Νέα διάκριση για το ελληνικό τζούντο: Αργυρό μετάλλιο για τη Σοφία Ματζηρίδη στο Αζερμπαϊτζάν

Τρίτο μετάλλιο σε διοργάνωση της Ευρωπαϊκής Ένωσης Τζούντο μέσα σε λίγους μήνες.
.
.
Ελληνική Ομοσπονδία Τζούντο_Hellenic Judo Federation

Το τρίτο της μετάλλιο σε διοργάνωση της EJU, σε διάστημα μικρότερο των 2,5 μηνών, πανηγύρισε η Ελληνίδα τζουντόκα Σοφία Ματζηρίδη την Κυριακή του Πάσχα.

Μετά το ασημένιο στην Αττάλεια στις αρχές Μαρτίου, το χρυσό στο Τέλαβι στα τέλη Απριλίου, ήρθε σήμερα να προστεθεί ένα ακόμη, ασημένιας και πάλι απόχρωσης, αυτή τη φορά στο Αζερμπαϊτζάν και συγκεκριμένα στο Goygol Cadet European Cup 2024. Η Ματζηρίδη μετά την άνοδο 12 θέσεων τον προηγούμενο μήνα στην Παγκόσμια Κατάταξη των U18, βρίσκεται στην 13η της κατηγορία της (σ.σ. χωρίς να υπολογίζεται το τρίτο κατά σειρά μετάλλιο).

Η Ματζηρίδη, προκρίθηκε στον τελικό με τρεις σερί νίκες. Επικράτησε κατά σειρά της Σεβαστιάνοβα από την Ρωσία (αγωνιζόταν με τη σημαία της EJU), της Γκουλμπιάνι από την Γεωργία και της Χοριασίνα από την Ουκρανία. Στον τελικό της κατηγορίας, όπου συμμετείχαν συνολικά 19 αθλήτριες, ηττήθηκε από την Ρωσίδα Μαρτινένκο που επίσης αγωνιζόταν με τη σημαία της EJU.

Η Ματζηρίδη αγωνιζόταν υπό την καθοδήγηση του προπονητή (φροντιστή της εθνικής ομάδας), Ντούρου Γκόγκουα. Μέσα στο μήνα, σύμφωνα με τα έως τώρα δεδομένα, θα συμμετέχει σε άλλες δύο διοργανώσεις της EJU και συγκεκριμένα στα Coimbra Cadet European Cup 2024 και Bielsko Biala Cadet European Cup 2024.

Ο Θεόδωρος Τσελίδης έφτασε στην «πηγή» των μεταλλίων, στο Dushanbe Grand Slam 2024, αλλά δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά του βάθρου. Ο Έλληνας τζουντόκα, ο οποίος έχει εξασφαλίσει ήδη την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024», κατέλαβε την 5η θέση στην κατηγορία των -90 κιλών όπου συμμετείχαν συνολικά 30 αθλητές.

Ο Τσελίδης, στην πρωτεύουσα του Τατζικιστάν, σημείωσε δύο νίκες σε τέσσερις αγώνες και κατέκτησε σημαντικούς βαθμούς που θα τον φέρουν ακόμη πιο ψηλά από την 15η θέση της Ολυμπιακής κατάταξης που βρισκόταν στα τέλη Απριλίου. Επικράτησε του Βέλγου Τσούτσι στα προκριματικά και του Καμζά από το Καζακστάν στα ρεπεσάζ, ενώ γνώρισε και ισάριθμες ήττες από τον Κορεάτη Χαν στον τελικό του προκριματικού γκρουπ και από τον Αμπντουγιαλιλζόντα από το Τατζικιστάν στον τελικό της «δεύτερης ευκαιρίας». Δίπλα στον δύο φορές «χάλκινο» πρωταθλητή Ευρώπης, βρισκόταν ο εθνικός προπονητής, Νίκος Ηλιάδης.