Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στον τελικό του Ostrava Open

Αυτός θα είναι ο τρίτος τελικός στην καριέρα της.
David W Cerny via Reuters

Η Μαρία Σάκκαρη έκανε ένα ακόμα βήμα και προκρίθηκε νικώντας 2-0 σετ την Ίγκα Σβιόντεκ, προκρίθηκε στον τελικό της Οστράβα, όπου θα αντιμετωπίσει την Ανέτ Κόνταβέϊτ, ανεβαίνοντας ταυτόχρονα στο Νο10 της παγκόσμιας κατάταξης.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το ματς αφού έσπασε το σερβίς της αντιπάλου της. Στη συνέχεια κράτησε το σερβίς της, μη δίνοντας την ευκαιρία στην Σβιόντεκ να αντιδράσει και έτσι πήρε το

Και στο δεύτερο όμως προσπάθησε να διατηρήσει αν μη τι άλλο το σερβίς της. Κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με μπρέϊκ στο 3-2, η Πολωνή ισοφάρισε στο 4-4 και η Σάκκαρη πήρε πάλι προβάδισμα στο 6-5 και τελικά πήρε το ματς σε 1 ώρα και 53 λεπτά και ταυτόχρονα την πρόκριση στον τελικό.