CULTURE
26/02/2019 20:19 EET

Φεστιβάλ Αθηνών: Όλα όσα θα δούμε το καλοκαίρι σε Ηρώδειο, Επίδαυρο, Πειραιώς

Και στο Ηρώδειο Jethro Tull, Dead Can Dance, Tindersticks.

«Στο τέλος Απριλίου συμπληρώνονται τρία χρόνια από τη στιγμή που ανέλαβα την καλλιτεχνική διεύθυνση του Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου και ολοκληρώνεται η θητεία μου. Δέχτηκα αυτή τη θέση με την πεποίθηση ότι ένας τέτοιος θεσμός μπορεί και πρέπει να συμβάλει με τη δική του δημιουργική πρόταση σε μια εποχή κρίσης σαν τη δική μας.

Τρία χρόνια αργότερα, μετά από μια γοητευτική αλλά και περιπετειώδη διαδρομή και παρά τις αντίξοες συνθήκες του ελληνικού δημοσίου και τις αγκυλώσεις της γραφειοκρατίας −που δυστυχώς ταλαιπωρεί και το Φεστιβάλ−, χάρη στην επιμονή, την πίστη και τη σκληρή δουλειά − τη δική μου και της ομάδας των συνεργατών που ήταν από την αρχή δίπλα μου – μπορώ να καταθέσω με ικανοποίηση ότι, πράγματι, οι βασικοί στόχοι μας έχουν αρχίσει να γίνονται πραγματικότητα με ορατά αποτελέσματα και σταδιακά με μεγάλη αποδοχή από το κοινό, τους κριτικούς και τους δημοσιογράφους».

Με αυτά τα λόγια ξεκίνησε ο Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος, καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ Αθηνών, την ομιλία του κατά την παρουσίαση του προγράμματος του Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου 2019, τονίζοντας ότι, η φετινή σεζόν είναι αφιερωμένη στη «διαφορετικότητα»

«Όχι μόνο λοιπόν στηρίξαμε την ελληνική δημιουργία» είπε μεταξύ άλλων πολλών ο Θεοδωρόπουλος αναφερόμενους στους στόχους «αλλά, ταυτόχρονα, ενισχύσαμε τον διεθνή χαρακτήρα του Φεστιβάλ: Πήραμε το ρίσκο των διεθνών συμπαραγωγών για σημαντικά σχήματα και καλλιτέχνες, όπως ο Kαστελλούτσι και ο Βαρλικόφσκι στο θέατρο, ή η Φρέιτας, ο Σέχτερ και ο Λασκαρίδης στο χορό. Οι συμπαραγωγές με διεθνείς οργανισμούς αναδεικνύουν το Φεστιβάλ σε σημαντικό παράγοντα πολιτιστικής παραγωγής σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Επιπλέον, οι συνεργασίες με δίκτυα όπως το ευρωπαϊκό δίκτυο χορού DNA και φορείς όπως το διεθνές πρόγραμμα φιλοξενίας καλλιτεχνών και επιμελητών Onassis AiR του Ιδρύματος Ωνάση, που ξεκινάει φέτος, υποστηρίζουν τους έλληνες δημιουργούς μέσα από δομές και συμπράξεις που υπερβαίνουν την απλή παρουσίαση ενός έτοιμου έργου, δίνοντας βάρος στη διαδικασία της δημιουργίας και ευνοώντας συνεργασίες και ανταλλαγές με τη διεθνή σκηνή». 

Στο φετινό πρόγραμμα, όπως είχε ανακοινωθεί, η Κομεντί Φρανσαίζ κάνει την πρώτη κάθοδό της στο αργολικό θέατρο με το Ηλέκτρα / Ορέστης του πρωτοπόρου Ίβο βαν Χόβε.

 

Στην Επίδαυρο κατεβαίνει για πρώτη φορά και ο Μπομπ Γουίλσον με τον Οιδίποδά του, ενώ στον Προμηθέα Δεσμώτη, μια συμπαραγωγή του Φεστιβάλ με το ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας, όπου τον ομώνυμο ρόλο θα παίξει, και μάλιστα στα ελληνικά, μια από τις σημαντικότερες ηθοποιούς της αγγλικής σκηνής, η Ελληνίδα Κάθριν Χάντερ.

 

Επίσης, στο Ηρώδειο έρχονται Jethro Tull, Dead Can Dance, Tindersticks, όπως και η Loreena McKennitt

 

Δίνοντας μια πρόγευση, όπως είπε, του καλλιτεχνικού προγράμματος 2020, ο Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος σημείωσε «έχουμε ήδη κλείσει για την Επίδαυρο τον Κριστόφ Βαρλικόφσκι». 

