Australian Open: Τένις μέχρι τα ξημερώματα - Γιατί οι αγώνες κρατάνε ως τις 4 π.μ.

Και δεν αναφερόμαστε στη διαφορά ώρας - Οι αθλητές πολλές φορές αναγκάζονται να δίνουν αγώνες μέχρι τις 4 το πρωί ώρα Αυστραλίας.
via Associated Press

Το χαμόγελο έβγαινε με το ζόρι από το πρόσωπο του Ντανιίλ Μεντβέντεφ καθώς περπατούσε προς το φιλέ στη Rod Laver Arena στις 3:39 π.μ., έχοντας μόλις προκριθεί στον τρίτο γύρο του Australian Open μετά από έναν αγώνα τένις πέντε σετ διάρκειας σχεδόν 4,5 ωρών - στον τρίτο πιο αργό βάσει ώρας τερματισμό στην ιστορία των Grand Slam.

Το ερώτημα που προκύπτει εύλογα είναι γιατί ο Μεντβέντεφ, δύο φορές φιναλίστ στη διοργάνωση, έφυγε από το κορτ μαζί με τον αντίπαλό του Εμίλ Ρουζουβόρι, τον διαιτητή και τους ελάχιστους θεατές που είχαν απομείνει τα ξημερώματα της Παρασκευής - σε έναν αγώνα που ξεκίησε την Πέμπτη. Σε κανένα άλλο άθλημα παγκοσμίως δεν συμβαίνει κάτι αντίστοιχο.

«Κανείς δεν πρέπει να παίζει τένις στις 3.30 π.μ. Αυτή είναι ώρα για looney tunes», έγραψε ο παλαίμαχος Αμερικανός τενίστας Τζον Ισνερ στα social media και οι περισσότεροι συμφώνησαν μαζί του.

Ο Ισνερ, φυσικά, κάτι παραπάνω ξέρει και μιλάει: Κέρδισε τον μεγαλύτερο σε διάρκεια αγώνα στην ιστορία του τένις, έναν μαραθώνιο 11 ωρών και 5 λεπτών που χρειάστηκε τρεις ημέρες για να ολοκληρωθεί στο Wimbledon το 2010.

Γιατί, λοιπόν, κάποιοι αγώνες τένις τελειώνουν τόσο αργά;

Πρώτα από όλα, δεν υπάρχει «ωράριο» στο τένις, γενικά, και δεν υπάρχει «πολύ αργά» στο Australian Open και στο US Open, ειδικότερα. Παίζουν νυχτερινά ματς σε αυτά τα δύο τουρνουά Grand Slam, ακόμη και αν η έναρξη ενός αγώνα καθυστερήσει μέχρι τις 10 μ.μ. ή ακόμα και αργότερα - ο Μεντβέντεφ και ο Ρουζουβόρι άρχισαν να κάνουν ζέσταμα μετά τις 11 μ.μ. - και συνέχισαν να παίζουν μέχρι να κερδίσει κάποιος.

Σε αυτή την περίπτωση, η έναρξη του αγώνα τους καθυστέρησε γιατί η αναμέτρηση που προηγήθηκε -η ανατροπή που πέτυχε η Αννα Μπλίνκοβα επί της νικήτριας του Wimbledon το 2022 και φιναλίστ του Αυστραλιανού Οπεν το 2023, Ελενα Ριμπακίνα- διήρκεσε περισσότερο από 2,5 ώρες (με ένα σκορ-ρεκόρ 22-20 στο tie break).

Η συγκεκριμένη ημέρα, εξλάλλου, ήταν μια μέρα με αλυσιδωτές εξελίξεις: μόνο 8 από τους 32 αγώνες, έληξαν το νωρίτερο δυνατό (δηλαδή με 2-0 σετ υπέρ κάποιου σε περίπτωση αγώνα μεταξύ γυναικών ή 3-0 σετ σε αγώνα ανδρών). Ολοι οι άλλοι διήρκεσαν αρκετά ώστε να καθυστερήσουν και τις υπόλοιπες αναμετρήσεις.

