Ποδοσφαιρική ομάδα ταξίδεψε 12.900 χλμ για αγώνα και έχασε 12-0 (Βίντεο)

Μπορεί να μην πέτυχε ούτε γκολ της τιμής, αλλά κατάφερε να κάνει ένα σουτ προς την εστία σε οκόκληρο το 90λεπτο απέναντι στη Λιλ.
SAMEER AL-DOUMY via Getty Images

Μια ποδοσφαιρική ομάδα από τη Μαρτινίκα χρειάστηκε να ταξιδέψει 12.900 χλμ πήγαινε-έολα για να δώσει έναν αγώνα κυπέλλου στη Γαλλία, τον οποίον έχασε εν τέλει με το ταπεινωτικό 12-0.

Οι Golden Lion, κυρίαρχοι στο νησί που αποτελεί υπερπόντια περιοχή της Γαλλίας στην Καραϊβική, ήταν μία από τις πολλές ομάδες εκτός χώρας που κλήθηκαν να συμμετάσχουν στο γαλλικό κύπελλο.

Δυστυχώς για αυτούς, κληρώθηκαν με τη Λιλ από τη Ligue 1 (σ.σ. πρώτη κατηγορία της Γαλλίας) στη φάση των 64. Και, όπως αναμενόταν, είχε ένα πολύ δύσκολο βράδυ απέναντι στους «μολοσσούς», καθώς δέχτηκαν 12 αναπάντητα τέρματα στον αγώνα του Σαββάτου (06/01). Μάλιστα, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το εις βάρος τους 7-0, έχοντας δεχτεί τα τέσσερα από αυτά τα γκολ μέσα σε μόλις 9 λεπτά.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν ένα σουτ προς την εστία σε οκόκλήρο το 90λεπτο την ώρα που η Λιλ είχε 37 προσπάθειες.

Το μακρύ ταξίδι των «Χρυσών Λιονταριών» για τη βόρεια Γαλλία ξεκίνησε την Τετάρτη με απευθείας πτήση προς το Παρίσι. Στην επιστροφή είχαν άφθονο χρόνο για να σκεφτούν τι δεν πήγε καλά στο ματς, καθώς είχαν να διανύσουν 6.400 χλμ. μετά τη βαριά ήττα.

Η Μαρτινίκα είναι ένα νησί 1.128 τετραγωνικών χιλιομέτρων με πληθυσμό 364.508 κατοίκους και ανήκει στις Μικρές Αντίλλες, στην ανατολική Καραϊβική Θάλασσα.