NurPhoto via Getty Images

 

 Ηρώδειο 

 

5. 7, 9, 11 Ιουνίου 

Εθνική Λυρική Σκηνή - Κάρλους Παντρίσσα -
Λα Φούρα ντελς Μπάους - Γιώργος Μπαλατσινός, Νόρμα του Μπελλίνι

 

14 Ιουνίου 

Ελένη Καραΐνδρου, Tous des oiseaux

Frank Hoensch via Getty Images

15 Ιουνίου 
Jethro Tull, 50 χρόνια Jethro Tull

 

17 Ιουνίου 

Φιλαρμονική Ορχήστρα του Λουξεμβούργου
Yuja Wang - Gustavo Gimeno

 

19 Ιουνίου

Γιώργος Νταλάρας - Συμφωνική Ορχήστρα της Σμύρνης - Hakan Sensoy

 

21 Ιουνίου 
Εθνική Συμφωνική Oρχήστρα ΕΡΤ - Aναστάσιος Συμεωνίδης, Παγκόσμια ημέρα μουσικής

 

22 Ιουνίου 
Συμφωνική Oρχήστρα της Βιέννης - Λεωνίδας Καβάκος

 

24 Ιουνίου 
Kρατική Ορχήστρα Αθηνών - Adrian Prabava Αφιέρωμα στον Στίβεν Σπήλμπεργκ

 

27 Ιουνίου 
Loreena McKennitt, Το ξωτικό των κέλτικων ήχων

 

28 Ιουνίου 
Γιάννης Μαρκόπουλος. Τραγουδούν Ελεωνόρα Ζουγανέλη, Γιάννης Χαρούλης

 

30 Ιουνίου 
Yo-Yo Ma6 σουίτες για τσέλο του Μπαχ, χωρίς συνοδεία

 

2 Ιουλίου 
Anne Teresa De Keersmaeker – Jean-Guihen Queyras / Rosas, Εν τω μέσω της ζωής, βρισκόμαστε / 6 σουίτες για τσέλο του Μπαχ - ΧΟΡΟΣ

 

3 Ιουλίου 
Dead Can Dance, Dionysus

 

6 & 7 Ιουλίου 
Μουσικοί της Καμεράτας - Μυρτώ Παπαθανασίου - Γιώργος Πέτρου, Αλτσίνα του Χαίντελ

 

9 Ιουλίου 
Ravenna Festival – Ορχήστρα Νέων Luigi Cherubini – Riccardo Muti, Concert of Friendship

 

10 Ιουλίου 

Εθνική Συμφωνική Oρχήστρα ΕΡΤ - Μαρία Φαραντούρη - Αναστάσιος Συμεωνίδης, Πάμε σινεμά;

 

13 Ιουλίου 
Tindersticks

 

16 Ιουλίου 

Κρατική Ορχήστρα Αθηνών - Μαξίμ Βενγκέροφ - Στέφανος Τσιαλής

 

27, 28, 30 Ιουλίου 
Εθνική Λυρική Σκηνή – Κωνσταντίνος Ρήγος – Λουκάς Καρυτινός, Τραβιάτα του Βέρντι

 

3 Αυγούστου 
Εθνική Ορχήστρα της Κίνας – Παιδική Χορωδία του Σάλτσμπουργκ – Enjott Schneider – Otto Sauter – Ten of the Best,Ceremony of Harmony

 

Πειραιώς 260

 

Σύγχρονο Ελληνικό Θέατρο 

Νέες οπτικές της ελληνικής ταυτότητας

31 Μαΐου - 4 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Δ)
Θάνος Σαμαράς
Χρύσιππος του Δημήτρη Δημητριάδη

 

18 - 21 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Η)
Γιώργος Παπαγεωργίου
Γιαννούλα η κουλουρού

 

20 - 23 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Ε)
Βάσω Καμαράτου - Κώστας Κουτσολέλος
Καλοκαιρινά μπάνια

11 - 15 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Ε)
Μάνος Καρατζογιάννης
Ξένες πόρτες του Μάνου Ελευθερίου

 

16 - 17 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Η)
Εν δυνάμει – Ελένη Ευθυμίου

Ερωτευμένα άλογα

Ευρωπαϊκό ρεπερτόριο

30 Μαΐου - 2 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Ε)
C. for Circus
Μεταμορφώσεις του Οβίδιου

 

7 - 10 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Ε)
Έλενα Καρακούλη
Himmelweg του Χουάν Μαγιόργκα

2 - 5 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Ε)
Βασίλης Μαυρογεωργίου
Κόντρα στην ελευθερία του Εστέβα Σολέρ

 

14 - 17 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Δ)
Ορχήστρα των Μικρών Πραγμάτων – Χρήστος Θεοδωρίδης
Η τραγωδία του βασιλιά Ριχάρδου Γ΄ του Γουίλιαμ Σαίξπηρ

 

Ημερίδα 

Σε συνεργασία με την Ελληνική Ένωση Κριτικών Θεάτρου
και Παραστατικών Τεχνών (ΕΛ.Ε.Κ.ΘΕ.Π.ΤΕ.)


