Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε το τουρνουά στη Μαγιόρκα

Νίκησε 2-1 σετ τον Ισπανό Μπαουτίστα Αγκούτ.
Quality Sport Images via Getty Images

Τον δεύτερο εφετινό τίτλο του και τον ένατο στην καριέρα του σε 21 τελικούς που έχει αγωνιστεί κατέκτησε στην Μαγιόρκα ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο Έλληνας τενίστας νίκησε στον τελικό του τουρνουά της Μαγιόρκα τον Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ Νο 20 στον κόσμο με 2-1 σετ (6-4, 3-6, 7-6) και κατέκτησε τον τίτλο και ταυτόχρονα το χρηματικό έπαθλο των 886.500 ευρώ σε επιφάνεια με χόρτο λίγο πριν το μεγάλο τουρνουά του Γουίμπλεντον.

Στον αγώνα που κράτησε 2,5 ώρες ο Τσιτσιπάς, κυριάρχησε στο πρώτο σετ και πήρε τα τέσσερα πρώτα γκέϊμς. Όπως ήταν όμως αναμενόμενο ο Ισπανός τενίστας, αντέδρασε, πήρε πίσω το ένα μπρέϊκ και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, αλλά ο Στέφανος κράτησε το σερβίς του και κατάφερε να το πάρει με 6-4.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς έκανε νωρίς το μπρέϊκ, στο τρίτο γκέϊμ και προηγήθηκε με 3-1. Όμως η απάντηση του Μπαουτίστα Αγκούτ ήρθε άμεσα και με τρία διαδοχικά γκέϊμς πέρασε μπροστά με 4-3.

Στη συνέχεια έκανε και δεύτερο μπρέϊκ, κράτησε το σερβίς του και κατάφερε να κλείσει το σετ με 6-3 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Το μπρέϊκ έψαξε στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς στο τρίτο σετ. Στο ξεκίνημα το σκορ πήγε στο 1-1. Στη συνέχεια ο Στέφανος ήταν πολύ καλός και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1. Όμως ο Ισπανός κράτησε εδώ το σερβίς του και μείωσε σε 4-2, αλλά ο Έλληνας επίσης κρατώντας το σερβίς του πήγε στο 5-2. Και εκεί που όλοι περίμεναν ότι ο Τσιτσιπάς θα πάρει το σετ και τον αγώνα, ήρθε και πάλι η αντίδραση του αντιπάλου του , ο οποίος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 5-5 και τελικά το σκορ πήγε στο 6-6 και οι δύο τενίστες οδηγήθηκαν στο τάϊ μπρέϊκ.

Εκεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν απόλυτα κυρίαρχος και κατάφερε με 7-2 να κατακτήσει το τρίτο σετ με 7-6 και το ματς με 2-1 σετ.

Τώρα πλέον στρέφει την προσοχή του στο Γούμπλεντον όπου στον πρώτο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Ελβετό Φίλιπ Ρίτσαρντ, που είναι Νο 192 στον κόσμο.