![.](https://img.huffingtonpost.com/asset/5e09d6fc2500001e1198f5e5.jpeg?ops=scalefit_720_noupscale)
Μήνυμα ότι η κυβέρνηση δίνει προτεραιότητα στα θέματα της ασφάλειας έστειλε ο πρωθυπουργός, Κυριάκος Μητσοτάκης, κατά τη διάρκεια της επίσκεψής του στο χώρο όπου εκπαιδεύονται οι νέοι Ειδικοί Φρουροί που θα στελεχώσουν κυρίως την ομάδα ΔΙ.ΑΣ.
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/5e0a0a7125000063a4d316b3.jpeg?ops=scalefit_720_noupscale)
Ο κ. Μητσοτάκης δέχθηκε από τον αρχηγό της ΕΛ.ΑΣ., Μιχαήλ Καραμαλάκη, ως δώρο ένα κράνος της ομάδας ΔΙ.ΑΣ. Στην ομιλία του ο πρωθυπουργός ανέφερε ότι : «Ήθελα να τιμήσω με την παρουσία μου την ΕΛΑΣ. Λίγο πριν ολοκληρωθεί η εκπαίδευση των 1200 ειδικών φρουρών, λίγο πριν η ΔΙΑΣ και η Άμεση Δράση ενισχυθούν συνολικά με 1350 στελέχη και με σύγχρονα μέσα. Οι πολίτες θα βλέπουν μια περίπολο δίπλα τους, στη γειτονιά τους. Στο δρόμο πρέπει να είναι ο αστυνομικός. Όχι στα γραφεία. Ενισχύοντας το αίσθημα της ασφαλείας. Πριν έξι μήνες ο λαός μας ζήτησε λιγότερους φόρους, επενδύσεις και ασφάλεια. Και αυτό κάνουμε».
Ο πρωθυπουργός συνοδευόταν από τον υπουργό Προστασίας του Πολίτη, Μιχάλη Χρυσοχοΐδη, τον υφυπουργό Λευτέρη Οικονόμου, τον αναπληρωτή υπουργό κ. Γιώργο Κουμουτσάκο αλλά και τον αρχηγό της ΕΛ.ΑΣ. Μιχαήλ Καραμαλάκη.
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/5e0a0ac7250000141198f645.jpeg?ops=scalefit_720_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/5e0a0af6250000141198f646.jpeg?ops=scalefit_720_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/5e0a0b32250000141198f647.jpeg?ops=scalefit_720_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/5e0a0b692400009a1c5a48bd.jpeg?ops=scalefit_720_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/5e0a0bb02500005ea4d316b7.jpeg?ops=scalefit_720_noupscale)
![](https://img.huffingtonpost.com/asset/5e0a0c0f2400009a1c5a48c0.jpeg?ops=scalefit_720_noupscale)