6 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Ε)
Οι κριτικοί, το θέατρο και η νέα αγορά: η ανατομία μιας αβέβαιης σχέσης

Διεθνείς Παραγωγές

30 - 31 Μαΐου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Η)
Angélica Liddell
Γένεσις 6, 6-7 (Genesis 6, 6-7)

 

30 - 31 Μαΐου & 1 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 A)
nora chipaumire
#PUNK

11 - 12 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Η)
Mapa Teatro
Οι αγνοούμενοι (Los Incontados) - Τρίπτυχο

 

23 & 24 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Δ)
Thom Luz
Το κορίτσι από το εργοστάσιο της ομίχλης (Girl From the Fog Machine Factory)

 

28 - 29 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Δ)
Caroline Guiela Nguyen
ΣΑΪΓΚΟΝ (SAIGON)

 

4 - 5 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Η)
Susanne Kennedy
Αυτόχειρες παρθένοι (The Virgin Suicides)
Βασισμένο στο μυθιστόρημα του Τζέφρυ Ευγενίδη

 

6 - 9 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Α)
Romeo Castellucci
Η νέα ζωή (La vita nuova)

Ho Tzu Nyen
Ο μυστηριώδης Λάι Τεκ (The Mysterious Lai Teck)

Διεθνής παραγωγή στο Μέγαρο Μουσικής 

12 - 16 Ιουλίου
Θέατρο του Ήλιου – Robert Lepage
Kanata - Επεισόδιο 1ο - Η διαμάχη

ΧΟΡΟΣ

5 - 6 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Η)
Κώστας Τσιούκας
Ζιζέλ

14 & 15 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Ε)
Ανδρονίκη Μαραθάκη
It’s not about if you will love me tomorrow_Μέρος 2

25 - 26 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Η)
Omar Rajeh – Maqamat
#minaret

27 & 28 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Ε)
arisandmartha
Lucy. tutorial for a ritual

 

29 - 30 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Η)
Marco da Silva Ferreira
Brother

4 - 6 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ Δ)
Κρατική Σχολή Ορχηστικής Τέχνης
Splendid Fusions
Ο Γιάννης Μανταφούνης, ο Χρήστος Παπαδόπουλος και ο Αντώνης Φωνιαδάκης συναντούν τους χορευτές της ΚΣΟΤ

8 Ιουλίου
Ημέρα χορού

10 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Η)
Fondazione Nazionale della Danza / Aterballetto
Wolf – BLISS

11 - 14 Ιουλίου (ΚΗΠΟΣ)

Boris Charmatz – Terrain
infini

ΒΙΝΤΕΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

7 Ιουλίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Δ)
Bouchra Khalili
The Tempest Society

 

(ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 Α)
Candice Breitz
Love Story

ΠΡΟΑΥΛΙΟ 

13 Ιουνίου
9ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΡΙΝΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ
Ο Μάγειρας, ο Κλέφτης, η Γυναίκα του και ο Εραστής της (The Cook, the Thief, His Wife and Her Lover, 1989) του Π. Γκρίναγουεϊ
(Διάρκεια 124΄)

ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ

30 Μαΐου - 30 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 ΠΡΟΑΥΛΙΟ)
Μαρκ Χατζηπατέρας
Building Hope

Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης
Πικάσο και αρχαιότητα. Γραμμή και πηλός
Έκθεση: 20 Ιουνίου - 20 Οκτωβρίου
Επιμέλεια: Καθηγητής Ν. Χρ. Σταμπολίδης – Olivier Berggruen

Στο πλαίσιο της έκθεσης:
8 - 9 Ιουνίου & 22 - 23 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 ΠΡΟΑΥΛΙΟ)
Πικάσο και αρχαιότητα. Γραμμή και πηλός
Εκπαιδευτικό εργαστήρι για παιδιά
Μια συνεργασία του Φεστιβάλ Αθηνών με το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης

29 - 30 Ιουνίου (ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260 ΠΡΟΑΥΛΙΟ)
Over the rainbow – Δώρα Ανδρουλιδάκη
Drag Queen Story Hour - Αthens Chapter

Το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης στο Φεστιβάλ Αθηνών
Για πρώτη φορά το Φεστιβάλ Αθηνών συνεργάζεται με το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης, ένα από τα ελάχιστα τέτοια μουσεία στον κόσμο.

