«Καθάρισε» ο Γιάννης

sport24.gr

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε μόλις 1/6 τρίποντα κόντρα στους Pelicans. Το μοναδικό του τρίποντο ωστόσο ήταν και αυτό που έμελλε να "τελειώσει" την υπόθεση-νίκη για την ομάδα του! Με το σκορ στο 112-114 υπέρ των Bucks και περίπου 1 1/2 λεπτό να μένει για την λήξη του αγώνα, ο Γιάννης δέχθηκε την πάσα του Matthew Dellavedova και σηκώθηκε για σουτ τριών πόντων παρά το γεγονός ότι είχε 0/5 σουτ πίσω από τα 7.25 μέτρα μέχρι εκείνο το σημείο, κάνοντας το 112-117! Ήταν το καλάθι που διέλυσε την ψυχολογία των Pelicans, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν έκτοτε, με τους Bucks να παίρνουν την 2η φετινή τους νίκη με 113-117. Μία νίκη που είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Γιάννη, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους με 9/13 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα!

Άξιος συμπαραστάτης του Γιάννη ήταν ο Jabari Parker με 21 πόντους, ενώ ο Malcolm Brogdon είχε 14 πόντους, ο Tony Snell 13 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Michael Beasley 12 πόντους. Για τους Pelicans o Anthony Davis ήταν για πολλοστή φορά συγκλονιστικός, έχοντας 35 πόντους και 15 ριμπάουντ, με τον Tim Frazier να προσθέτει 20 πόντους και 9 ασίστ και τον E'Twaun Moore 17 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη, με τις δύο ομάδες να έχουν αμφότερες καλές και κακές στιγμές. Οι Pelicans μπήκαν καλύτερα στο παρκέ ξεφεύγοντας με 20-11, ωστόσο πολύ γρήγορα οι Bucks κατάφεραν να μειώσουν σε 32-29 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Και δεν έμειναν εκεί, παρά στην δεύτερη περίοδο ήρθε η δική τους "έκρηξη", όταν χάρη σε ένα σερί 10-0 ξέφυγαν με 52-63, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου προηγούμενοι με 54-63. Στην τρίτη περίοδο μάλιστα η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 12 πόντους (62-74), με τους Pelicans να απαντάνε ωστόσο τότε με ένα δικό τους επιμέρους σκορ 11-1 και να μειώνουν σε 73-74, με το σκορ του τρίτου δωδεκάλεπτου να είναι τελικά 84-86. Το παιχνίδι είχε πάρει "φωτιά".

Στην τέταρτη περίοδο οι Bucks θα κατάφερναν πάλι να μπουν καλύτερα στο παρκέ και χάρη σε ένα ακόμα μικρό σερί να ξεφύγουν με 95-105. Για ακόμα μία φορά ωστόσο οι New Orleans βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν στο ματς και να μειώσουν σε 104-106 και 110-112. Δεν θα κατάφερναν όμως να πλησιάσουν περισσότερο. Θα φρόντιζε ο Γιάννης για αυτό.

Πηγή: sport24.gr