Νίκη στο 91' η Μπενφίκα επί της Ζενίτ

Sport24

Με γκολ του Ζόνας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Μπενφίκα νίκησε 1-0 την Ζενίτ, έτσι θα πάει στην ρεβάνς της Αγίας Πετρούπολης με ελαφρύ προβάδισμα για πρόκριση στους "16" του Champions League

Mε γκολ του Ζόνας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Μπενφίκα νίκησε 1-0 την Ζενίτ, έτσι θα πάει στην ρεβάνς της Αγίας Πετρούπολης με ελαφρύ προβάδισμα για πρόκριση στους "16" του Champions League.

Σκόρερ: 91' Ζόνας

Γήπεδο: "Εστάντιο ντα Λουζ", Λισαβόνα

Διαιτητής: Τζανλούκα Ρόκι (Ιταλία)

Απογοητευτικό το πρώτο ημίχρονο στην Λισαβόνα, χωρίς καμία καλή φάση, με την Μπενφίκα να απειλεί δύο φορές με Πίτσι και Ζόνας, ενώ η Ζενίτ είχε μόνο μια κακή εκτέλεση φάουλ του Χουλκ.

Ο Αξέλ Βιτσέλ στο 52' είχε δύο ευκαιρίες, με τον Ζούλιο Σέζαρ να αποκρούει το σουτ, ενώ μετά το κόρνερ μπλόκαρε την μπάλα ο Βραζιλιάνος από την κεφαλιά του Βέλγου μέσου.

Ο πρώτος που αντικαταστάθηκε ήταν ο Κώστας Μήτρογλου στο 62', με τον Ραούλ Χιμένες μπαίνει στην θέση του, ενώ στο 69' η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ήρθε για την Μπενφίκα, με τον Λοντίγκιν να αποκρούει το σουτ του Γκαϊτάν, ο οποίος είχε και δεύτερη ευκαιρία (επαναφορά), αλλά αστόχησε.

Ανέβασε την απόδοσή της η πορτογαλική ομάδα και 3 λεπτά αργότερα έφτασε ξανά κοντά στο γκολ, αλλά ο Ζαρντέλ αστόχησε από κοντά, έπειτα από κεφαλιά-πάσα του παρτενέρ του στο κέντρο της άμυνας, Λίντελεφ.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Ζούλιο Σέζαρ, Αντρέ Αλμέιδα, Λίντελεφ, Ζαρντέλ, Ελιζέου, Σάμαρης, Ρενάτο Σάντσες, Πίτσι (71' Καρσελά), Γκαϊτάν, Ζόνας, Μήτρογλου (62' Ραούλ Χιμένες).

ΖΕΝΙΤ: Λοντίγκιν, Ανιουκόβ, Γκαράι, Λόμπαρτς, Κρίσιτο, Χάβι Γκαρθία, Βιτσέλ, Σατόβ, Ντάνι (87' Μαουρίσιο), Χουλκ, Τζιούμπα (74' Κοκόριν).