 

ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ - ΑΘΗΝΑ 

 

Με τη στήριξη του Δικτύου Πολιτισμού του Δήμου Αθηναίων Athens Culture Net,
με ιδρυτικό δωρητή το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος


ΘΕΑΤΡΟ

Ποίηση & λογοτεχνία στην πόλη
2 - 10 Ιουνίου (ΘΕΡΙΝΟΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΙ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ)
Θανάσης Χαλκιάς
Σινε-παρμένη του Hernán Rivera Letelier

4 - 12 Ιουνίου
Ζωή Ξανθοπούλου
Μάριος Χάκκας: «Κανένα ρετούς. Θέλω την πραγματικότητα»*

 

24 - 28 Ιουνίου (ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΥ)
Lotus eaters – Πάνος Δεληνικόπουλος
Amica mea
Με αφετηρία επιστολές ηρωίδων του Οβιδίου και επιγράμματα της Παλατινής Ανθολογίας

Πλατφόρμα: Διαφορετικότητα

1 - 30 Ιουνίου
Ηλίας Πούλος
Αυτό που δεν βλέπουμε μάς κοιτάζει
Εικαστική εγκατάσταση για τους τοξικομανείς του Μεσοπολέμου

14 - 23 Ιουνίου / Εργαστήρια και δρώμενα 21 - 23 Ιουνίου 

Τριήμερο κινηματογραφικών προβολών
(ΘΕΡΙΝΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΛΑΪΣ, AMOQA, BEAVER)
Αφροδίτη*
η μαγεία της*, το έργο της*, η επιθυμία της*, η δύναμή της*, η φροντίδα της*
Aphrodite*
her*magic, her*work, her*desire, her*power, her*care

 

27 - 30 Ιουνίου (SIX DOGS)
Βέρα Λάρδη – Αλεξάνδρα Βασιλείου
A New Era (?)
Μια παράσταση - διάλογος

 

1 Ιουλίου - 4 Ιουλίου (15ο ΛΥΚΕΙΟ ΚΥΨΕΛΗΣ)
Παντελής Φλατσούσης
Κυψέλη - New Kids On the Block
Παράσταση θεάτρου ντοκουμέντου, βασισμένη σε συνεντεύξεις κατοίκων της Κυψέλης

 

ΧΟΡΟΣ

21 Ιουνίου (ΠΕΔΙΟΝ ΤΟΥ ΑΡΕΩΣ)
Compagnie Pernette
Χορός Περνέτ (Bal Pernette)
Με τη συμμετοχή των Polkar

11 Ιουλίου
Aterballetto
In/Finito
Χορός και χορογραφία για αστικούς, φυσικούς ή ιστορικούς χώρους

 

Έλενα Αντωνίου
In situ

Stereo Nero Dance Co.
Φθογγικά πάθη

ΜΟΥΣΙΚΗ


18 - 20 Ιουνίου (ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ – Τηλεσκόπιο Δωρίδη)
Θοδωρής Οικονόμου
Ανάσα - solo piano

 

1, 3 & 4 Ιουλίου (ΩΔΕΙΟΝ ΑΘΗΝΩΝ – Αίθουσα «Άρης Γαρουφαλής»)
Young Greek Classics 2019
Αφιέρωμα στο τσέλο – 6 τσελίστες

 

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ

Σε συνεργασία με την ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ
28 - 30 Ιουνίου (ΘΕΡΙΝΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΛΑΪΣ)

28 Ιουνίου
Οι περιπέτειες του Βιλλάρ του Ζόζεφ Χεπ
Ζωντανή μουσική επένδυση Μηνάς Αλεξιάδης

29 Ιουνίου
Άνθρωποι την Κυριακή των Robert Siodmak, Edgar G. Ulmer, Rochus Gliese
Ζωντανή μουσική επένδυση Μηνάς Αλεξιάδης

30 Ιουνίου
Κοινωνική σαπίλα του Στέλιου Τατασόπουλου
Ζωντανή μουσική επένδυση Κ. ΒΗΤΑ

 

ΠΕΡΙΠΑΤΟΙ


23 Ιουνίου - 9 Ιουλίου
ΚΕΘΕΑ (ΚΕΝΤΡΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΩΝ ΑΤΟΜΩΝ)
ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΣΤΕΚΙ ΚΕΘΕΑ ΔΙΑΒΑΣΗ
Ιστορίες από μια παράλληλη πραγματικότητα
Ηχητικός περίπατος για τη ζωή μετά τα ναρκωτικά

 

Ελληνική Εταιρεία Περιβάλλοντος και Πολιτισμού
Αθήνα - Τόποι μνήμης

 

Αόρατες διαδρομέςΜια ιδιαίτερη αστική περιήγηση με το περιοδικό δρόμου Σχεδία

 

Οι πέτρες μιλούν
Το Φεστιβάλ Αθηνών φιλοξενεί φέτος τη δράση Οι πέτρες μιλούν, μια πολιτιστική και τουριστική πρωτοβουλία που οργανώνεται για τρίτη χρονιά από την Ένωση Ξενοδόχων Αθηνών - Αττικής και Αργοσαρωνικού.

