Εύκολα προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ρότερνταμ Οπεν ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Νίκησε 2-0 σετ τον Άλεξ Ντε Μινόρ.
Piroschka Van De Wouw via Reuters

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς χρειάστηκε μόλις 1 ώρα και 31 λεπτά για να νικήσει με 2-0 σετ (6-4,6-4) Αυστραλό Άλεξ Ντε Μινόρ και έτσι προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ρότερνταμ Όπεν.

Ο Τσιτσιπάς αγωνίστηκε απέναντι στον Αυστραλό που είναι Νο 34 στον κόσμο, με πεποίθηση και έδειξε την ανωτερώτητά του εκεί που χρειάστηκε. Αντιμετώπισε συγκεντρωμένος τις όποιες δυσκολίες του έβαλε ο αντίπαλός του και τελικά έκανε το 7 στους 7 αγώνες απέναντι στον Ντε Μινόρ. Τώρα θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τον 20χρονο, Τσέχο Γίρι Λεχέτσκα, ο οποίος νίκησε με 2-1 σετ τον Ιταλό Μουζέτι.

Στο πρώτο σετ και οι δύο κράτησαν το σερβίς τους μέχρι τα μισά, αλλά ο Τσιτσιπάς έκανε μπρέϊκ στο πέμπτο γκέϊμ και εκμεταλλευόμενος όλα τα αβίαστα λάθη του αντιπάλου του κατάφερε να το κατακτήσει με 6-4.

Στο δεύτερο σετ, ο Στέφανος ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο. Προηγήθηκε με 3-0, με δεύτερο σερί μπρέϊκ στο σερβίς του αντιπάλου του. Ο Αυστραλός μείωσε, αλλά με μεγάλο όπλο το σερβίς του, ο Τσιτσιπάς κατάφερε να πάρει και αυτό το σετ με 6-4 και φυσικά τον αγώνα με 2-0 και την πρόκριση στα ημιτελικά του oλλανδικού τουρνουά.