US Open: Τεράστια πρόκριση της Μαρίας Σάκκαρη στα προημιτελικά μετά από αγώνα 3,5 ωρών

Η Σάκκαρη είχε τη στήριξη αρκετών Ελλήνων στις εξέδρες και κατάφερε να νικήσει με ανατροπή
ED JONES via Getty Images

Η Μαρία Σάκκαρη ήταν συγκλονιστική και με μία μεγαλειώδη εμφάνιση νίκησε 2-1 σετ την Καναδή Μπιάνκα Αντρεέσκου (Νο7 στον κόσμο) και πέρασε για πρώτη φορά στα προημιτελικά του US Open.

Ο αγώνας ήταν πραγματικά συναρπαστικός και είχε διάρκεια 3 ώρες και 31 λεπτά. Μάλιστα ολοκληρώθηκε στης 02.15 το ξημέρωμα, τοπική ώρα φυσικά.
Η Σάκκαρη είχε τη στήριξη αρκετών Ελλήνων στις εξέδρες και κατάφερε να νικήσει με ανατροπή. Έχασε το πρώτο σετ στο τάϊ μπρέϊ με 6-7, πήρε το δεύτερο με την ίδια διαδικασία, δηλαδή στο τάϊ μπρέϊκ με 7-6 και τελικά κατόρθωσε στο τρίτο σετ να νικήσει με 6-3 και να πάρει τη μεγάλη πρόκριση.

Τώρα βρίσκεται μπροστά στη μεγάλη πρόκληση να διεκδικήσει την πρόκρισή της στους ημιτελικούς με αντίπαλο την Καρολίνα Πλίσκοβα που είναι Νο 4 στον κόσμο. Η Πλίσκοβα νίκησε 2-0 σετ την Αναστασία Παβλιουτσένκοβα που βρίσκεται στο Νο 15 στον κόσμο.

Να θυμίσουμε ότι η Μαρία Σάκκαρη έχει ανέβει στο Νο 18 στον κόσμο και φυσικά κοιτάζει…ψηλά.