Παναθηναϊκός - Νταρουσάφακα 82-79

Contra.gr

Mε ιδρώτα και αίμα ο Παναθηναϊκός κατάφερε να νικήσει την Νταρουσάφακα με 82-79 στο ΟΑΚΑ και να επανέλθει στις επιτυχίες. Καλάθης και Ραντούλιτσα άφησαν και την τελευταία ικμάδα της δύναμής τους στο παρκέ.

Έτσι νίκησε

Το πόσο μεγάλο ψυχολογικό πρόβλημα έχει ο Παναθηναϊκός φάνηκε στο πρώτο δεκάλεπτο κατά τη διάρκεια του οποίου η Νταρουσάφακα έμοιαζε με Ουόριορς. Οι Τούρκοι με 4/5 τρίποντα και διπλάσιες ασίστ δημιούργησαν μεγάλα προβλήματα στους πράσινους δίνοντας γρήγορο τέμπο στο ματς και ήταν διαρκώς μπροστά (7-14, 16-21).

Ο Παναθηναϊκός χωρίς τον Διαμαντίδη είχε θέμα στη δημιουργία αλλά και στην ψυχραιμία. Με την είσοδο του Παππά κάτι φάνηκε να αλλάζει (οι πράσινοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά, 23-21) αλλά και πάλι η Νταρουσάφακα επέστρεψε εκμεταλλευόμενη την αστοχία και την έλλειψη καθαρού μυαλού (25-30). Ο Ραντούλιτσα, ο Γκιστ και ο Φώτσης έδωσαν όμως στη συνέχεια τις λύσεις που ήθελε ο Παναθηναϊκός και έτσι ο Κυπελλούχος δημιούργησε για πρώτη φορά διαφορά (42-34).

Με την επίθεση να έχει στοιχειωδώς ρολάρει και τη μάχη των ριμπάουντ να έχει κριθεί θα περίμενε κανείς ότι ο Παναθηναϊκός θα εξασφάλιζε νωρίς τη νίκη. Κάτι τέτοιο όμως δεν έγινε γιατί οι Κυπελλούχοι είχαν άμυνα για κλάματα από την περιφέρεια και δεν μπορούσαν έτσι να εξαργυρώσουν την ανωτερότητά τους στους άλλους τομείς. Το προβάδισμα πάντως κρατήθηκε σε ελληνικά χέρια (50-43, 55-49, 63-59) έστω και αν χρειάστηκε να σπαταληθεί μεγάλη ποσότητα ενέργειας.

Ομως το πάθημα του τρίτου δεκαλέπτου δεν έγινε μάθημα. Η Νταρουσάφακα άρχισε εκρηκτικά την 4η περίοδο από το τρίποντο (έφτασε σε εκείνο το σημείο τα 10/19 τρίποντα) μειώνοντας τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (65-64) και προκαλώντας συναγερμό στον πάγκο του Παναθηναϊκού. Μετά το 65-66 του Γκόρντον οι πράσινοι αντέδρασαν παίζοντας καλή άμυνα και επιλέγοντας σωστά στην επίθεση (70-66), ήταν όμως τέτοια η κούραση των βασικών και ιδιαίτερα του Καλάθη οδηγούσε σε διαδοχικά λάθη.

Το παιχνίδι πια ήταν στην κόψη του ξυραφιού και παιζόταν κατοχή-κατοχή. Ο Γκόρντον με τρίποντο έβαλε την Νταρουσάφακα και πάλι μπροστά με 72-74 (φτάνοντας τους 22 πόντους) δύο λεπτά πριν από το τέλος αλλά ο Παναθηναϊκός, μετά κόπων και βασάνων, αντέδρασε. Το καλάθι του Ραντούλιτσα για το 77-74 στα 31 δευτερόλεπτα ήταν αποφασιστικής σημασίας όπως και οι βολές του Φελντέιν για το 79-76. Τη νίκη εξασφάλισε το νέο ζευγάρι βολών του Γιάνκοβιτς αλλά και η τάπα του Γκιστ στο τέλος σε προσπάθεια για τρεις του Γκόρντον.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-38, 63-58, 82-79

O άνθρωπος του αγώνα

O Νικ Καλάθης τα έδωσε όλα παίζοντας κάτι λιγότερο από...40 λεπτά! Με 14 πόντους, 9 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 7 κερδίσμενα φάουλ ήταν πραγματικά υπερπολύτιμος στη βραδιά που δεν υπήρχε ο Διαμαντίδης.

Το φύλλο αγώνα

Προφανώς, μία τέτοια δύσκολη νίκη δεν μπορεί να κρύψει τα αγωνιστικά προβλήματα του Παναθηναϊκού που φάνηκαν και σ' αυτό το ματς. Πέρα όμως από την καθαρά αγωνιστική κρίση υπάρχει και θέμα αυτοπεποίθησης πλέον, οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς δεν πιστεύουν στον εαυτό τους. Τουλάχιστον έβγαλαν αποθέματα ενέργειας και ψυχής.