 

ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ – ΠΕΙΡΑΙΑΣ


Σε συνεργασία με το ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

18 - 25 Ιουνίου

Ανθρωπότητες
7 ημέρες, 7 βιβλικά κείμενα, 7 επικράτειες ανθρώπων

Η Αγία Γραφή ως συνεκτικό περικείμενο

18 Ιουνίου

«Ζωή» − Η αντίληψη του κόσμου μέσα από το άγγιγμα

Δομές: Μαργαρίτα, Εργαστήρι ειδικής αγωγής – Ειδικό Σχολείο Αυτιστικών Πειραιά
Ομάδα: Παιδιά με νοητική στέρηση και παιδιά στο φάσμα του αυτισμού

 

19 Ιουνίου
«Μοναξιά» − Η γενναιοδωρία του ανθρώπου που ζει ανέστιος
Δομές: Περιοδικό δρόμου Σχεδία − Όμιλος για την Unesco Πειραιώς και Νήσων − ΚΟ.Δ.Ε.Π., Κοινωφελής Δημοτική Επιχείρηση Πειραιά
Ομάδα: Άστεγοι του Πειραιά

 

20 Ιουνίου
«Τροφή» − Η ιστορία αποτυπωμένη στα δόντια της εργατικής τάξης
Δομή: Μονάδες οδοντιατρικής φροντίδας του Πειραιά
Ομάδα: Κινητές δομές οδοντιατρικής φροντίδας στον Πειραιά

 

21 Ιουνίου
«Βοήθεια» − Η προσπάθεια για επικοινωνία μέσα από την ομίχλη της ψυχικής ασθένειας
Δομή: «Πυξίδα», οικοτροφείο και μονάδα ψυχικής υγείας
Ομάδα: Οικότροφοι ψυχικά ασθενείς

22 Ιουνίου
«Χαρά» − Η χαρά των παιδιών στους δρόμους της πόλης Δομή: Οικοτροφείο ανηλίκων «Ο καλός ποιμένας»
Ομάδα: Οικότροφοι ανήλικοι

 

23 Ιουνίου
«Καρτερία» − Η ζωή και η αντοχή της, διαμέσου του χρόνου, στις εργατικές πολυκατοικίες
Δομή: Εργατικές πολυκατοικίες της Κοκκινιάς
Ομάδα: Ένοικοι διαμερισμάτων

24 Ιουνίου
«Αγάπη» – Η φιλία και η αδελφοσύνη των παιδιών που ζουν κάτω από την ίδια στέγη
Δομή: Χατζηκυριάκειο Ίδρυμα Παιδικής Προστασίας
Ομάδα: Φιλοξενούμενα παιδιά

25 Ιουνίου
Ημέρα παρουσίας στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά

18 - 25 Ιουνίου
Εικαστική έκθεση «Τα πετεινά»
Σε συνεργασία με την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος, το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά θα φιλοξενήσει έκθεση του ποιητή και φωτογράφου Κώστα Ζαφειρόπουλου.

 

Επίδαυρος 

George Tsafos via Getty Images

 

 21 & 22 Ιουνίου 

Ρόμπερτ Γουίλσον, Οιδίπους

 

28 & 29 Ιουνίου 

ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ
Ορέστεια του Αισχύλου

Σκηνοθεσία:
Ιώ Βουλγαράκη, Αγαμέμνων
Λίλλυ Μελεμέ, Χοηφόροι
Γεωργία Μαυραγάνη, Ευμενίδες

Παίζουν (αλφαβητικά): Ναζίκ Αϊδινιάν, Κώστας Βασαρδάνης, Θανάσης Βλαβιανός, Στέλλα Βογιατζάκη, Δημήτρης Γεωργιάδης, Στέλιος Ιακωβίδης, Ιερώνυμος Καλετσάνος, Κατερίνα Καραδήμα, Βασίλης Καραμπούλας, Μαρία Κίτσου, Φιλαρέτη Κομνηνού, Δέσποινα Κούρτη, Αλέξανδρος Λογοθέτης, Δαυίδ Μαλτέζε, Εμμανουέλα Μαγκώνη, Νίκος Μάνεσης, Γιάννης Νιάρρος, Γιάννης Νταλιάνης, Αργύρης Ξάφης, Αγορίτσα Οικονόμου, Θέμης Πάνου, Αγγελική Παπαθεμελή, Μαριάμ Ρουχάτζε, Εύη Σαουλίδου, Ευαγγελία Σαρακατσάνη, Τζωρτζίνα Τάτση, Γιώργος Χρυσοστόμου.

