Mουντιάλ: Το Εκουαδόρ "πλήγωσε" την Ολλάνδια με ασύλληπτο ρεκόρ του Βαλένσια (Βίντεο)

Και παράλληλα με την ισοπαλία που απέσπασε απέκλεισε οριστικά το Κατάρ από την επόμενη φάση.
RAUL ARBOLEDA via Getty Images

Ο επιθετικός του Ισημερινού Ένερ Βαλένσια σημείωσε το τρίτο του γκολ στο Μουντιάλ την Παρασκευή χαρίζοντας στην ομάδα του την ισοπαλία με 1-1 εναντίον της Ολλανδίας. Το αποτέλεσμα αυτό σήμανε τον αποκλεισμό της διοργανώτριας χώρας του Κατάρ από τη διοργάνωση.

Η ισοπαλία έδωσε τόσο στους Ολλανδούς όσο και στον Ισημερινό από έναν βαθμό καθώς μοιράζονται πλέον την κορυφή στον όμιλο Α με 4. Το Κατάρ παραμένει με μηδέν βαθμούς μετά την ήττα με 3-1 από τη Σενεγάλη λίγες ώρες νωρίτερα.

Ο Ισημερινός κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αφού ο Κόντι Γκάκπο έδωσε πρώτα το προβάδισμα στους Ολλανδούς στο έκτο λεπτό με ένα σουτ από την άκρη της περιοχής του πέναλτι. Ήταν το γρηγορότερο γκολ που έχει σημειωθεί μέχρι στιγμής στο Κατάρ.

Ο Ισημερινός ισοφάρισε στο 49ο λεπτό όταν ο Βαλένσια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά το σουτ του Πέρβις Εστουπινιάν που έδιωξε αρχικά ο τερματοφύλακας Άντριες Νόπερτ.

Το τρίτο γκολ του Βαλένσια στο Κατάρ - αφού είχε σημείωσε και τα δύο στη νίκη με 2-0 επί της διοργανώτριας χώρας την Κυριακή - σήμανε ένα μοναδικό ρεκόρ: Ο 33χρόνος επιθετικός έχει πετύχει και τα έξι τελευταία γκολ του Εκουαδόρ σε Μουντιάλ από το 2014 μέχρι σήμερα! Ωστόσο ο έμπειρος επιθετικός της Φενέρμπαχτσε αποχώρησε με τραυματισμό στο τέλος του αγώνα.

Ο Ισημερινός παραλίγο να πετύχει και δεύτερο γκολ λίγα λεπτά αργότερα, όταν το δοκάρι της Ολλανδίας τράνταξε από ένα φαρμακερό σουτ με το αριστερό πόδι του Γκονζάλο Πλάτα.

Ο Ισημερινός παίζει με τη Σενεγάλη την Τρίτη, χρειάζεται μόνο μια ισοπαλία για να προκριθεί καθώς η Ολλανδία θα παίξει με το Κατάρ.