LIFE
15/07/2016 06:33 EEST

Emmy 2016: Το «Game of Thrones» και το «American Crime Story» στην κορυφή των φετινών υποψηφιοτήτων

HBO

Οι υποψηφιότητες των φετινών βραβείων Emmy είναι εδώ!

Η Academy of Television Arts & Sciences ανακοίνωσε χτες, Πέμπτη, τις επιλογές της για τα Emmy Awards του 2016 -τα Όσκαρ της αμερικάνικης τηλεόρασης, σαν να λέμε- και το μόνο σίγουρο είναι πως πολύς κόσμος χάρηκε με αυτά που είδε (εκτός από κάποιες δυσάρεστες παραβλέψεις, φυσικά, που υπάρχουν πάντα).

Η πρωταγωνίστρια του "Gilmore Girls", Lauren Graham και ο Anthony Anderson από το "Black-ish" παρουσίασαν την λίστα με τις υποψηφιότητες των 68ων Primetime Emmy Awards, η τελετή απονομής των οποίων θα πραγματοποιηθεί στις 18 Σεπτεμβρίου με οικοδεσπότη τον Jimmy Kimmel.

Το "Game of Thrones" σάρωσε (και) φέτος συγκεντρώνοντας συνολικά 23 υποψηφιότητες, με το "People v. O.J. Simpson" να ακολουθεί στη δεύτερη θέση με 22.

Επίσης, η Beyonce κέρδισε μια υποψηφιότητα για τις σκηνοθετικές της ικανότητες στην κατηγορία Outstanding Directing for a Variety Special για το "Lemonade", το οποίο συγκέντρωσε συνολικά 4 υποψηφιότητες.

Δείτε αναλυτικά παρακάτω την πλήρη λίστα των φετινών υποψηφιοτήτων και ξεκινήστε να βάζετε τα στοιχήματά σας. Ο χειμώνας έρχεται.

Outstanding Lead Actor In A Drama Series

  • Kyle Chandler, “Bloodline”
  • Liev Schreiber, “Ray Donovan”
  • Rami Malek, “Mr. Robot”
  • Matthew Rhys, “The Americans”
  • Bob Odenkirk, “Better Call Saul”
  • Kevin Spacey, “House of Cards”

Outstanding Lead Actress Drama Series

  • Tatiana Maslany, “Orphan Black”
  • Robin Wright, “House of Cards”
  • Viola Davis, “How To Get Away With Murder”
  • Claire Danes, “Homeland”
  • Taraji P. Henson, “Empire”
  • Keri Russell, “The Americans”

Outstanding Supporting Actor Drama

  • Jonathan Banks, “Better Call Saul”
  • Ben Mendelsohn, “Bloodline”
  • Peter Dinklage, “Game of Thrones”
  • Kit Harington, “Game of Thrones”
  • Michael Kelly, “House of Cards”
  • Jon Voight, “Ray Donovan”

Outstanding Supporting Actress Drama

  • Maggie Smith, “Downton Abbey”
  • Lena Headey, “Game of Thrones”
  • Emilia Clarke, “Game of Thrones”
  • Maisie Williams, “Game of Thrones”
  • Maura Tierney, “The Affair”
  • Constance Zimmer, “UnREAL”

Outstanding Drama Series

  • “Game of Thrones”
  • “Homeland”
  • “House of Cards”
  • “Mr. Robot”
  • “Downton Abbey”
  • ”Better Call Saul”
  • ”The Americans”

Outstanding Guest Actor Drama Series

  • Max von Sydow, “Game Of Thrones”
  • Reg E. Cathey, “House of Cards”
  • Mahershala Ali, “House of Cards”
  • Paul Sparks, “House of Cards”
  • Hank Azaria, “Ray Donovan”
  • Michael J. Fox, “The Good Wife”

Outstanding Guest Actress Drama Series

  • Laurie Metcalf, “Horace and Pete”
  • Ellen Burstyn, “House of Cards”
  • Molly Parker, “House of Cards”
  • Allison Janney, “Masters of Sex”
  • Margo Martindale, “The Americans”
  • Carrie Presto, “The Good Wife”

Outstanding Limited Series

  • “American Crime”
  • “Fargo”
  • “The Night Manager”
  • “The People v. OJ Simpson”
  • “Roots”

Outstanding Lead Actor Limited Series Or Movie

  • Bryan Cranston, “All The Way”
  • Benedict Cumberbatch, “Sherlock: The Abominable Bride (Masterpiece)”
  • Idris Elba, “Luther”
  • Cuba Gooding Jr., “The People v. O.J. Simpson: American Crime Story”
  • Tom Hiddleston, “The Night Manager”
  • Courtney B. Vance, “The People v. O.J. Simpson: American Crime Story”