 

5 & 6 Ιουλίου 

ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ – ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΚΥΠΡΟΥ
Ικέτιδες του Ευριπίδη

Σκηνοθεσία: Στάθης Λιβαθινός 

Παίζουν (αλφαβητικά): Κάτια Δανδουλάκη, Άνδρη Θεοδότου, Κόρα Καρβούνη, Τζίνη Παπαδοπούλου, Αγλαΐα Παππά, Μαρία Σαββίδου, Κωνσταντίνα Τάκαλου, Τάνια Τρύπη.

 

12 & 13 Ιουλίου 
Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης

Οιδίπους Τύραννος του Σοφοκλή

Μετάφραση Γιάννης Λιγνάδης • Σκηνοθεσία Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης • Σκηνικά Αθανασία Σμαραγδή • Μουσική Μίνως Μάτσας • Φωτισμοί Αλέκος Γιάνναρος • Κοστούμια Εύα Νάθενα • Βοηθοί σκηνοθέτη Έλενα Σκουλά – Μανώλης Δούνιας.

Παίζουν: Δημήτρης Λιγνάδης (Οιδίπους), Αμαλία Μουτούση (Ιοκάστη) κ.ά. • Παραγωγή Αθηναϊκά Θέατρα.
Η διαμόρφωση της ταυτότητας της παράστασης βρίσκεται σε εξέλιξη.

 

19 & 20 Ιουλίου 
ΚΡΑΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ
Ιφιγένεια η εν Αυλίδι του Ευριπίδη

Σκηνοθεσία: Γιάννης Καλαβριανός

Μετάφραση Παντελής Μπουκάλας • Σκηνοθεσία Γιάννης Καλαβριανός • Σκηνικά – Κουστούμια Αλεξάνδρα Μπουσουλέγκα – Ράνια Υφαντίδου • Μουσική Θοδωρής Οικονόμου • Χορογραφία – Κίνηση Δημήτρης Σωτηρίου • Φωτισμοί Νίκος Βλασόπουλος • Μουσική διδασκαλία Νίκος Βουδούρης • Βοηθός σκηνοθέτη Αλεξία Μπεζίκη • Βοηθός σκηνογράφου – ενδυματολόγου Ελίνα Ευταξία Οργάνωση παραγωγής Marleen Verschuuren – Μαρία Λαζαρίδου. 
Η διαμόρφωση της διανομής βρίσκεται σε εξέλιξη.

26 & 27 Ιουλίου 
COMÉDIE-FRANÇAISE
Ivo van Hove

Ηλέκτρα / Ορέστης του Ευριπίδη

Για πρώτη φορά, ο πιο παλιός θίασος εν ενεργεία στον κόσμο θα παίξει στο μοναδικό Αρχαίο Θέατρο της Επιδαύρου.

Σκηνοθεσία Ivo van Hove • Σκηνική εκδοχή Bart Van den Eynde –Ivo van Hove • Μετάφραση στα γαλλικά Marie Delcourt-Curvers • Σκηνογραφία – Σχεδιασμός φωτισμού Jan Versweyveld • Κοστούμια An D’Huys • Πρωτότυπη μουσική Eric Sleichim • Χορογραφία Wim Vandekeybus • Δραματουργία Bart Van den Eynde • Βοηθός σκηνοθέτη Laurent Delvert • Βοηθός σκηνογράφου Roel Van Berckelaer • Βοηθός φωτιστή François Thouret. 

Από τον θίασο της Κομεντί Φρανσέζ παίζουν Claude Mathieu (Χορός), Cécile Brune (Χορός), Sylvia Bergé (Χορός), Éric Génovèse (Φρύγας υπηρέτης), Bruno Raffaelli (Γέρος υπηρέτης της Ηλέκτρας και χωρικός), Denis Podalydès (Μενέλαος), Elsa Lepoivre (Κλυταιμνήστρα και Ελένη), Loïc Corbery (Πυλάδης), Suliane Brahim (Ηλέκτρα), Benjamin Lavernhe (Μυκηναίος), Didier Sandre (Τυνδάρεως), Christophe Montenez (Ορέστης), Rebecca Marder (Ερμιόνη), Dominique Blanc (Κορυφαία), Gaël Kamilindi (Απόλλων).

Από τους ηθοποιούς της Ακαδημίας της Κομεντί Φρανσαίζ παίζουν Peio Berterretche, Pauline Chabrol, Thomas Keller, Olivier Lugo, Noémie Pasteger, Léa Schweitzer.


