Μπάμπεργκ - Ολυμπιακός 72-71

Contra.gr

O Oλυμπιακός αυτοκτόνησε στη Γερμανία. Αν και προηγήθηκε με 71-66 λίγο πριν από το τέλος, ηττήθηκε με το τρίποντο του Στρέλνιεκς με 72-71 από την Μπάμπεργκ. Δύσκολο το έργο της πρόκρισης πλέον για τους "ερυθρόλευκους".

Έτσι κρίθηκε

Ο Ολυμπιακός, χωρίς τον Στρόμπερι, επιχείρησε να μην αιφνιδιαστεί από τον αντίπαλο και τα κατάφερε. Παρά τα γρήγορα τρίποντα του Στάιγκερ, οι "ερυθρόλευκοι" βρήκαν τον τρόπο να ακουμπήσουν την μπάλα στον "καυτό" Πρίντεζη και να πάρουν το σκορ που ήθελαν. Το θέμα ήταν όμως ότι εκτός του Πρι, ουδείς άλλος παίκτης των πρωταθλητών βοήθησε αποφασιστικά στην επίθεση.

Οταν αυτό έγινε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (Σπανούλης και Οντομ) ο Ολυμπιακός έφτασε για πρώτη φορά στο +8 (22-30), μία διαφορά πάντως που οι γηπεδούχοι έκλεισαν γρήγορα. Με τον Ραντόσεβιτς να κάνει μεγάλη ζημιά από μέση απόσταση και τους "ερυθρόλευκους" την ίδια ώρα να τα σπάνε (μόλις 9/24 δίποντα), το 22-30 έγινε 36-36 και 38-37 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μάζεψε προς τα μέσα την άμυνά του για να αποφύγει την πληγή της δραστηριότητας του Ραντόσεβιτς και δημιούργησε σερί. Ο Πρίντεζης και ο Σπανούλης ήταν πάντα συνεπείς στην επίθεση και κάπως έτσι η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (43-53). Ομως η Μπάμπεργκ επέστρεψε και πάλι παίρνοντας και ευστοχώντας σε μεγάλα σουτ (51-53).

Εν τέλει ο Ολυμπιακός συνειδητοποίησε ότι έπρεπε να ζήσει ή να πεθάνει με τις αρετές και τα ελαττώματά του. Η άμυνά του ήταν σταθερα καλή αλλά στην επίθεση δεν υπήρχε το σταθερό σημείο αναφοράς. Παρόλα αυτά οι Σπανούλης και Χάντερ έδωσαν τις απαραίτητες λύσεις για να φτάσουμε στο 59-64 στο 37', την ίδια ώρα που ο Ζήσης έμενε στο μηδέν για την Μπάμπεργκ.

Το τρίποντο του Σπανούλη για το 63-69 στο 39' θα ήταν ουσιαστικά το σουτ που θα έκρινε τον τελικό νικητή αν ο Ζήσης δεν έβαζε και πάλι την Μπάμπεργκ μέσα στο ματς με τρίποντο (οι πρώτοι του πόντοι για το 69-71). Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια έχασε την επίθεση και ο Στρέλνιεκς στα τέσσερα δεύτερα έγραψε το 72-71. Οι πρωταθλητές στο τέλος δεν κατάφεραν να κάνουν καν προσπάθεια για σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-37, 51-56, 72-71

Μπάμπεργκ: Μέλι 10, Ζήσης 3 (5ρ, 4ασ), Νίκολιτς, Στάιγκερ 9, Τάις 5, Ουανάμέικερ 11, Στρέλνιεκς 10 (2/4 τρίποντα), Μίλερ 8, Χέκμαν 5, Ιντμπίχι, Ραντόσεβιτς 11.

Ολυμπιακός: Οντομ 3, Χάντερ 17 (7ρ), Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 14 (9ασ, 7κφ), Πρίντεζης 19 (10ρ), Μάντζαρης, Ουόρικ 6, Χάκετ 4, Παπανικολάου 4, Αθηναίου.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Στρέλνιεκς δεν ήταν ο καλύτερος παίκτης του ματς. Ηταν όμως αυτός που το έκρινε. Με χέρι αλφάδι από το τρίποντο 4,6 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, ο άσος της Μπάμπεργκ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Είχε συνολικά 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

To φύλλο αγώνα

Σχεδόν καταστροφική ήττα για τον Ολυμπιακό ο οποίος δεν έχει πλέον ούτε την ισοβαθμία με την Μπάμπεργκ. Εστω και αν η απόδοση δεν έφτασε στα σημεία που θα περίμενε κανείς, ο πρωταθλητής θα μπορούσε να πάρει το ματς με μία προσεκτικότερη διαχείριση στο τέλος. Ομως η περιφερειακή άμυνα στο κρίσιμο τελευταίο λεπτό αποδείχθηκε αχίλλειος πτέρνα.