![](https://img.huffingtonpost.com/asset/5d851196210000c800d4cb96.jpeg?ops=scalefit_720_noupscale)
Και, συμπτωματικά, είναι και η παλαιότερη φωτογραφία στην ιστορία που απεικονίζει το Παρίσι.
Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή. Η φωτογραφία απεικονίζει το παριζιάνικο αστικό τοπίο και πιο συγκεκριμένα την Place de la Republique, και έχει τραβηχθεί από τον ίδιο τον εφευρέτη της νταγκεροτυπίας, τον Louis Daguerre, ο οποίος απ' ότι φαίνεται δεν εφηύρε μόνο την πιο δημοφιλή φωτογραφική τεχνική του 19ου αιώνα αλλά τράβηξε και μία από τις πλέον ιστορικές φωτογραφίες με αυτήν.
Η φωτογραφία τραβήχτηκε το 1839 και έχει καταγραφεί ως η πρώτη φωτογραφία στην ιστορία που απεικονίζει το Παρίσι -οι χαρακτηριστικές στέγες των σπιτιών προδίδουν αμέσως την ταυτότητα της πόλης. Και, αν απορείτε σχετικά με το που πήγαν όλοι οι περαστικοί, αυτό οφείλεται στα 10 λεπτά έκθεσης που απαιτούσε η τότε τεχνολογία προκειμένου να αποτυπωθεί η εικόνα στην πλάκα.
Ωστόσο, ο Daguerre πρόλαβε να απαθανατίσει έναν άνθρωπο. Αν παρατηρήσετε την αριστερή άκρη της φωτογραφίας, θα δείτε τη φιγούρα ενός άντρα που έχει σταθεί για να του γυαλίσει τα παπούτσια ένας λούστρος.
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/5d8511962100005a00e55a67.jpeg?ops=scalefit_720_noupscale)
Και κάπως έτσι, αρκετά ειρωνικά, όπως συμβαίνει με τα περισσότερα πράγματα στη ζωή, η πρώτη φωτογραφία του Παρισιού έγινε ταυτόχρονα και η πρώτη φωτογραφία στην ιστορία όπου απεικονίζεται κάποιος άνθρωπος.