Τι ισχύει στο Wimbledon και στο Roland Garros (Γαλλικό Οπεν)

Στο Wimbledon, υπάρχει συμφωνία να σταματάει το παιχνίδι στις 11 μ.μ. Στο Γαλλικό Οπεν, το γνωστό μας Ρολάν Γκαρός, οι νυχτερινοί αγώνες ξεκίνησαν μόλις το 2021, και υπήρξε ένας αξέχαστος προημιτελικός την επόμενη χρονιά μεταξύ των θρύλων Ραφαέλ Ναδάλ και Νόβακ Τζόκοβιτς που τελείωσε μετά στη 1 τα ξημερώματα. «Η τηλεόραση αποφασίζει. Αυτός είναι ο κόσμος στον οποίο ζούμε», δήλωσε ενοχλημένος ο Τζόκοβιτς σχετικά με την καθυστερημένη έναρξή του.

Οι τέσσερις αγώνες που έχουν τελειώσει πιο αργά στην ιστορία των Grand Slam είναι όλοι στην Αυστραλία -στις 4:34 π.μ. είναι το ρεκόρ, στον αγώνα του 2008 μεταξύ Λέιτον Χιούιτ με τον Μάρκο Παγδατή- ενώ την 5αδα της σχετικής λίστας συμπληρώνει ο αγώνας για το US Open του 2022 ανάμεσα στον Κάρλος Αλκαράθ και τον Γιανίκ Σίνερ, που ολοκληρώθηκε στις 2:50 τα ξημερώματα.

Τι λένε οι παίκτες για αυτό

«Αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας, τι θέλουν οι άνθρωποι; Δεν θέλουν αγώνες 5 ωρών… Δεν κατάφερα να κάτσω να δω ούτε έναν τέτοιο», είπε η δύο φορές πρωταθλήτρια του Australian Open, Βικτόρια Αζαρένκα. «Είναι απλά πολύ κουραστικό».

Ο Αντι Μάρεϊ, κάτοχος τριών τίτλων Grand Slam, κέρδισε έναν αγώνα που κράτησε μέχρι τις 4 το πρωί στη Μελβούρνη πριν από ένα χρόνο και είναι βέβαιος ότι δεν έχει νόημα. «Είναι ένα πολύ προφανές πράγμα που πρέπει να αλλάξει. Δεν έχω ακούσει κανέναν να διαφωνεί πραγματικά με αυτό», είπε. «Ισα-ίσα μάλλον φαίνεται λίγο πιο επαγγελματικό, αν δεν τελειώνεις στις 3 ή 4 το πρωί» πρόσθεσε.

Για να μην αναφέρουμε τι σημαίνουν όλα αυτά για την υγεία των αθλητών και την ποιότητα του αγώνα - κατά τη διάρκεια του συγκεκριμένου αγώνα αλλά και των επόμενων. Τόσο ο Μεντβέντεφ όσο και ο Ρουζουβόρι έλαβαν θεραπεία από φυσιοθεραπευτές. Ο Μεντβέντεφ, μάλιστα, έλαβε κάποια βοήθεια από τον διαιτητή της αναμέτρησης ενώ είχε βγάλει το παπούτσι του σε ένα σημείο. Το πέμπτο σετ ήταν μονόπλευρο και όχι τόσο διασκεδαστικό.

«Ναι, τη νύχτα είναι πιθανότατα η prime time και μπορούμε να προσελκύσουμε τους τηλεθεατές», είπε η πρωταθλήτρια του US Open, Κοκό Γκοφ, «αλλά επίσης, πρέπει να προστατεύσουμε την υγεία των παικτών».

Τι κάνει το τένις για να αλλάξει αυτό

Οι αρμόδιες αθλητικές αρχές ανακοίνωσαν λίγο πριν την έναρξη του Australian Open ότι θεσπίζουν νέους κανόνες αυτόν τον μήνα, σε μια προσπάθεια να μειώσουν τα μεταμεσονύκτια παιχνίδια. Αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα: Αυτοί οι κανόνες ισχύουν μόνο για αγώνες που διοργανώνονται από το WTA και το ATP - όχι για τα τουρνουά Grand Slam.

Ο Μεντβέντεφ δημοσίευσε μια φωτογραφία του ρολογιού του σχεδόν στις 4:30 π.μ. με τη λεζάντα «Είναι αργά!» μαζί με ένα emoji που κλαίει από τα γέλια.

Ο Ρώσος τςενίστας δεν θα κοιμόταν πριν τις 6 ή 6:30 το πρωί της Παρασκευής, ενώ ήταν προγραμματισμένο να παίξει ξανά το Σάββατο, εναντίον του Φέλιξ Οζέ Αλιασίμ. «Θα προσπαθήσω να δώσω τα πάντα», είπε ο Μεντβέντεφ. «Αν δεν λειτουργήσει, δεν λειτούργησε», σημείωσε.