Παραγωγή Comédie-Française. Πρεμιέρα: Αίθουσα Richelieu, 27 Απριλίου 2019. Σε συνεργασία με το Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου. Με την υποστήριξη του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος

 

2 & 3 Αυγούστου 
Δημήτρης Καραντζάς

Νεφέλες του Αριστοφάνη

Μετάφραση Γιάννης Αστερής • Σκηνοθεσία Δημήτρης Καραντζάς • Δραματουργική επεξεργασία Θεοδώρα Καπράλου • Βοηθός σκηνοθέτη Γκέλυ Καλαμπάκα • Σκηνικά Κλειώ Μπομπότη • Κοστούμια Ιωάννα Τσάμη • Κίνηση Τάσος Καραχάλιος • Μουσική Ανρί Κεργκομάρ • Φωτισμοί Αλέκος Αναστασίου •

Παίζουν: Γιώργος Γάλλος (Στρεψιάδης), Νίκος Καραθάνος (Σωκράτης), Αινείας Τσαμάτης (Φειδιππίδης), Καρυοφυλλιά Καραμπέτη (Δίκαιος λόγος), Θεοδώρα Τζήμου (Άδικος λόγος), Χρήστος Λούλης (Δανειστής Α΄), Γιάννης Κλίνης (Δανειστής B΄), Πάνος Παπαδόπουλος (Μαθητής Α΄), Παναγιώτης Εξαρχέας (Μαθητής Β΄) • Νεφέλες Αλεξάνδρα Αϊδίνη, Ευδοξία Ανδρουλιδάκη, Παναγιώτης Εξαρχέας, Καρυοφυλλιά Καραμπέτη, Γιάννης Κλίνης, Έμιλυ Κολιανδρή, Χρήστος Λούλης, Πάνος Παπαδόπουλος, Ελίνα Ρίζου, Θεοδώρα Τζήμου.

Παραγωγή Θεατρικές Επιχειρήσεις Τάγαρη.

 

9 & 10 Αυγούστου 

ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας 
Σταύρος Τσακίρης

Προμηθέας Δεσμώτης του Αισχύλου

Μετάφραση Δημήτρης Δημητριάδης • Σκηνοθεσία – Δραματουργική επεξεργασία Σταύρος Τσακίρης • Σκηνική εγκατάσταση Κώστας Βαρώτσος • Κοστούμια Γιάννης Μετζικώφ • Μουσική Θάνος Μικρούτσικος • Κίνηση Marcello Magni • Σχεδιασμός φωτισμών Σάκης Μπιρμπίλης.

Παίζουν: Kathryn Hunter, Νικήτας Τσακίρογλου, Δημήτρης Πιατάς, Πέγκυ Τρικαλιώτη, Αλέξανδρος Μπουρδούμης, Ηλιάνα Μαυρομάτη, Αντιγόνη Φρυδά, Κώστας Νικούλι.

 

ΜΙΚΡΟ ΘΕΑΤΡΟ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

 

22 Ιουνίου
9ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΡΙΝΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ

Δεσμώτης του ιλίγγου (Vertigo, 1958) του Άλφρεντ Χίτσκοκ

Για μια ακόμη χρονιά, το Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου δίνει ραντεβού με το Athens Open Air Film Festival, φιλοξενώντας δύο αγαπημένες ταινίες, μία στην Πειραιώς 260 και μία στην Επίδαυρο.

 

28 & 29 Ιουνίου
ΕΘΝΙΚΗ ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ - ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ
Μουσικό θέατρο της πρωτοπορίας και αρχαίοι μύθοι

Έργα Ξενάκη, Χρήστου, Κουμεντάκη

Μουσική διεύθυνση Γιώργος Ζιάβρας • Σκηνικό – Κοστούμια Πέτρος Τουλούδης • Φωτισμοί Δημήτρης Κασιμάτης • Συμμετέχει το Ergon ensemble • Παραγωγή Εναλλακτική Σκηνή ΕΛΣ • Διεύθυνση παραγωγής Μανόλης Σάρδης • Υπεύθυνος επικοινωνίας Βάιος Μαχμουντές • Εκτέλεση παραγωγής Λίλα Καραγγέλου –
Σταυρούλα Μπαρούτσα – Μαριάννα Τζανή • Οδηγοί σκηνής Αλέξης Ζερβάνος, Βίκυ Καλαϊτζίδου
Ιδρυτικός δωρητής Εναλλακτικής Σκηνής ΕΛΣ Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος


Κασσάνδρα του Ιάννη Ξενάκη
Σκηνοθετική επιμέλεια Αλέξανδρος Ευκλείδης

Αναπαράστασις Ι: Ο βαρύτονος του Γιάννη Χρήστου
Σκηνοθετική επιμέλεια Αλέξανδρος Ευκλείδης

Έσσεται ήμαρ...του Γιώργου Κουμεντάκη
Σκηνοθεσία Έκτορας Λυγίζος

5 & 6 Ιουλίου
Σοφία Πάσχου
Θεογονία, ένα μεγάλο γλέντι
Εμπνευσμένο από τη Θεογονία του Ησίοδου

Σύλληψη – Ιδέα Patari Project • Σκηνοθεσία Σοφία Πάσχου • Δραματουργία Κατερίνα Μαυρογεώργη • Μουσική Νίκος Γαλενιανός – Σταμάτης Πασόπουλος • Σκηνικά Ευαγγελία Θεριανού • Κοστούμια Κλαιρ Μπρέισγουελ • Κίνηση Εριφύλη Στεφανίδου • Φωτισμοί Σοφία Αλεξιάδου • Φωτογραφίες Παναγιώτης Μαΐδης • Εκτέλεση παραγωγής Μαριάννα Πανά.

