Αργεντινή: Διαιτητής έδειξε 10 κόκκινες κάρτες σε τελικό κυπέλλου

Επτά σε παίκτες της Μπόκα και τρεις της Ρασίνγκ.
Η Ρασίνγκ Κλουμπ, όπως παρατάχθηκε στον ημιτελικό του Trofeo de Campeones με αντίπαλο την Τίγκρες, στο Εστάδιο Τόμας Αδόλφο Ντουκό, στις 2 Νοεμβρίου, 2022.
SOPA Images via Getty Images

Ο διαιτητής Φακούντο Τέγιο, έδειξε 10 κόκκινες κάρτες στον τελικό του Trofeo de Campeones της Αργεντινής, ανάμεσα στην Ρασίνγκ Κλουμπ και της Μπόκα Τζούνιορς.

Με τις ομάδες να είναι στο 1-1 στα τελευταία λεπτά της παράτασης, ο Αλκαράζ της Ρασίνγκ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της Μπόκα, χαρίζοντας της τη νίκη και το τρόπαιο.

Ωστόσο, ο «προκλητικός» πανηγυρισμός του, μπροστά στους οπαδούς της Μπόκα εξόργισε τους παίκτες της, με το βίντεο να τους δείχνει να αρπάζουν τον Αλκαράζ από το αυτί και στην συνέχεια να πετούν την μπάλα πάνω του.

Ο Τέγιο, ο οποίος θα είναι ένας από τους διαιτητές στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, απέβαλε τον Αλκαράζ και έδωσε πέντε κόκκινες κάρτες στους παίκτες της Μπόκα μετά τις συμπλοκές.

Συνολικά, επτά κόκκινες κάρτες δόθηκαν σε παίκτες της Μπόκα και τρεις στη Ρασίνγκ κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Πηγή: The Guardian