Australian Open: Αργησε κάπως αλλά σοβαρεύτηκε ο Τσιτσιπάς και πέρασε στους «32»

Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στον Τζόρνταν Τόμπσον, ο Έλληνας τενίστας επικράτησε με 3-1 σετ προκρίθηκε στην επόμενη φάση.
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγυρίζει μετά τη νίκη του επί του Τζόρνταν Τόμσον από την Αυστραλία στον αγώνα τους για τον δεύτερο γύρο του Αυστραλιανού Όπεν τένις στο Melbourne Park, Μελβούρνη, Αυστραλία, Τετάρτη 17 Ιανουαρίου 2024.
via Associated Press

Από τον παράδεισο στην κόλαση και μετά... ξανά στον παράδεισο βρέθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς και όλα αυτά στο τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησής του με τον Τζόρνταν Τόμπσον.

Tελικά ο Ελληνας τενίστας κατάφερε να κερδίσει με 3-1 σετ (4-6, 7-6, 6-2, 7-6), και να προκριθεί στον 3ο γύρο του Australian Open. Αφού έχασε διπλό match point στο σερβίς του, ο Στέφανος Τσιτσιπάς λίγο έλειψε να βρεθεί να παίζει 5ο σετ, τελικά όμως απέφυγε τα χειρότερα και προκρίθηκε στους “32”.

Στο ξεκίνημα του ματς ο Τόμπσον βρήκε τρία break point, αλλά ο Τσιτσιπάς έμεινε όρθιος και με δύο μεγάλα πρώτα σερβίς, έκανε το 1-0. Ο Αυστραλός ισοφάρισε εύκολα με εξαιρετικό πρώτο σερβίς, αλλά και ο Στέφανος κράτησε για το 2-1. Ακολούθησε ένα love game του Τόμπσον κι ένα εύκολο ακόμη game για τον Στέφανο, που έπαιζε στο μπάκχαντ τον αντίπαλό του, αναγκάζοντάς τον σε ορισμένα λάθη. Ο Αυστραλός έφτασε εύκολα στο 5-3, στέλνοντας τον Τσιτσιπά να σερβίρει για να μείνει στο σετ. Το έκανε και μάλιστα με love game, αλλά στο επόμενο, σημάδεψε τρεις φορές το φιλέ και ο Τόμπσον έκανε το 1-0 στα σετ.

Stefanos Tsitsipas of Greece plays a forehand return to Jordan Thompson of Australia during their second round match at the Australian Open tennis championships at Melbourne Park, Melbourne, Australia, Wednesday, Jan. 17, 2024. (AP Photo/Andy Wong)

Αρκετά κομβικό ήταν το 2ο σετ, στο οποίο ο Αυστραλός συνέχισε να είναι πολύ σταθερός στο σερβίς του. Αυτή τη φορά ήταν πολύ πιο δύσκολο να βρει ευκαιρίες στο σερβίς του Στέφανου ο Τόμπσον, καθώς ο Έλληνας τενίστας ανέβασε την απόδοσή του και ήταν αισθητά καλύτερος από το προηγούμενο. Οι δυο παίκτες οδηγήθηκαν σε tie-break, εκεί όπου ο Στέφανος ήταν καλύτερος και προηγήθηκε με 6-3, παίρνοντας το σχετικά εύκολα.

Έχοντας βελτιώσει αισθητά την ψυχολογία του, ο Τσιτσιπάς μπήκε στο τρίτο σετ αποφασισμένος να μην αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Τόμπσον. Και με δύο γρήγορα breaks προηγήθηκε με 4-0, για να κλείσει το σετ με 6-2, μετά από 38 λεπτά.

Ο Τζόρνταν Τόμσον από την Αυστραλία αντιδρά κατά τη διάρκεια του αγώνα του δεύτερου γύρου με τον Στέφανο Τσιτσιπά από την Ελλάδα στο Αυστραλιανό Όπεν τένις στο Melbourne Park, Μελβούρνη, Αυστραλία, Τετάρτη 17 Ιανουαρίου 2024.

Στο τέταρτο και -όπως αποδείχθηκε- τελευταίο σετ, ο Τόμπσον “άντεξε” μέχρι το πέμπτο game όταν ο Τσιτσιπάς έκανε break και προηγήθηκε με 3-2. Ωστόσο, ο Αυστραλός δεν τα παράτησε και αφού “έσπασε” το σερβίς του Έλληνα τενίστα στο 10ο game ισοφάρισε σε 5-5 (σ.σ. ενώ έχανε με 40-15), παρατείνοντας την αγωνία θεατών και τηλεθεατών. Στην συνέχεια, ο Αυστραλός πίεσε ακόμη περισσότερο τον Τσιτσιπά προηγούμενος με 6-5, ενώ το 12ο ήταν το πλέον απολαυστικό game του αγώνα, δεδομένου ότι κρίθηκε στους 20 (!) πόντους, με νικητή τον Τσιτσιπά που ισοφάρισε 6-6. Η “τύχη” και αυτού του σετ, κρίθηκε στο tie break, όπου ο Έλληνας πρωταθλητής απέφυγε τα σοβαρά λάθη και επικράτησε με 7-4, μετά από μία ώρα και 14 λεπτά.

Στον επόμενο γύρο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θ’ αντιμετωπίσει τον 19χρονο Γάλλο, Λούκα Φαν Άσε, ο οποίος επικράτησε του Ιταλού, Λορέντσο Μουσέτι με 3-2 σετ.

Πηγή: ertsports