Βόλεϊ: Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε 3-0 τον Ολυμπιακό και κατέκτησε το Σούπερ Καπ

Η ομάδα της Σύρου έκανε εκπληκτική εμφάνιση σε ένα πολύ συναρπαστικό ματς και κατέκτησε το τρίτο κύπελλο στην ιστορία της.
Eurokinissi Sports

Ο Φοίνικας Σύρου αναδείχτηκε υπερπρωταθλητής Ελλάδας νικώντας τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ και κατέκτησε το Σούπερ Καπ της Volley League.

Η ομάδα της Σύρου έκανε εκπληκτική εμφάνιση σε ένα πολύ συναρπαστικό ματς και κατάφερε να κατακτήσει το τρίτο κύπελλο στην ιστορία της και δεύτερο μετά το Λιγκ Καπ, μέσα στο 2021.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και προηήθηκε με 17-13 στο πρώτο σετ, αλλά ο Φοίνικας αντιστάθηκε μείωσε σε 20-18 και στη συνέχεια το σκορ έφτασε το 23-20 υπέρ του Ολυμπιακού. Όμως ο Φοίνικας δεν είχε πει την τελευταία λέξη του, γύρισε το σετ και το κατέκτησε με 25-23.

Εξίσου συναρπαστικό ήταν και το δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 22-21 και 23-22, αλλά με ένα επί μέρους σκορ 5-2 ο Φοίνικας κατάφερε να το πάρει με 27-25.

Φοβερή εξέλιξη είχε και το τρίτο σετ. Ο Ολυμπιακός πάλι προηγήθηκε με 21-19.

Ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 21-21 και ανέβασε το σκορ σε 23-21 και στη συνέχεια πήγε στο 24-23, αλλά πάλι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 24-24. Η ομάδα της Σύρου πήρε δύο φορές το προβάδισμα και είχε ματς πόϊντ, αλλά τελικά βρέθηκε πίσω με 27-26. Όμως ο Μιχαϊλοβιτς ισοφάρισε και δύο μπλοκ του πρώην «ερυθρόλευκου» Τζούριτς, έδωσαν τη νίκη στον Φοίνικα Σύρου με 29-27 και το μεγάλο τρόπαιο.

Τα σετ: 25-23, 27-25, 29-27