Παίζουν (αλφαβητικά): Χαρά Κότσαλη, Θεοδόσης Κώνστας, Θάνος Λέκκας, Κατερίνα Μαυρογεώργη, Κίττυ Παϊταζόγλου, Εριφύλη Στεφανίδου, Αλέξανδρος Χρυσανθόπουλος, Αποστόλης Ψυχράμης

Μουσικοί επί σκηνής: Νίκος Γαλενιανός, Σταμάτης Πασόπουλος

 

12 & 13 Ιουλίου
Ομάδα χορού Griffón
Kaos

Χορογραφία Ιωάννα Πορτόλου • Μουσική σύνθεση Αντώνης Παλάσκας • Κοστούμια Ιωάννα Τσάμη • Φωτισμοί Τάσος Παλαιορούτας.

Ερμηνεύουν: Ιωάννα Αποστόλου, Σεσίλ Μικρούτσικου, Γιάννης Νικολαίδης, Ηλίας Χατζηγεωργίου

Διεύθυνση παραγωγής Μανόλης Σάρδης

19 & 20 Ιουλίου
Δημήτρης Μπογδάνος
Δάφνις + Χλόη του Λόγγου
Un amore bucolicο

Σκηνοθεσία Δημήτρης Μπογδάνος • Μετάφραση Τζιάνα Τσαϊλακοπούλου • Κινησιολογία Μαριάννα Καβαλλιεράτου • Μουσική David Lynch • Φωτισμοί Σάκης Μπιρμπίλης • Βοηθός σκηνοθέτη Κωνσταντίνος Κουνέλλας • Διεύθυνση παραγωγής Μανόλης Σάρδης • Φωτογραφίες Γιάννης Ζάχος.

Παίζουν: Γιάννης Φέρτης, Έλλη Πασπαλά, Δημήτρης Πασσάς, Ηλέκτρα Φραγκιαδάκη, Μάρκος Παπαδοκωνσταντάκης, Λυδία Τζανουδάκη, Φωτεινή Παπαχριστοπούλου

 

26 & 27 Ιουλίου
Έφη Θεοδώρου
Φαίδρα του Ρακίνα

Μετάφραση Στρατής Πασχάλης • Σκηνοθεσία Έφη Θεοδώρου • Σκηνικά Εύα Μανιδάκη • Κοστούμια Άγγελος Μέντης • Μουσική Κορνήλιος Σελαμσής • Κίνηση Ερμής Μαλκότσης • Φωτισμοί Σάκης Μπιρμπίλης • Βοηθός σκηνοθέτη Ηλιάνα Καλαδάμη.

Παίζουν: Μαρία Σκουλά (Φαίδρα), Γιάννος Περλέγκας (Θησέας), Γιάννης Παπαδόπουλος (Ιππόλυτος), Γιωργής Τσαμπουράκης (Θηραμένης), Μαριάννα Δημητρίου (Οινώνη), Πηνελόπη Τσιλίκα (Αρικία), Ελένη Μπούκλη (Ισμήνη/Πανόπη).

 

2 & 3 Αυγούστου
Νατάσα Τριανταφύλλη
Οι Δαναΐδες του Ανδρέα Κάλβου

Μετάφραση Δημήτρης Αρβανιτάκης • Σκηνοθεσία Νατάσα Τριανταφύλλη • Σκηνικά Εύα Μανιδάκη • Κοστούμια Ιωάννα Τσάμη • Μουσική Μonika • Δραματουργία Έλενα Τριανταφυλλοπούλου • Φωτισμοί Σάκης Μπιρμπίλης • Οργάνωση παραγωγής Μανόλης Σάρδης / Pro 4.

Παίζουν: Λάζαρος Γεωργακόπουλος, Λένα Παπαληγούρα, Άρης Μπαλής • Τραγουδά η Άρτεμις Μπόγρη. 

 

ΛΥΚΕΙΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ


Διεθνές θερινό σχολείο αρχαίου δράματος


2 - 16 Ιουλίου
Θεματική 2019: Επανεφευρίσκοντας το αρχαίο δράμα στη σύγχρονη σκηνή