Wimbledon : Ο Τσιτσιπάς «καθάρισε» με 3-0 τον Τζέρε

O Ελληνας τενίστας έκλεισε εισιτήριο για τα προημιτελικά όπου θα συναντήσει τον Αμερικανό Κρίστοφερ Γιούμπανκς.
HANNAH MCKAY via Reuters

Μπορεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς να χρειάστηκε 4 μέρες για να περάσει από τα δύο ματς των δύο πρώτων γύρων του Γουίμπλεντον, και να περίμενε κανείς ότι θα ήταν κουρασμένος (μόνο ο αγώνας με τον Μάρεϊ κράτησε συνολικά 4 ώρες και 40 λεπτά), αυτό όμως φαίνεται ότι δεν συνέβη, καθώς το Σάββατο νίκησε με συνοπτικές διαδικασίες τον Σέρβο Λάζλο Τζέρε με 3-0 σετ (6-4, 7-6 (5), 6-4).

Ο Ελληνας τενίστας έκλεισε εισιτήριο για τα προημιτελικά του τουρνουά όπου θα συναντήσει τον Αμερικανό, Κρίστοφερ Γιούμπανκς.

Ο Τσιτσιπάς «τσέπωσε» το πρώτο σετ όταν ο Τζέρε παραπάτησε στο σερβίς του στο 4-5, κάνοντας διπλό λάθος στο set point.

Βρέθηκε με break πίσω στο δεύτερο σετ, αλλά ανέκαμψε, πήρε το tiebreak και το τρίτο σετ ήταν μια σχετικά εύκολη διαδικασία για τον Στέφανο.

Πηγή: ertnews, reuters