Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση για ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό

Απίστευτη νίκη του δικέφαλου του βορρά στις καθυστερήσεις του αγώνα. Δύσκολα ο Ολυμπιακός, εύκολα ο Παναθηναϊκός.
Eurokinissi Sports

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-2

Απίστευτη πρόκριση πήρε ο ΠΑΟΚ, για τους ημιτελικούς αγώνες του κυπέλλου, νικώντας την ΑΕΚ με 1-2, τη στιγμή που όλοι πίστευαν ότι θα έμενε εκτός της διοργάνωσης.

Κι όμως η ΑΕΚ που είδε να της ακυρώνοντας δύο γκολ και που τελικά προηγήθηκε στο 83’ με τον Σιμόες, δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το προβάδισμά της και να πάρει την πρόκριση. Στα δύο τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων στο 85’ και το 86’ δέχτηκε δύο γκολ και έχασε τα πάντα. Και λέμε τα πάντα γιατί έμεινε και εκτός κυπέλλου, ενώ και στο πρωτάθλημα δεν μπορεί να καταφέρει τίποτα περισσότερο, εκτός από το να βγει στην Ευρώπη.

Ο Κούρτις, αυτός ο σπουδαίος ποδοσφαιριστής ήταν που έδωσε στην ουσία την πρόκριση, αφού με φοβερό σουτ με εσωτερικό φάλτσο, πλάγια μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 85’, δίνοντας την πρόκριση, ενώ ο Μιτρίτσα με σχοδόν πανομοιότυπο τρόπο, αλλά απέναντι από την εστία, έξω από την περιοχή, έβαλε την οριστική ταφόπλακα στα όνειρα της ΑΕΚ.

Στο γκολ της ισοφάρισης ο Λε Ταλέκ έβλεπε τον Κούρτιτς και δεν έκανε κάτι να αποτρέψει το σουτ του αντιπάλου του. Σε τέτοια ματς με τόση σημασία και ειδικά με τέτοια εξέλιξη δεν έχει καμία σημασία ποιος ήταν καλύτερος, ποιος χειρότερος και ποιος έχασε τις ευκαιρίες. Σημασία έχει να η πρόκριση και αυτή την έδωσε ένας παιχταράς. Ο Κούρτιτς.

Τα πράγματα είναι απλά. Ο ΠΑΟΚ πήρε σπουδαία πρόκριση και του αξίζουν συγχαρητήρια. Τώρα θα βρει αντιμέτωπό του τον Ολυμπιακό σε διπλούς αγώνες.

Για την ΑΕΚ τι να πει κανείς. Όταν δεν μπορείς να κρατήσεις την πρόκριση στις καθυστερήσεις, είσαι άξιος της μοίρας σου. Η χρονιά έλαβε οριστικά τέλος και για εμένα ήρθε η ώρα των αποφάσεων. Εδώ και τώρα.

Ολυμπιακός-Παναιτωλικός 3-1 στην παράταση

Με ηγέτη τον Γιώργο Μασούρα, που πήρε τον Ολυμπιακό στις πλάτες του, η ομάδα του Πειραιά κατάφερε τελικά να προκριθεί στους ημιτελικούς του κυπέλλου, νικώντας τον Παναιτωλικό 3-1 στην παράταση.

Ο Μασούρας απέδειξε για μία ακόμα φορά ότι είναι ένας σπουδαίος ποδοσφαιριστής. Με γκολ στο 92’ τη στιγμή που ο Παναιτωλικός ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει μία μεγάλη πρόκριση και ένα ακόμα στο 115’ της παράτασης οδήγησε τον Ολυμπιακό στους «4».

Όταν σκοράρει ο Μασούρας ο Ολυμπιακός, νικάει. Το έχει πετύχει σε 32 ματς και τώρα και στο κύπελλο. Ο Παναιτωλικός έπαιξε πολύ καλά. Παρ’ ότι βρέθηκε να χάνει 1-0 στο 6’ με γκολ του Φαντιγκά, δεν τα παράτησε. Το σκορ αυτό έδινε πρόκριση στον Ολυμπιακό, αλλά ο Παναιτωλικός ήταν αποφασισμένος να παλέψει και το έκανε.

Ισοφάρισε στο 85’ με γκολ του Καρέλη και θα έπαιρνε με αυτό το σκορ την πρόκριση, αν δεν υπήρχε ο Μασούρας, γιατί οι περισσότεροι από τους άλλους παίκτες του Ολυμπιακού, δεν έδειχναν ικανοί για πολλά πράγματα. Η άποψή μου είναι ότι αυτή ήταν μία προσωπική πρόκριση, ένα προσωπικό δώρο του Μασούρα στον Ολυμπιακό, ο οποίος μάλιστα μπήκε αλλαγ

Του αξίζουν συγχαρητήρια και φυσικά στην ομάδα του που πήρε την πρόκριση, όπως και στον Παναιτωλικό για τη σπουδαία προσπάθειά του. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Παναιτωλικός έπαιξε με δέκα παίκτες από το 89’ λόγω αποβολής του Ντουάρτε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αναγέννηση Καρδίτσας-Παναθηναϊκός 0-1

Με δεύτερη νίκη, αυτή τη φορά με 1-0, εκτός έδρας επί της Αναγέννησης Καρδίτσας, ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στους ημιτελικούς του κυπέλλου, όπου θα βρει αντίπαλό του τη Λαμία που ήδη έχει περάσει.

Η νίκη αυτή συνδυάστηκε με την επιστροφή του Δημήτρη Κουρμπέλη στην αγωνιστική δράση σε επίσημο αγώνα μετά από 14 μήνες, έστω και σαν αλλαγή, αλλά και την καλή εικόνα που παρουσίασαν οι Χατζηγιοβάνης και ο νεοαποκτηθέντας Γκατσίνοβιτς.

Φυσικά δεν υπήρχε θέμα πρόκρισης, αφού ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει 4-0 στον πρώτο αγώνα. Το ματς κρίθηκε στο 81΄’ με γκολ που σημείωσε ο Παλάσιος. Η νίκη αυτή φέρνει και πάλι την ηρεμία, τουλάχιστο προς το παρών στον Παναθηναϊκό, αφού πρέπει να θυμίσουμε ότι είχαν προηγηθεί τρεις συνεχόμενες ήττες της ομάδας στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές και η απόδοση του, δεν ήταν η καλύτερη δυνατή, αλλά η νίκη πάντα δίνει ανάσες και φυσικά η πρόκριση στους «4».