Indian Wells: O Τσιτσιπάς δεν έπαιξε καλό τένις και αποκλείστηκε από τον Μπισιλασβίλι

Ο Τσιτσιπάς αφού ξέσπασε στη ρακέτα του, καταλαβαίνοντας ότι δεν έχει παίξει καλό τένις, έδειξε να συνέρχεται στο δεύτερο σετ.
Stefanos Tsitsipas, of Greece, reacts to losing a point to Nikoloz Basilashvili, of Georgia, at the BNP Paribas Open tennis tournament Friday, Oct. 15, 2021, in Indian Wells, Calif. (AP Photo/Mark J. Terrill)
via Associated Press

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν έπαιξε καλό τένις και όπως συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Indian Wells.

O Έλληνας τενίστας δεν ήταν αυτός που έπρεπε και γνώρισε την ήττα από τον Νικολόζ Μπασιλασβίλι με 2-1 σετ (6-4, 2-6, 6-4)

Ο Γεωργιανός τενίστας που είναι στο Νο 36 του κόσμου κατάφερε να νικήσει για πρώτη φορά τον Τσιτσιπά και πήρε όπως ήταν φυσικό το εισιτήριο για τους ημιτελικούς.

Ο Γεωργιανός ήταν από την αρχή καλύτερος και ξεκίνησε με μπρέϊκ στο πρώτο σετ και στη συνέχεια έφτασε στο 4-1. Εκεί κάπου αντέδρασε ο Τσιτσιπάς πήρε πίσω το ένα από τα δύο μπρέϊκ, αλλά ο Μπασιλασβίλι ήταν αρκετά ψύχραιμος και πήρε το σετ με 6-4.

Στο σημείο αυτό ο Τσιτσιπάς αφού ξέσπασε στη ρακέτα του, καταλαβαίνοντας ότι δεν έχει παίξει καλό τένις, έδειξε να συνέρχεται στο δεύτερο σετ. Διατήρησε χωρίς πρόβλημα το σερβίς του και κατάφερε να προηγηθεί με 4-1 και τελικά πήρε το σετ με 6-2.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο Γεωργιανός ξεκίνησε με μπρέϊκ, αλλά στη συνέχεια κατάφερε να σβήσει διπλό μπρέϊκ πόϊντ του Τσιτσιπά. Οι δύο αντίπαλοι έφτασαν στο 2-2, αλλά ο Μπασιλασβίλι έκανε νέο μπρέϊκ και έφτασε το σκορ στο 4-3 και τελείωσε το ματς χωρίς να κάνει κανένα λάθος κατακτώντας το σετ με 6-4 και τη νίκη που του έδωσε την πρόκριση.