Γουίμπλεντον: Η Σάκκαρη νίκησε 2-0 σετ την Αυστραλή Χάιβς και πέρασε στο δεύτερο γύρο

Εκεί θα κληθεί να αντιμετωπίσει τη Βουλγάρα Βικτόρια Τόμοβα που είναι στο Νο 112 της παγκόσμιας κατάταξης.
Tennis - Wimbledon - All England Lawn Tennis and Croquet Club, London, Britain - June 28, 2022 Greece's Maria Sakkari reacts during her first round match against Australia's Zoe Hives REUTERS/Hannah Mckay
Hannah Mckay via Reuters

Με τον αέρα που της χαρίζει η διαφορά δυναμικότητας, η Μαρία Σάκκαρη νίκησε την Αυστραλή Ζόϊ Χάϊβς με 2-0 σετ και προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο του Γουίμπλεντον.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι η πρεμιέρα της Σάκκαρη στο Αγγλικό τουρνουά έγινε με μία ημέρα καθυστέρηση, αφού ο αγώνας της ήταν να διεξαχθεί τη Δευτέρα 27/6, αλλά λόγω της βροχής έγινε με μια ημέρα καθυστέρηση την Τρίτη. Αυτό δεν επηρέασε τη Σάκκαρη, η οποία μόνο στο δεύτερο σετ δέχτηκε κάποια πίεση.

Η Μαρία πήρε πολύ εύκολα το πρώτο σετ με 6-1 και μόνο στο δεύτερο η αντίπαλός της που είναι Νο 571 στον κόσμο αντιστάθηκε κάπως. Και αυτό το σετ όμως, το πήρε η Μαρία Σάκκαρη με 6-4 και φυσικά πήρε και το ματς με 2-0 και προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο.

Εκεί θα κληθεί να αντιμετωπίσει τη Βουλγάρα Βικτόρια Τόμοβα που είναι στο Νο 112 της παγκόσμιας κατάταξης και η οποία απέκλεισε την Ντάρια Σάβιλ με 2-1 σετ.

Η Σάκκαρη έχει αντιμετωπίσει μία φορά στο παρελθόν την Τόμοβα χωρίς να έχει καταφέρει να πάρει τη νίκη. Αυτή τη φορά όμως είναι το μεγάλο φαβορί για τη νίκη και την πρόκριση.