Αποκλεισμός για τη Σάκκαρη

Αποκλείστηκε από την εξαιρετική Βικτόρια Γκόλουμπιτς .
USA TODAY USPW via Reuters

Εκτός του Indian Walls από τον πρώτο γύρο έμεινε η Μαρία Σάκκαρη η οποία αποκλείστηκε από την εξαιρετική Βικτόρια Γκόλουμπιτς γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 σετ.

Η Σάκκαρη κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 7-5, αλλά η Ελβετίδα κυριάρχησε ολοκληρωτικά στα δύο επόμενα τα οποία πήρε με 6-3, 6-2 μετά από έναν αγώνα που διήρκησε για 2.5 ώρες.

Από τα μέσα του δεύτερου σετ και μετά η Ελβετίδα ήταν καταιγιστική. Στο σετ αυτό η Σάκκαρη βρέθηκε μπροστά κρατώντας το σερβίς της με 3-2, αλλά η αντίπαλός της πήρε στη συνέχεια 8 games ισοφαρίζοντας αρχικά σε 1-1 και κάνοντας τελικά την ολική ανατροπή.

Η Σάκκαρη στο 2 σετ αντιμετώπισε προβλήματα τόσο στο σερβίς της, κάνοντας μάλιστα 6 διπλά λάθη, ενώ υπέπεσε και σε 46 αβίαστα λάθη, έναντι μόλις 26 της αντιπάλου της.

Έτσι η Σάκκαρη έμεινε για μία ακόμα φορά χωρίς νίκη στο συγκεκριμένο τουρνουά, ενώ η Γκόλουμπιτς που έφτασε τις 47 νίκες στη σεζόν θα αντιμετωπίσει τη Ρωσίδα και προερχόμενη από τα προκριματικά Άννα Καλίνκσαγια.