CULTURE
01/10/2018 11:55 EEST | Updated 01/10/2018 12:04 EEST

Νύχτες Πρεμιέρας: Οι νικητές του ελληνικού και διεθνούς διαγωνιστικού τμήματος

Έπειτα από ένα δεκαήμερο πλούσιο πρόγραμμα με ταινίες, ειδικά αφιερώματα και νέες ενότητες, το 24ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας-Νύχτες Πρεμιέρας, ολοκληρώθηκε για ακόμα μια χρονιά, με επιτυχία. Το φεστιβάλ τίμησε το ελληνικό σινεμά με την Απονομή των Βραβείων Πρωτοεμφανιζόμενων Δημιουργών, Ηθοποιών και των Βραβείων του Διαγωνιστικού τμήματος Ελληνικών ταινιών Μικρού Μήκους.

Στην Τελετή Απονομής, που πραγματοποιήθηκε στον κινηματογράφο Δαναό, ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Φεστιβάλ, Λουκάς Κατσίκας, και ο Υπεύθυνος τμήματος Ελληνικών ταινιών Μικρού Μήκους, Πάνος Γκένας, καλωσόρισαν τις επιτροπές και τους συμμετέχοντες, δίνοντας στη συνέχεια τη σκυτάλη στους πραγματικούς πρωταγωνιστές της βραδιάς: τους νικητές. Την επόμενη ημέρα, οι διοργανωτές και οι λαμπεροί προσκεκλημένοι από την Ελλάδα και το εξωτερικό, βράβευσαν τα διεθνή τμήματα, με μεγαλύτερα και πιο σημαντικά τη Χρυσή Αθηνά για την Καλύτερη Ταινία και τη Χρυσή Αθηνά για το Καλύτερο Ντοκιμαντέρ.

Αναλυτικά οι νικητές:

Βραβεία Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους και πρωτοεμφανιζόμενων στο ελληνικό σινεμά

Ειδική Μνεία: «The Ox»- Γιώργος Νικόπουλος

Πρωτοεμφανιζόμενος Ηθοποιός: Αρτέμης Χάβαλιτς- «Ο Γιος της Σοφίας» της Ελίνας Ψύκου

Πρωτοεμφανιζόμενη Ηθοποιός: Ελένη Ουζουνίδου- «Too Much Info Clouding Over My Head» του Βασίλη Χριστοφιλάκη και «Γυναίκες Που Περάσατε Από Εδώ» του Σταύρου Τσιώλη

Πρωτοεμφανιζόμενος Σκηνοθέτης: Νάνσυ Μπινιαδάκη- «Η Επιφάνεια των Πραγμάτων»

Βραβεία Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους

Ειδική Μνεία: «Βουρβουρού»- Καρίνα Λογοθέτη, «Muffin»-Ντάνιελ Μπόλντα και «Icebergs»-Ειρήνη Βιαννέλη

Βραβείο Ανδρικού Ρόλου: Ανδρέας Κωνσταντίνου, «Η Σιγή των Ψαριών Όταν Πεθαίνουν» του Βασίλη Κεκάτου

Βραβείο Γυναικείου Ρόλου: Σοφία Κόκαλη, «Έκτορας Μαλό: Η Τελευταία Μέρα της Χρονιάς»-Ζακλίν Λέντζου και «Όταν Ήμουν στο Λύκειο, ήμουν Ερωτευμένος με την Άννα» της Ελένης Μητροπούλου

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη: Λία Τσάλτα- «Δάσος»

Βραβείο Σεναρίου: Νικολέτα Λεούση και Βαγγέλης Σέρφας- «37 Μέρες»

Βραβείο Σκηνοθεσίας: Κωστής Χαραμουντάνης- «Κιόκου Πριν Έρθει το Καλοκαίρι»

Β′ Βραβείο Καλύτερης Ταινίας: «Η Σιγή των Ψαριών Όταν Πεθαίνουν»- Βασίλης Κεκάτος

Α′ Βραβείο Καλύτερης Ταινίας: «Έκτορας Μαλό: Η τελευταία Μέρα της Χρονιάς»- Ζακλίν Λέντζου

Βραβεία Διεθνούς Διαγωνιστικού Τμήματος

Χρυσή Αθηνά Καλύτερης Ταινίας: «Οι Κληρονόμοι» του Μαρσέλο Μαρτινέσι

Βραβείο Σκηνοθεσίας της Πόλης των Αθηνών: «Ληστεία στο Μουσείο» του Αλόνσο Ρουιθπαλάθιος

Βραβείο Σεναρίου: Κλέμενς Μέγιερ και Τόμας Στούμπερ για την ταινία «Στους Διαδρόμους»

Βραβεία Κοινού Fischer Beer: «Ανάσα Ελευθερίας» της Ισολντ Ιγκατότιρ

Βραβείο Π.Ε.Κ.Κ (Πανελλήνια Ένωση Κριτικών Κινηματογράφου): «Στους Διαδρόμους» του Τόμας Στούμπερ

Βραβείο Διεθνούς Διαγωνιστικού Ντοκιμαντερ

Χρυσή Αθηνά Καλύτερου Ντοκιμαντέρ: «Μια Γυναίκα Αιχμάλωτη» της Μπερναντέτ Τούζα Ρίτερ

Ειδική Μνεία: «Μπίσμπι 1917» του Ρόμπερτ Γκριν και «Η σχεδία» του Μάρκους Λίντεν

Sponsored Post