβάνει ο ΣΥΡΙΖΑ στην Πιερία και σύμφωνα με την καταμέτρηση εκλέγονται για πρώτη φορά στη Βουλή ο Ζήσης Ζάννας (7.749 ψήφους), η Ελισάβετ Σκουφά (6.234 ψήφους) και ο Χαρίλαος Τζαμακλής (6.060 ψήφους).

Από τη Νέα Δημοκρατία επανεκλέγεται ο Κωνσταντίνος Κουκοδήμος, που έλαβε 10.471 ψήφους.

ΚΙΛΚΙΣ

Σύμφωνα με την καταμέτρηση των σταυρών προτίμησης, από τη Νέα Δημοκρατία στο Κιλκίς επανεκλέγεται ο Γιώργος Γεωργαντάς με 7.453.

Από τον ΣΥΡΙΖΑ, την έδρα καταλαμβάνει ο Θεόδωρος Παραστατίδης, με 6.405 ψήφους, ο οποίος στην προηγούμενη Βουλή ήταν ανεξάρτητος.

Από τη Χρυσή Αυγή εκλέγεται, για πρώτη φορά, ο Χρήστος Χατζησάββας, με 1.642 ψήφους.

ΠΕΛΛΑ

Πρώτος σε σταυρούς στην Πέλλα, βγήκε ο Γιώργος Καρασμάνης (17.956), που καταλαμβάνει και τη μοναδική έδρα της Νέας Δημοκρατίας.

Τρεις βουλευτές εκλέγει ο Σύριζα παρότι βγήκε δεύτερος. Πολύ καλά πήγε η Θεοδώρα Τζάκρη (11.137), ενώ εκλέγονται ακόμα, ο Γιάννης Σηφάκης (7.192) και ο Χρήστος Σμιας (6.866)

ΚΑΣΤΟΡΙΑ

diamantopoulos

Από τον Σύριζα εκλέγεται ο Βαγγέλης Διαμαντόπουλος και από τη Νέα Δημοκρατία η Μαρία Αντωνίου.

ΓΡΕΒΕΝΑ

Έναν βουλευτή θα έχουν τα Γρεβενά στη νέα Βουλή και σύμφωνα με την καταμέτρηση των σταυρών προτίμησης, την έδρα στον νομό καταλαμβάνει ο Τιμολέων Κοψαχείλης από τη Νέα Δημοκρατία, με 3.491 ψήφους.

ΦΛΩΡΙΝΑ

Σύμφωνα με την καταμέτρηση των σταυρών προτίμησης, από το ΣΥΡΙΖΑ εκλέγεται στη Φλώρινα, για πρώτη φορά, ο Κωνσταντίνος Σέλτσας με 2.758 ψήφους.

Από τη Νέα Δημοκρατία εκλέγεται ο Ιωάννης Αντωνιάδης, με 3.835 ψήφους.

ΞΑΝΘΗ

Βάσει της μέχρι στιγμής καταμέτρησης των σταυρών προτίμησης, από τον ΣΥΡΙΖΑ, στη Ξάνθη, εκλέγονται ο Χουσεϊν Ζεϊμπέκ, με16.244 ψήφους και ο Ευστάθιος Γιαννακίδης, με 3.750 ψήφους.

Από τη Νέα Δημοκρατία εκλέγεται ο Αλέξανδρος Κοντός, έχοντας λάβει 7.184 ψήφους.

ΣΕΡΡΕΣ

Δύο έδρες καταλαμβάνει η Νέα Δημοκρατία στις Σέρρες. Την πρωτιά στη σταυροδοσία παίρνει ο Κωνσταντίνος Καραμανλής του Αχιλλέα, με 20.130 ψήφους, ο οποίος εκλέγεται για πρώτη φορά στη Βουλή. Επίσης, επανεκλέγεται η Φωτεινή Αραμπατζή, με 14.725 ψήφους.

Από το ΣΥΡΙΖΑ επανεκλέγεται η Αφροδίτη Σταμπουλή, με 9.161 ψήφους. Από τη Χρυσή Αυγή επανεκλέγεται ο Αρτέμης Ματθαιόπουλος (4.206 ψήφους), ενώ από το Ποτάμι εκλέγεται ο Αλέξανδρος Χατζηδημητρίου (1.790 ψήφους).

Μια έδρα παίρνουν και οι Ανεξάρτητοι Έλληνες και επανεκλέγεται η Μαρία Κόλλια - Τσαρουχά (4.078 ψήφους).

ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Νέα πρόσωπα είναι οι τρεις από τους πέντε βουλευτές που εκλέγονται στον Νομό Ιωαννίνων, όπου ο ΣΥΡΙΖΑ προηγείται με 11 ποσοστιαίες μονάδες. Ο ΣΥΡΙΖΑ κερδίζει τις τέσσερις από τις πέντε έδρες του Νομού και εκλέγει βουλευτές, τον Χρήστο Μαντά, τον Γιάννη Στέφο, τη Μερόπη Τζούφη και τον Γιάννη Καραγιάννη.

Με τη Νέα Δημοκρατία επανεξελέγη ο πρώην υπουργός Πολιτισμού, Κώστας Τασούλας.

ΠΡΕΒΕΖΑ

Στο Νομό Πρέβεζας, επανεκλέγεται ο Κώστας Μπάρκας με τον ΣΥΡΙΖΑ ο οποίος συγκέντρωσε ποσοστό 37,9%, ενώ την έδρα της ΝΔ, παίρνει ο πολιτικός μηχανικός Στέργιος Γιαννάκης.

ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ

tsoukalas

Με το ψηφοδέλτιο Επικρατείας του ΣΥΡΙΖΑ εκλέγονται ο ακαδημαϊκός Κωνσταντίνος Τσουκαλάς, η Ουρανία Αντωνοπούλου, ο Πάνος Σκουρλέτης, η Αγλαΐα Κυρίτση από την ΕΡΤ και Νίκος Τόσκας.

Στη ΝΔ εκλέγονται ο πρύτανης του ΕΚΠΑ Θεόδωρος Φορτσάκης, ο Δημήτρης Σταμάτης, η Νίκη Κεραμέως και ο άρτι αφιχθείς από τη ΔΗΜΑΡ (και πριν το ΠΑΣΟΚ) Βασίλης Οικονόμου. Στη Χρυσή Αυγή ο Χρήστος Παππάς, στο Ποτάμι ο Παναγιώτης Καρκατσούλης και στο ΚΚΕ η Αλέκα Παπαρήγα.