Θρίαμβος Άρη: Η κορυφή είναι δική του! Άρης - Μπάνβιτ 72-53

Contra.gr

Νικώντας και την Μπάνβιτ στο "Nick Galis Hall" (72-53) ο Αρης ολοκλήρωσε με απόλυτη επιτυχία τις υποχρεώσεις του στην πρώτη φάση του EuroCup καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στον όμιλό του.

Ο Αρης οικοδόμησε άλλη μία μεγάλη νίκη στην αμυντική του ικανότητα. Ακόμα και στα σημεία του αγώνα κατά τα οποία δεν ήταν πολύ καλοί, οι παίκτες του Πρίφτη είχαν τη δυνατότητα να ελέγχουν τα πράγματα απορυθμίζοντας τον αντίπαλο.

Έτσι λοιπόν κανείς δεν πτοήθηκε όταν η Μπάνβιτ προηγήθηκε με 14-17. Η αντίδραση ήρθε δια χειρός Μακ Νιλ και Κοέν οι οποίοι με 19 πόντους συνολικά στο πρώτο μέρος οδήγησαν τον Αρη αρχικά στο +7 (30-23) για να κλείσει το ημίχρονο στο 33-29.

Η εμπιστοσύνη στην άμυνα βοήθησε τους γηπεδούχους να μην πανικοβληθούν ούτε όταν η Μπάνβιτ έφτασε στο 35-39 μ' ένα γρήγορο σερί στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ουότερς έδωσε την ώθηση που χρειαζόταν (με δικό του τρίποντο η τρίτη περίοδος έκλεισε με 51-46) και στη συνέχεια ο Αρης ήταν ασυγκράτητος.

Με επί μέρους σκορ 21-7 στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τους Χάγκινς, Ουάιτ να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους, οι κίτρινοι έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 21 πόντους (72-51) την ώρα που οι Τούρκοι τα έσπαγαν έξω από τη γραμμή του τριπόντου (4/25).

Η νίκη και μαζί με την πρώτη θέση κατακτήθηκαν εν τέλει με στιλ. Ο Αρης δεν χρειάζεται καν να περιμένει το αποτέλεσμα της Ούνιξ την Τετάρτη αφού έχει νικήσει τους Ρώσους και στις δύο αναμετρήσεις του γκρουπ.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-29, 51-46, 72-53

• Αρης: Δήμας, Πελεκάνος, Φλιώνης 2, Ουάιτ 12 (8ρ), Ουότερς 6, Δίπλαρος, Ζάρας 5, Χάγκινς 12 (9ρ), Κοέν 10, Μούρτος 5, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 20 (4/5τρίποντα).
  • Μπάνβιτ: Ουλουσόι, Φόρτσον 8, Τζόνσον 20, Σλότερ 2, Γκετσίμ 4, Σίμονς, Βίντμαρ 6, Μοερμάν 6, Αλτουνμπέι, Γιλντιρίμ, Γιλμάζ, Καρμίκαελ 5.