CULTURE
03/06/2021 16:55 EEST | Updated 03/06/2021 17:02 EEST

Φεστιβάλ Καννών: Οι ταινίες που διεκδικούν Χρυσό Φοίνικα - Ανακοινώθηκε το επίσημο πρόγραμμα

Συνολικά 61 ταινίες, εκ των οποίων οι 24 στο Επίσημο Διαγωνιστικό Τμήμα.

Dominique Charriau via Getty Images

Το Φεστιβάλ των Καννών παρουσίασε το επίσημο πρόγραμμα της 74ης διοργάνωσης, που θα πραγματοποιηθεί 6 - 17 Ιουλίου.

Ο πρόεδρος του Φεστιβάλ, Πιερ Λεσκίρ και ο διευθυντής Τιερί Φρεμό ανακοίνωσαν στο Παρίσι τις 61 ταινίες, 24 εκ των οποίων θα είναι στο Επίσημο Διαγωνιστικό Τμήμα -μεταξύ αυτών και 4 τις οποίες υπογράφουν γυναίκες σκηνοθέτες. Στη λίστα φιγουράρουν δημιουργοί γνώριμοι στις Κάννες, όπως οι Ζακ Οντιάρ, Φρανσουά Οζόν, Νάνι Μορέτι, Ασγκάρ Φαραντί.

Πρόεδρος της φετινής κριτικής επιτροπής θα είναι ο Σπάικ Λι, ενώ τιμώμενο πρόσωπο είναι η Τζόντι Φόστερ, η οποία θα παραλάβει στην τελετή έναρξης τιμητικό Χρυσό Φοίνικα για το σύνολο της καριέρας της.

Πέραν του προγράμματος ανακοινώθηκαν επίσης τα υγειονομικά πρωτόκολλα. Ο Τιερί Φρεμό είχε δηλώσει προ ημερών στο Indiewire ότι οι προβολές θα γίνουν σε γεμάτη αίθουσα (με πληρότητα 100%) και ότι απαιτείται η χρήση μάσκας. «Ο εμβολιασμός δεν είναι υποχρεωτικός, αλλά τα τεστ είναι. Οι θεατές έχουν τη δυνατότητα να επιδείξουν είτε πιστοποιητικό εμβολιασμού, είτε αρνητικό τεστ», πρόσθεσε ο ίδιος. 

Επίσημο Διαγωνιστικό Τμήμα

«Annette» του Λεός Καράξ (ταινία έναρξης)

«Flag Day» του Σον Πεν

«Tout S’ est Bien Passe» του Φρανσουά Οζόν

«A Hero» του Ασγκάρ Φαραντί

«Tre Piani» του Νάνι Μορέτι

«Titane» της Ζουλιά Ντικουρνό

«The French Dispatch» του Γουές Άντερσον

«Red Rocket» του Σον Μπέικερ

«Petrov’s Flu» του Κιρίλ Σερεμπρένικοφ

«France» του Μπρουνό Ντιμόν

«Nitram» του Τζάστιν Κέρζελ

«Memoria» του Απιτσατπόνγκ Βιρασετακούν

«Les Olympiades» του Ζαν Οντιάρ

«Benedetta» του Πολ Βερχόφεν

«La Fracture» της Κατρίν Κορσινί

«The Restless» του Χοακίμ Λαφός

«Lingui» του Μαχάματ-Σαλέχ Χαρούν

«The Worst Person In The World» του Χοακίμ Τρίερ

«Bergman Island» της Μία Χάνσελ Λαβ

«Drive My Car» του Ριγιουσούκε Χαμαγκούτσι

«Ahed’s Knee» του Ναντάβ Λαπίντ

«Casablanca Beats» του Ναμπίλ Αγιούς

«Compartment No. 6» του Γιούχο Κουοσμάνεν

«The Story Of My Wife» της Ίλντικο Ενιέντι

Ένα Κάποιο Βλέμμα (Un Certain Regard)

«The Innocents» του Εσκίλ Βογκτ

«After Yang» του Κογκονάντα

«Delo» του Αλεξέι Τζερμάν Τζ.

«Bonne Mère» της Αφσιά Ερζί

«Nocke De Fuego» της Τατιάνα Χουέζο

«Lamb» του Βλάντιμαρ Γιόχανσον

«Un Monde» της Λάουρα Γουαντέλ

«Freda» της Τζέσικα Τζενέους

«Moneyboys» του Σι. Μπι. Γι

«Blue Bayou» του Τζάστιν Τσον

«Commitment Hasan» του Χασάν Σεμί Καπλάνογλου

«Women Do Cry» των Μίνα Μίλεβα και Βεσέλα Καζάκοβα. 

Πρεμιέρες Καννών

«Evolution» του Κορνέλ Μουντρουτσό

«Deception» του Αρνό Ντεπλεσάν

«Cow» της Άντρεα Άρνολντ

«Serre-Moi Fort» του Ματιέ Αμαλρίκ

«Love Songs for Tough Guys» του Σαμιουέλ Μπενσετρί

«Mothering Sunday» της Εύα Ισόν

«In Front of Your Face» του Χονγκ Σανγκ-Σου 

Εκτός Διαγωνιστικού

«Stillwater» του Τομ ΜακΚάρθι

«The Velvet Underground» του Τοντ Χέινς

«Emergency Declaration» του Χαν Τζε-Ριμ

«De Son Vivant» της Εμανουέλ Μπερκό

«Bac Nord» του Σεντρίκ Χιμένεθ

«Aline» της Βαλερί Λεμερσιέ