Outstanding Lead Actress Limited Series Or Movie

  • Kirsten Dunst, “Fargo”
  • Felicity Huffman, “American Crime”
  • Audra McDonald, “Lady Day at Emerson’s Bar & Grill”
  • Sarah Paulson, “The People V. O.J. Simpson: American Crime Story”
  • Lili Taylor, “American Crime”
  • Kerry Washington, “Confirmation”

Outstanding Supporting Actor Limited Series Or A Movie

  • Jesse Plemons, “Fargo”
  • Bokeem Woodbine, “Fargo”
  • Hugh Laurie, “The Night Manager”
  • John Travolta, “The People v. OJ Simpson: American Crime Story”
  • Sterling K. Brown, “The People v. OJ Simpson: American Crime Story”
  • David Schwimmer, “The People v. OJ Simpson: American Crime Story”

Outstanding Supporting Actress Limited Series Or A Movie

  • Melissa Leo, “All The Way”
  • Regina King, “American Crime”
  • Sarah Paulson, “American Horror Story: Hotel”
  • Kathy Bates, “American Horror Story: Hotel”
  • Jean Smart, “Fargo”
  • Olivia Colman, “The Night Manager”

Outstanding Comedy Series

  • “Modern Family”
  • “Silicon Valley”
  • “Transparent”
  • “Black-ish”
  • “Veep”
  • “Master of None”
  • ”Unbreakable Kimmy Schmidt”

Outstanding Lead Actor Comedy Series

  • Anthony Anderson, “Black-ish”
  • William H. Macy, “Shameless”
  • Jeffrey Tambor, “Transparent”
  • Aziz Ansari, “Master of None”
  • Will Forte, “The Last Man On Earth”
  • Thomas Middleditch, “Silicon Valley”

Outstanding Lead Actress Comedy Series

  • Ellie Kemper, “Unbreakable Kimmy Schmidt”
  • Julia Louis-Dreyfus, “Veep”
  • Laurie Metcalf, “Getting On”
  • Tracee Ellis Ross, “Black-ish”
  • Amy Schumer, “Inside Amy Schumer”
  • Lily Tomlin, “Grace and Frankie”

Outstanding Supporting Actress Comedy

  • Niecy Nash, “Getting On”
  • Allison Janney, “Mom”
  • Kate McKinnon, “Saturday Night Live”
  • Judith Light, “Transparent”
  • Gaby Hoffmann, “Transparent”
  • Anna Chlumsky, “Veep”

Outstanding Supporting Actor Comedy

  • Keegan-Michael Key, “Key & Peele”
  • Ty Burrell, “Modern Family”
  • Andre Braugher, “Brooklyn Nine-Nine”
  • Louie Anderson, “Baskets”
  • Tituss Burgess, “Unbreakable Kimmy Schmidt”
  • Tony Hale, “Veep”
  • Matt Walsh, “Veep”

Outstanding Guest Actor Comedy Series

  • Tracy Morgan, “Saturday Night Live”
  • Larry David, “Saturday Night Live”
  • Bob Newhart, “The Big Bang Theory”
  • Bradley Whitford, “Transparent”
  • Martin Mull, “Veep”
  • Peter MacNicol, “Veep”

Outstanding Guest Actress Comedy Series

  • Tina Fey/Amy Poehler, “Saturday Night Live”
  • Melissa McCarthy, “Saturday Night Live”
  • Amy Schumer, “Saturday Night Live”
  • Christine Baranski, “The Big Bang Theory”
  • Laurie Metcalf, “The Big Bang Theory”
  • Melora Hardin, “Transparent”

Outstanding Variety Sketch Series

  • “Documentary Now!”
  • “Drunk History”
  • “Inside Amy Schumer”
  • “Key & Peele”
  • “Portlandia”
  • “Saturday Night Live”

Outstanding Variety Talk Series

  • “Comedians In Cars Getting Coffee”
  • “Jimmy Kimmel Live”
  • “Last Week Tonight With John Oliver”
  • “The Late Late Show With James Corden”
  • “Real Time With Bill Maher”
  • “The Tonight Show Starring Jimmy Fallon”

Outstanding TV Movie

  • “A Very Murray Christmas”
  • “All The Way”
  • “Confirmation”
  • “Luther”
  • “Sherlock”

Outstanding Reality Show Competition

  • “The Amazing Race”
  • “American Ninja Warrior”
  • “Dancing with the Stars”
  • “Project Runway”
  • “Top Chef”
  • “The Voice”

Outstanding Host For A Reality Or Reality-Competition

  • Ryan Seacrest, “American Idol”
  • Jane Lynch, “Hollywood Game Night”
  • Steve Harvey, “Little Big Shots starring Steve Harvey”
  • RuPaul, “RuPaul’s Drag Race”
  • Heidi Klum & Tim Gunn, “Project Runway”
  • Tom Bergeron, “Dancing with the Stars”